The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CarPC във VOLVO-то или как мечтата се материализира

Leper Wrote:Има готова бре колега казва се Bluepower, аз се бях засилил, ама нямам излишни около 600лв Smile сделани специално за модела Волво да заспива на мястото на оригиналната музика. Но колегата прави уникално HomeMade чудо, въпреки че едно време и аз бях любител жичкаджия, но прецених че ако си го купя ми гълта по малко нерви и средства.
Leper, 600лв или евро?? Ако знаеш къде ги има за 600 кинта сподели Wink
V90 97 200hp
S60 AWD 15 249hp
144 70 82hp
--------------------
     EX
V70AWD 97 193hp
S80 07 200hp
S70 97 140hp
V40 96 115hp
940 95 155hp
S80 06 170hp
940 95 122hp
Reply

Колега къде го тоя Bluepower бре за XC90 :?: и то за 600лв :?: , аз знам че има само за s60, в китайските сайтове има някаква реплика на оригиналния монитор но идва над 1000лв и не се знае за какво ги даваш точно, а от АлиБаба може и да изгориш
Reply

Абе хора, идеята е да си го направиш ТОЧНО както ти искаш, а не както на китаеца му е било по-удобно да напише фирмуера...
И не на последно място да си го направиш сам, не защото е по-евтино (а повярвярвайте ми не е), а защото е къстъм и е уникално. Е, очертава се да имам много сериозен тласък от колгата Tisho и процентното съотношение ""направих си го сам" отнесено към "нарави ми го професионалист" доста ще се наруши. Нооооо за това когато му дойде времето.

За Bluepower-ите - има немалко клубари с такива. Ако ви е интересно какво могат (и не могат) питайте ги. Със сигурност знам че Кангала е с такова (лично съм го разцъквал). Готено е, но не е това, което искам .... Всеки си решава за себе си. На мен ми е фикс идея да си направя CarPC от 5-6 години насам. както виждате по този проект съм започнал да работя от около година и оше месец-два не ми мърдат. Теоретично имам всичко необходимо да го набутам в колата и да тръгне (някак си), но не е това идеята.

Така и така пиша, малко ъпдейт:
Викнах си (и съответно дойде) ново дистанционно за кола на SONY. Този път е RM-X2S. Същото, само дето не е безжично и платката му вътре е направена на друг принцип да подава сигналите. Иначе мога да взема бутоните на едното и да ги сложа на другото - еднакви детайли са. Та ще има нов маратон по поене на миниатюрни кабелчета. Майки, лели, сестри - пазете се!!!

Дойде и захранващия блок за кола. В моя случай дъното работи на DC в диапазона 8-19V и не ми трябва захранване за miniITX (които са по 60-80 долара без транспорта). На мен ми е достатъчно едно да го наречем трафче да изкарва стабилно напрежение. Избрах 16В. Защо - защото "трафчето" ми реално е step-up-module и дава на изхода поне 1.5V повече отколкото на входа. Теоретично в колата максиамума е 14.4V, но да си призная повече от 14,1 никога не съм виждал на моите коли.... Та 14.5+1.5=16V. Компа от своя страна за горна граница има 19V DC, така че там съм с 3 волта застрахован. Те така.
Дойдоха и step-down модулчета, които ще ми дават 5V в колата за да захранвам USB HUB-ове с външно захранване. Достъчно мощни са да си бодна и едно зарядно за телефоните, което е супер. Хъбовете и те дойдоха де. Абе хардуера се понасъбра само време нямам да разширя механиката на екрана, за да влезе широката матрица в него. Поне съм го измислил как ще стане (уж) Smile
И тук идва един от ключовите елементи във всеки CarPC проект - ShutDown Controller. Повече за него - скоро.
Айде лека нощ Smile
Reply

Я малко ъпдейт, че тя тая тема замря. (не че няма какво да се пише, но много на монолог си го удрям)

2-и опит за Sony RM CAR REMOTE да работи като USB HID
E, след многократни измервания, проби разглобявания реших, че съм си научил урока и за да удовлетворя перфекционизма си ще е най-добре да повторя упражнението.
Сдобих се с RM-X2 за смешни пари от български сайт тип продавалник.
Сетих се че имам солидно количество кабели от качествени PC слушалки. Защо са ми - еми жичките са много тънки и гъвкави, а в същото време си имат и някакви текстилни нишки за здравина. Няма изолация, няма дявол. С дебелината на 3 от старите кабелчета сега съм си пуснал всичките 12.
Буксите - двоен контакт за намаляване риска от студени спойки и лоши контакти.
USB клавиатурата която ползвах се оказа бъгава, а и ми дойде по-добра идея - джойстик Smile
Да си призная с джойстика стрелях на сляпо... Знам че на повечето бутоните са с общ GND и за всеки бутон върви различна писта. Някои са пак с общ GND и последователно наредени бутони със съпротивления между всеки и така разбира кой бутон е натиснат, а трети са си като клавиатурите - както им е текнало. Та стрелбата ми на посоки беше 3 към 2. Гледайте снимките и ще обясня защо Smile

Новото дистанционно:
[Image: 029541068.jpg?r=0]
Донорът:
[Image: 029541066.jpg?r=0]
най простия USB джойстик в Kонрад - 12 лв.

