The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Странно почукване S80 2.9 2000

#1
Здравейте,
Колата е VOLVO S80 2.9 200hp B6294S.
Предистория:
Преди месец бях в МП на оглед на ходовата част. Диагнозата беше:
1. Предна лява биалтека - сменена
2. Преденен ляв външен кормилен накрайник - сменен
3. Тампон на двигателя - горен - сменен
4. Тампон на двигателя - долен - чака си реда
5. Тампон на двигателя - десен - чака си реда
6. Заден десен амортисьор - чакат си двата реда

Понеже музиката вътре е редовно надута, прозорците винаги вдигнати е възможно този звук да съм го пропускал дори няколко месеца...
Издава странно почукване/цъкане отпред. По-скоро отдясно. Понеже е трудно да се обясни звук (поне за мен), още повече издаван от автомобил, съм направил две клипчета със камера прикрепена към лявото и дясното странично огледало. Ето ги
Дясно странично огледало: цък
Ляво странично огледало: цък.

Изгледайте клипчетата докрай, не са много дълги.
Двете клипчета са аналогични. ... просто за да се чуе, че отляво звука е малко по-слаб.
Звука се чува основно при промяна посоката на движение - 1-ва/задна.
Ако съм на 1-ва, тръгна, натисна съединителя и спра и тръгна пак почти не се чува. Аналогично на задна.
Ако тръгвам много внимателно и бавно също може да не се чуе.

Ще отсечете - карета! Недейте така, бъдете хора Smile хахаха ОК, да помислим логично, ако е каре ще тропа при обратен завой също, нали. Направих и клипче, в което правя кръгчета в двете посоки - не гък-ва! Клипчето не съм го качвал, защото настилката е кофти и е се чуват всякакви шумове - безполезно е да се гледа Sad

Очаквам Вашите идеи, предположения, съвети.
(Само без "Смени тампоните на ДВГ, да видим дали ще се оправи", че са си цифра - ще чакат малко...)

Благодаря Ви
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

#2
Здрасти Smile
гледах клипчетата и ми звучи като на някоя пружина или скърцащ тампон.
За проверка на тампона на двигателя дръпни ръчната на мах(наистина трябва да ти държи ръчната), отвори предния капак и някой да слухти там има ли го този шум докато ти подаваш газ и леко пускаш съединителя все едно ще тръгваш, но не го пускай до край да не загасне. Тогава понеже си на ръчна, двигателя се напряга на тампоните и ако е нещо от тях би трябвало да се чуе, ако шума от самия двигател не го заглуши(може и да греша).
Volvo S40 2.0 '96 B4204S
PK 0500 HP
Reply

#3
Точно същото нещо се чува и на моето S80, но се чува само от ляво.
Какво ли не гледахме, Един казва полуоска, друг скоростна кутия, трети диферинциал...
При Жоро я гледаха - казаха скоростна кутия. Отивам при един майстор на скоростни кутии, той гледа, слуша и накрая ми каза, че скоростната кутия по здрава от това няма как и да бъде, карета са проблема. Отивам при други дето рециклират карета и оттам ме изгониха нищо им нямало... Абе цирк.

След дълго и упорито ровене по чужди форуми, установих следното:
Това е често срещан проблем. Единия вариант е да скърца при потегляне (при смяна на посоката). Другия вариант е да чука както при мен и при теб.
Решението(още не съм го пробвал): да се сменят болтовете които се завинтват в полуоската от страната на колелото.
И то с болтове със следния парт номер: 30714142 (за XC90 са). Според колегите които са си решили такъв проблем по този начин трябва да се сменят и двата болта!

В МП са по 43.04 лв. бройката.
В ebay ги има но не са много по евтини... Около 15 паунда. пак бройката.

Виж тази тема в английския Волво форум, обесняват надълго и нашироко защо и как.

Ето още една подобна тема пак там
Reply

#4
Мерси Тишо.
Ето какво ми отговори колега от http://www.matthewsvolvosite.com (MVS Contributor е, така, че може да му се вярва):
jimmy57 Wrote:It sounds like spline crunch to me. I have had that noise, or at least it sounds like the audio of the clip, and used anti-seize on the splines in the bub. I have never been crazy about the 10mm bolt holding the shaft in on the 99 and later stuff that uses it.
You could snap out center cap, remove the bolt and spray penetrating oil into the splines and then put bolt back and drive to see if that is it.
... или казано по друг начин, ме е посъветвал първо да ги махна въпросните болтове и да напръскам с нещо, което не можах да си го преведа. (Буквален превод "проникващо масло" - шах)
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

