The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Отново тема за климатик

#11
Съединителя на компресора е електромагнитен . Между двата диска има феродов слой който намалява с времето и така разстоянието между тях става по-голямо . Става на въпрос за 0.4-2.0 мм . Признаците за "заминал" съединител са ( естествено ако всичко друго е наред ) - климатичната система тръгва , прави студ , компр. включва - изключва ( така си работи ,около 15 секунди включен и 10 секунди почива ) и в един момент около 10-15 мин. след това спира да се включва . Може да заработи пак след известно време - поне 3 мин . почивка .
Проверява се дали е от ел.магн.съeдинител като при работещ автомобил и пуснат климатик - се побутне външната част на съединителя например с пръчка ( внимателно ) и би трябвало той да прилепне и компресора да почне да работи .

При теб не знам какво може да бъде , щом е работил 200 км. ....а после спира.....
Трябва да се провери за евентуални грешки дали има записани ?
Volvo S70 2.5 TDI 1998 D5252T
[Image: 581732.png]
Reply

#12
Mihov Wrote:Съединителя на компресора е електромагнитен . Между двата диска има феродов слой който намалява с времето и така разстоянието между тях става по-голямо . Става на въпрос за 0.4-2.0 мм . ....?

Е аз съм виждал доста съединители и освен регулировъчни пластини(шайби), на нито един не видях феродо.... :roll:
VOLVO Т4 - ex
VOLVO XC 70
VOLVO C 30
Reply

#13
BukToP Wrote:
Mihov Wrote:Съединителя на компресора е електромагнитен . Между двата диска има феродов слой който намалява с времето и така разстоянието между тях става по-голямо . Става на въпрос за 0.4-2.0 мм . ....?

Е аз съм виждал доста съединители и освен регулировъчни пластини(шайби), на нито един не видях феродо.... :roll:

Ето това е слоя който се вижда на снимката и е леко наранен
   
Volvo S70 2.5 TDI 1998 D5252T
[Image: 581732.png]
Reply

#14
nik_dob Wrote:Не.От съединителя на компресора може да не включва и да не вдига никакво налягане,което е честия случай на всички волво автомобили.

PS: За радиатор на намотките не се бях сетил,направо можем да му направим едно хладилно охлаждане с допълнителна климатична уредба,колеги?

Ники, бъзикам те защото обяснението с кабела и повишаването на съпротивлението е... :roll: Да променя се но границите в които се променя не могат да окажат влияние силата с която електромагнита работи. Smile
Индуктивност е правилния термин в случая. Wink
Reply

#15
Съпротивление,индуктивност,а също и твърдост на материала и т.н. са фактори и условия които се променят несъмнено.Не съм го изследвал в лабораторни условия точните причини,предполагам ти имаш също голямо право,Тишо.Човек си,който разбира - признавам го.Поздрави
Не му стига само да кара, трябва и да знае как работи!
Reply

#16
Здравейте.Ще се опитам да разсъждавам по проблема на колегата, като това е лично мнение. Щом 200км колегата е нямал проблем с климатика, то най-вероятно системата има проблем с охлаждането на радиатора отпред при двигателя. При извънградско охлаждането е по добро и не е необходимо включването на втора скорост на вентилатора.А и компресора работи с по умерени включвания без да се натоварва.При градски условия имаме бърза промяна в налягането на системата поради многократно по ниското охлаждане на радиатора.Поради тази причина почти постоянно е включена втора степен на вентилатора на радиатора, за да се охлади по добре фреона и да се намали налягането.Ако не работи тая степен фреона прегрява, респективно вдига високо налягане и компресора спира да работи.Това става за около 2-3мин.Ако системата вдига високо налягане, това със сигурност се вижда на машината за климатици и "майстора" задължително проверява степените на вентилатора.Ако и там няма проблем, започваме да мислим за някакво запушване.При тебе съм сигурен че запушване нямаш.
При много горещо време е възможно да се получи спиране на системата и от съединителя на компресора, поради неговото износване.Това се получава при много горещо време само .Измерва се разстоянието м/у съединителя и шайбата на компресора.Това разстояние трябва да е НЕ повече от 1,2мм.Иначе ще ви спира компресора.Ако не ви се дават парички за нов съединител се вади стария и от вътре на самата ос фабрично се поставят дистанционни шайби с различна дебелина.Обикновенно те са 2бр.Маха се по дебелата и се монтира съединителя.И....така до след 40-50000км.Тогава се сменя с нов задължително.
Дано съм бил полезен, или поне си заслужава да се провери това което съм описал .Поздрави
Човек цял живот се учи . . .


[Image: ab250839.gif]
Reply

#17
caby Wrote:Здравейте.Ще се опитам да разсъждавам по проблема ......

Колега ти хубаво разсъждаваш ама тази кола не е с първа и втора скотост на вентилатора !!!
Вентилатора е с PWM модул и скоростите по-спомен са поне 6.
1.Volvo 940, 1991, 2.0 turbo, B200FT, Estate
2.Volvo V70, 2002, 2.4 turbo, D5244T
3.Volvo S80, 2004, 2.4 turbo, D5244T
Reply

#18
kotuoshu Wrote:
caby Wrote:Здравейте.Ще се опитам да разсъждавам по проблема ......

Колега ти хубаво разсъждаваш ама тази кола не е с първа и втора скотост на вентилатора !!!
Вентилатора е с PWM модул и скоростите по-спомен са поне 6.

Браво колега! Открих Америка !Има ли значение с колко скорости е вентилатора......мисля , че бях доста подробен и ясен за какво става дума.Вземам си бележка за скоростите Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Човек цял живот се учи . . .


[Image: ab250839.gif]
Reply

#19
Благодаря на всички които споделят мнение.
До сега никога не бях чувал вентилатора да работи (мотора не е от най-безшумните), вероятно е въртял на бавна по-безшумна степен. Това се отнася и за работа на климатика при 39 градуса. След последното зареждане на системата с фреон определено работи шумно, а струята е доста сериозна, та предполагам това е свързано с повишеното налягане.
За последните 400 км студ има само при настройка на климатроника на 25 или повече градуса, като няма значение дали навън е 25 или 32 градуса и дали съм в движение или не. Сваля ли на 24 или по-малко градуса - студа спира до няколко минути и отново няма значение дали съм на магистрала или на място, при по-висока или по-ниска температура. След като се охлади за 5-10 минути отново тръгва за малко. Аз основно мисля по вариант регулатор на налягане (ТРВ) или някакво частично вътрешно запушване. Нямам Vida за да погледна принципна схема, дали може да е свързано с някой температурен датчик? Веднага щом мога ще мина диагностика, за сега се опирам на предположения..
Николай
Volvo XC90 2.4D '2008

[Image: 686753.png]
Reply

#20
Хайде на диагностика :mrgreen:
Не му стига само да кара, трябва и да знае как работи!
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)