Какво има в дистанционното RM-X2.
[Image: 029541070.jpg?r=0]

[Image: 029541072.jpg?r=0]
Като габарити платките са еднакви с тази на RM-X5. Но като принцип на работа - не.
Х5 си има контролер, прецизна двуслойна платка, а Х2 има един GND и последователно наредени бутон/съпротивление/бутон/съпротивление и т.н.
Третата жичка е на късно за бутона "Source". Или казано по друг начин имам общ GND и мога да си изведа по една жичка от всеки бутон.

Ето защо джойстика се надявах да е на същия принцип и познайте - върза ме Smile
С поенeто по платката на джойстика още не съм се "разправял", но ето какво се получи с дистанционното:
[Image: 029541074.jpg?r=0]

[Image: 029541076.jpg?r=0]

[Image: 029541079.jpg?r=0]
За сравнение с нормални жички какво беше. Едвам се затваряше и имаше проблеми с натискането на някои бутони.
Снимка на предишния опит:
[Image: 029057258.jpg?r=0]
Доволен съм от резултата и се радвам, че се наех да го направя 2-и път. Определено си заслужава:
[Image: 029541087.jpg?r=0]
Както виждате съм го сложил в кутийката от RM-X5. Разликата е в основката, където би трябвало да стой частта на инфрареда. Прецених че ще ми е по-удобно да боравя в колата с него ако е по-издължено.
Буксата:
[Image: 029541085.jpg?r=0]
Всяка жичка е запоена на 2 крачета.
[Image: 029541084.jpg?r=0]
Каква е идеята - да пробия дупка в пластмасата до волана, да мине буксичката и да хвана стабилно дистанционното. Отвътре ще ме чака контролера от джойстика и нататък заминава USB кабел към хъба в централната конзола.

Ето и платката на джойстика:
[Image: 029541080.jpg?r=0]

Като идея би трябвало всичко да работи безотказно, при това без да се налагат компромисите от предишния ми "дизайн". Сега към компа ще отиват само клавиши Joy1-Joy12 и ще мога да си ползвам всички F-ове ако бодна друга клавиатура. Аз съм от хората, които използват редовно F5 и F11.

Клавишите от Joy1 до Joy12 ще ги ремапвам с Autohotkey скрипт. Там вече ще си поиграя да постигна максимална функционалност Smile

Направих си кабелче да мога да навра контролера някъде зад таблото:
[Image: 029560271.jpg?r=0]
Най-обикновен VGA с отрязана букса от едната страна и запоен моя си куплунг.
[Image: 029560272.jpg?r=0]

[Image: 029560273.jpg?r=0]


Контролера от джойстика:
[Image: 029560263.jpg?r=0]
Пийнал съм което, където трябва. Не давам детайли, зашото надали някой ще попадне точно на същия джойстик.
[Image: 029560264.jpg?r=0]

Взех си и една кутийка. Иде малко дълга, но тази беше най-подходящата. Или бяха много високи, или много широки.
[Image: 029560261.jpg?r=0]

[Image: 029560265.jpg?r=0]

[Image: 029560269.jpg?r=0]

[Image: 029560270.jpg?r=0]


Айде да слушате Ахат докато гледате чудото на инженерната мисъл Smile
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CdQv1EmNW60[/youtube]
Reply

И по екрана има развитие... Smile Не съм съвсем готов, но съм доволен от напредъка и те така Smile
Да припомня - оригиналния екран е тесен и е 4:3, а аз искам да натикам вътре 6.2 инча 16:9 и затова разширявам цялото чудо.
Екрана преди да започна:
[Image: 028517813.jpg?r=]
След което го сцепих на две:
[Image: 028793469.jpg?r=0]

[Image: 028793474.jpg?r=0]

Някъде из по-ранните постове вече показах как съм си направил скосяването около екрана, но да припомня:
[Image: 028967539.jpg?r=0]

[Image: 028967545.jpg?r=0]