#5
yuckuJackD Wrote:Здравейте,
Колата е VOLVO S80 2.9 200hp B6294S.
Предистория:
Преди месец бях в МП на оглед на ходовата част. Диагнозата беше:
1. Предна лява биалтека - сменена
2. Преденен ляв външен кормилен накрайник - сменен
3. Тампон на двигателя - горен - сменен
4. Тампон на двигателя - долен - чака си реда
5. Тампон на двигателя - десен - чака си реда
6. Заден десен амортисьор - чакат си двата реда

Понеже музиката вътре е редовно надута, прозорците винаги вдигнати е възможно този звук да съм го пропускал дори няколко месеца...
Издава странно почукване/цъкане отпред. По-скоро отдясно. Понеже е трудно да се обясни звук (поне за мен), още повече издаван от автомобил, съм направил две клипчета със камера прикрепена към лявото и дясното странично огледало. Ето ги
Дясно странично огледало: цък
Ляво странично огледало: цък.

Изгледайте клипчетата докрай, не са много дълги.
Двете клипчета са аналогични. ... просто за да се чуе, че отляво звука е малко по-слаб.
Звука се чува основно при промяна посоката на движение - 1-ва/задна.
Ако съм на 1-ва, тръгна, натисна съединителя и спра и тръгна пак почти не се чува. Аналогично на задна.
Ако тръгвам много внимателно и бавно също може да не се чуе.

Ще отсечете - карета! Недейте така, бъдете хора Smile хахаха ОК, да помислим логично, ако е каре ще тропа при обратен завой също, нали. Направих и клипче, в което правя кръгчета в двете посоки - не гък-ва! Клипчето не съм го качвал, защото настилката е кофти и е се чуват всякакви шумове - безполезно е да се гледа Sad

Очаквам Вашите идеи, предположения, съвети.
(Само без "Смени тампоните на ДВГ, да видим дали ще се оправи", че са си цифра - ще чакат малко...)

Благодаря Ви
здравейте колеги и аз имам подобно прискърцване на 60-ката поне на звук е доста близко и при мен се появява при малко по-рязко потегляне само че имам чувството че го усещам само като обръщам ... и от двете страни го има .. познат монтьор ми каза че доста често в други страни махали ограничителите за завиване и от там се явявало скърцането уви и аз не съм решил проблема засега .... направи ми впечатление обаче че се появи след като сложих летните гуми преди това никога не съм го чувал .. поздрави
Reply

#6
Как си превеждате "penetrating oil" ? Що за масло/смазка/олио е това?
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

#7
yuckuJackD Wrote:Как си превеждате "penetrating oil" ? Що за масло/смазка/олио е това?
Big Grin WD40 или подобно... Big Grin
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...

Човек и общество...
Reply

#8
prostsotadjiq Wrote:здравейте колеги и аз имам подобно прискърцване на 60-ката поне на звук е доста близко и при мен се появява при малко по-рязко потегляне само че имам чувството че го усещам само като обръщам ... и от двете страни го има .. познат монтьор ми каза че доста често в други страни махали ограничителите за завиване и от там се явявало скърцането уви и аз не съм решил проблема засега .... направи ми впечатление обаче че се появи след като сложих летните гуми преди това никога не съм го чувал .. поздрави

Предисторията на моето почукване датира от такова прискърцване каквото описваш. При една от смяната на масло в МП им казах за прискърцването и смениха въпросните болтове. Още с излизането ми от МП се появи чукането, и после на какво ли не се наслушах в различни сервизи. Big Grin

Другата седмица ще купя от въпросните болтове, които съм цитирал по-горе. Ще ги сменя и пиша какъв е резултата. :wink:

Ограничителите за завоя не ги махайте, защото са сложени с цел да се опазят "евтините" полуоски здрави. :wink:
Reply

#9
На моят хубостник също има почукване, но е по-различно от това в клипчето на колегата!При мен се появява само на задна скорост при пълен ляв/десен волан, когато обръщам на някой паркиг.Изтропва/изчуква веднъж някъде отпред, а след като тръгна напред няма нищо.При това го прави отвреме навреме, а не при всяко тръгване назад.Решил съм да изчакам да стане по-отчетливо, че колко пъти я водих на майстори, преди да разберат, че биалетите са заминали :?
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#10
Tisho Wrote:Другата седмица ще купя от въпросните болтове, които съм цитирал по-горе. Ще ги сменя и пиша какъв е резултата. :wink:
Аз другия месец. И да ще пиша какъв е резултата (ако не направя направо ръководство де Smile )
Този месец горен тампон и свещи стигат Smile
Може да пробвам с
yogi479 Wrote:WD40 или подобно...
но някакси не ми се вярва да има ефект... няма причина да има.
Благодаря на всички, предлагам темата да продължи да се развива в духа в който е тръгнала, че се оказва масов проблема...
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)