И ето новата част:
[Image: 029405749.jpg?r=0]

[Image: 029405752.jpg?r=0]

[Image: 029405753.jpg?r=0]

[Image: 029405755.jpg?r=0]

[Image: 029405756.jpg?r=0]

[Image: 029405760.jpg?r=0]

[Image: 029405762.jpg?r=0]

[Image: 029405766.jpg?r=0]

[Image: 029405768.jpg?r=0]

[Image: 029405769.jpg?r=0]

[Image: 029405777.jpg?r=0]

[Image: 029405778.jpg?r=0]

[Image: 029405786.jpg?r=0]

[Image: 029405788.jpg?r=0]

Остава ми само да разширя и капачето на инфрачервения порт. Всъшност на мен вече не ми трябва да е прозрачно... Даже се чудя дали да разширявам самото капаче или да доизградя лицевия панел. Защо - еми защото матрицата заедно с тъч панела ще са закрепени за лицевия панел, който няма какво да се лъжем си е какав. Едно такова доизграждане би го направило по-устойчив на усуквания и сътресения. Пътищата ни са "красиви" и всяко преминаване през дупка ще го "усеща" като удар, отделно е тъч и се предполага че ще се "ръга" с пръсти. Ами ако се ръгне малко по-настоятелно? Иии 'айде китвай, шкури и боядисвай наново. Мнеееее - мерси.
Друго, което ми се върти из главата е дали да не се пробвам там да вградя някои от бутоните на LCD-то. Но за сега това е просто идея без да е придобила форма в главата ми...

[Image: 029405794.jpg?r=0]

[Image: 029405796.jpg?r=0]

Наближава моментът за боядисването и започвам все по-сериозно да се замислям по този въпрос. Принципно едно от най-оборотните автобояджийски магазинчета в града ми се намира в моя блок. Пичката е факир (то затова там винаги има хора). Та разчитам, че ако сваля някоя пластмаса от интериора и я оставя долу за мостра ще се справи. Задачата никак не е лека между другото. Цвета е сив с 2 вида брокат с не-гланцов завършек, но не е и мат ...

Малко механика
Основните (сложните) детайли са готови. Остават малко капаци и уякчаващи компоненти, но като цяло вече е в състояние да се движи Smile
Снимки:
[Image: 029470276.jpg?r=0]

[Image: 029470274.jpg?r=0]

[Image: 029470273.jpg?r=0]

[Image: 029470272.jpg?r=0]

[Image: 029470271.jpg?r=0]

А ето и едно клипче на моментното състояние все още със стария контролер:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Fuwda1PwN_M[/youtube]

След клипа съм направил и още един детайл:
[Image: 029478410.jpg?r=0]

[Image: 029478411.jpg?r=0]

[Image: 029478412.jpg?r=0]

[Image: 029478413.jpg?r=0]

[Image: 029478414.jpg?r=0]

[Image: 029478415.jpg?r=0]

Прилича на таралеж, ама к'во ми пука, нали няма да се вижда. Работата му на този капак е да уякчи конструкцията е да предотврати усуквания, така си е екстра. Използвал съм 1.5мм ламарина. Всъщност от карантията от CD Changer-а съм взел разни железа. Тежичко стана, ще ми създаде проблем после защото към таблото ще го държи една пластмасова "рамка". Явно и там ще има уякчаване...
Остават още няколко дребни детайла да се разширят, но те не са интересни.
Следваща стъпка е да прекарам лентов(и) кабел(и) за да може към корпуса да чакат буксите за захранване, VGA, USB (за тъч-а), AV (за камерата) и сигнал за задна (да обръща екрана на AV автоматично) а екрана с контролера и тъча да си ходят нагоре/надолу. По груби сметки това са 24 канала, ако не броим че захранващия кабел ще трябва да се пусне по повече от една лентичка. И там ще падне играчка

Ако някой ми беше казал, че някога ще правя това, нямаше да му повярвам....
А пък ако някой ми поиска да го направя пак, отговорът е ясен - НЕ!
Хванал съм се на хорото, ще го играя до край!
Reply

8-) Наближава моментът за боядисването и започвам все по-сериозно да се замислям по този въпрос. Принципно едно от най-оборотните автобояджийски магазинчета в града ми се намира в моя блок. Пичката е факир (то затова там винаги има хора). Та разчитам, че ако сваля някоя пластмаса от интериора и я оставя долу за мостра ще се справи. Задачата никак не е лека между другото. Цвета е сив с 2 вида брокат с не-гланцов завършек, но не е и мат ... 8-)
Хъ за боядисването знаеш къде какво има Wink .
[Image: ab199582.gif]
подписи для форумов
Волга ГАЗ 24-А с двигател 220D - минало
полски Фиат 125 - минало
MAZDA 323 1.3 - минало
OPEL OMEGA 2.0I - минало
ГАЗ  69 - настоящ
VOLVO S80 2.5TDI автоматик  Русе - настоящ
SUBARU FORESTER 2.0I 125HP - настоящ
Reply

Здравей Volvo CarPC ,
След като се разходих по „темата”,реших да споделя впечатленията си.
С малко думи е много трудно да се изрази най характерното, дали обема и размаха,или упоритоста и целенасоченоста,или пък последователноста и стремежа към професионално изпълнение в детайлите,кое от всичките може да бъде най-характерното.
И все пак- ПОЗДРАВЛЕНИЯ, дано в нашата нещастна държава има повече такива креативни хора!
Бих се радвал много,ако мога с нещо да ти бъда полезен!
УСПЕХ!
dani9
Reply

Хей, да не сте ме забравили Smile
Такаааа, моя екран ще се движи нагоре/надолу.
Много яко!
Яко, яко, колко да е яко - дупе да ми е яко. Всичките връзки за контролера на матрицата + тъч-а трябва да са подвижни.
Простата сметка показва:
12 пина за VGA
2 за захранване (аз ползвам 12 - 6+6 или иначе казано 6А макс според спецификацията на кабела, който използвам)
1 за сигнала за задна (аз ползвам 2)
4 за двете AV-та
3 за диода на дистанционното
5 за тъча

Върти го, сучи го, много са. Та стигнах до извода, че е време да се науча да правя платки за да мога да си пусна лентов кабел.
Е да ама понеже ми е за пръв път, а и ми писна всичко да го правя по два пъти, затова реших да го проиграя по малко по-безобиден начин Smile
Разпечатах си ги огледално върху самозалепваща хартия и ги лепнах на коматекс. Пробих всички дупки, наредих елементите и си видях грешките.
Ето за какво говоря:

[Image: 030057013.jpg?r=0]

[Image: 030057014.jpg?r=0]

[Image: 030057015.jpg?r=0]

[Image: 030057016.jpg?r=0]

[Image: 030057018.jpg?r=0]

[Image: 030057019.jpg?r=0]

[Image: 030057020.jpg?r=0]

[Image: 030057021.jpg?r=0]

[Image: 030057022.jpg?r=0]

[Image: 030057023.jpg?r=0]

Направих и едно клипче със заместител на лентовите кабели (чакам ги да пристигнат, не за друго). Клипчето е правено по-рано днес и съответно е на етап

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L7hWFDOjZpI[/youtube]
Остава да си оправя грешките и да пристъпвам към ецване Smile


Във всеки пост трябва да изказвам благодарности към колегата Tisho и пак няма да е достатъчно!
Reply

Едно бразилче ми зададе въпроса "Добре де, аз не разбрах как прехвърляш VGA сигнала" та се наложи да му рисувам.
Така и така ги имам направени вече картинките ... Ето проследяване на пътя на VGA от статичната част към подвижната:
[Image: 030092407-big.jpg?r=0]

А тук съм изначил коя букса за какво е (не че има кой знае какво значение да разменя местата ако това става в двата края, но...)
[Image: 030092408.jpg?r=0]

[Image: 030092409.jpg?r=0]
Reply

И така - да си продължа монологчето:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bUzgYsSlzP0[/youtube]
Има си изведени:
VGA букса
2 броя АV
USB - за тъч панела (който спрасках по невнимание)
Захранване
Сигнал от задна предавка
и буксичка за инфрачервеното диодче за дистанционното.

Бачка идеално, както се вижда. Следва да се натика в него и един StartUp/ShutDown контролер, и да се продължава с инсталация по ред на номерата.
Чака се/поръчана е и решетка за таблото. Понеже видях малко зор да открия правилния парт номер за големия екран (моя стана вече такъв) ето ви ги:
91999331Grille graphite grey
91999341Grille granit
91999351Grille oak
94776981Grille sand/beige
Това са номера за S80 99-2006 за големия екран.

Има да се прави dual battery инстал, кутията на компа да се довърши (вентилатори и вентилационни отвори) и това е май... другото са пазаруванки на кемра за задно, по-добър GPS приемник, софтуера на фронт енд-а от руснака, мощна WiFi антена (за в нас да мятам из целия паркинг на минимум 4 чертички), акумулатори, релета, кабели оооо-кабелиииииии, бушони.
Абе има работа, хич да не е Smile
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)