The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
S80 - Какъв е този автоматик II серия на филма

#31
Аз бях записал един филм на един руснак в Америка за смяната на маслото. Обаче тук нещо не ми се появява, та ще трябва да го разкажа с думи.

Накратко той показа частите - едно уплътнение и един филтър. И двете бяха в найлони на VOLVO и той наблегна на това, че трябва да са оригинални за да паснат! 12л масло Мобил със съответното качество, вече съм го забравил.
Първото беше, че сваля ваната, която е голяма и оформена като калъф за цигулка. Тя цялата беше покрита с един тънък слой тиня, съвсем фин като боя. Имаше и един магнит и той беше "боядисан". Той ги изми. Филтъра имаше формата и големината на обувка. Сваля се с ръка и се сменя, не е трудно. После сглоби ваната с новото уплътнение, което сигурно има периметър 3м.
След това започна смяната, като откачи тръбичката на радиатора и оттам турбината сама пълни тубата със старо масло. На всеки 3л спира и долива. Вътре имаше още един човек, който пали и върти определено време на всяка предавка колелата във въздуха.
Накрая с нож отвори стария филтър и вътре имаше един плат, сгънат на 2 пълен с метален прах.
Това същото за по-бързо и удобно в Германия сервизите за автоматици го правят с 2 съда с маркучи. От единия смуче, в другия налива и така докато свърши. Разправят, че траело 2 ч.

Затова казвам, че има части за смяна.
Колата на бъдещето е с 2 багажника и без двигател!
Reply

#32
gustav Wrote:Аз бях записал един филм на един руснак в Америка за смяната на маслото. Обаче тук нещо не ми се появява, та ще трябва да го разкажа с думи.

Накратко той показа частите - едно уплътнение и един филтър. И двете бяха в найлони на VOLVO и той наблегна на това, че трябва да са оригинални за да паснат! 12л масло Мобил със съответното качество, вече съм го забравил.
Първото беше, че сваля ваната, която е голяма и оформена като калъф за цигулка. Тя цялата беше покрита с един тънък слой тиня, съвсем фин като боя. Имаше и един магнит и той беше "боядисан". Той ги изми. Филтъра имаше формата и големината на обувка. Сваля се с ръка и се сменя, не е трудно. После сглоби ваната с новото уплътнение, което сигурно има периметър 3м.
След това започна смяната, като откачи тръбичката на радиатора и оттам турбината сама пълни тубата със старо масло. На всеки 3л спира и долива. Вътре имаше още един човек, който пали и върти определено време на всяка предавка колелата във въздуха.
Накрая с нож отвори стария филтър и вътре имаше един плат, сгънат на 2 пълен с метален прах.
Това същото за по-бързо и удобно в Германия сервизите за автоматици го правят с 2 съда с маркучи. От единия смуче, в другия налива и така докато свърши. Разправят, че траело 2 ч.

Затова казвам, че има части за смяна.

Това със смяната, да си я правя сам - не благодаря. Имам един приятел, той е така сега си е разглобил скоростната кутия на вектрата и почти цялата вектра за да извади скоростите. Нещо дрънкало вътре. Каза ми, че е свалил броня, мотор и незнам си какво още за да стигне до кутията. Като му се занимава. Аз му казах, че при такава кола и такъв проблем, още докато може да се движи я закарвам в Надин, и само ще мина през кат да им върна табелите. Wink

Отиди до МП - Люлин. Хората там си разбират от работата и ще сменят маслото без да има усложнения. Аз от как си потдържам колата там, най после тази кола върви направо и волана също и е направо, а не вечно крив. :mrgreen: Горния тампон на двигателя, който преди се купуваше от къде ли не но не и от МП и се налагаше смяната му през 5-6 месеца, сменен преди 3 години в МП за цена 4-ворна от тази на ментетата, които се продават из магазините ни за авточасти, вече 3-та година няма и намерение да се къса, камо ли да излиза от леглото си. Кормилни накрайници и биалетки от как ги смених последно там вече 40-50 хиляди км продължават да са си здрави, а ментетата струващи 20-40лв - едвам изкарваха и 10к км. Да не говорим за онези тампони за носачите, купени от мен през е-бей в момент на пристъп на титанична глупост, които след монтажа си и два месеца не можаха да изтраят преди да се скъсат. :mrgreen:


Скъпо било, ами който иска да му е евтино има, Дачия, Лада и т.н. Аз искам кола в която да съм сигурен, че няма да хвърли котва по някоя незнайна магистрала заради ментета, а аз да се чудя как да евакуирам семейството си и варела който не помръдва оттам. Smile

Че, има и там гафове никой не отрича. Но вероятността да си поемат отговорността е в пъти по-голяма от колкото някой квартален магазин продал поредното менте. Smile
Reply

#33
Здравей "Gustav",
след като се занимаваш с проектиране на сгради трябва да си архитект или инженер и да си напълно на ясно с връзката между обороти, въртящ момент, мощност и принципа на работа на автоматите с преубразовател на въртящия момент. Доказано е че автоматите дават най-малко проблеми в страните с по-ниска средногодишна температура и за това проблемите в страните от южна Европа са многократно повече от тези по на север. При ниски температури автомат може да се счупи само ако се буксува продължително на "D". Лятото температурата на маслото в автомата достига пределната и то почва бързо да губи свойствата си. Автомата монтиран в твоята кола е проектиран за 6 и 8 цилиндровите двигатели на Шевролет и там ресурса му надвишва този на мотора - там има сервизни интервали на смяна на маслото. Твоят двигател е атмосферен и ако няма някакви инциденти ресурса му е сериозен. Проблем с тези звтомати е при би-турбо двигателите - там въртящия момент от 2000 до 5000 об./мин е постоянен, вследствие което автомата работи постоянно с 85-90% от възможностите си което води до лесно прегряване и от там на повреди. При атмосферните въртящия момент има пик около 3000-3500 об./мин, а в другите оборотни режими момента е по-нисък и кутията работи с 50-55-60% от възможностите си - вследствие на което е по-безпроблемна. Маслото се сменя когато е прегрято или е изчерпан ресурс.
Най-лесния тест за състоянието на маслото - с щеката се капва от маслото на парче плътна бяла салфетка или най-добре от кухненска ролка - петното което остава трябва да е бистро малинено червено, ако приближава към кафяво или сивее - трябва да се смени. Някои от партидите за топли страни са с жълтеникаво прозрачно масло с по-висока работна температура там също ако сиво или кафяво - се сменя. Карането с прегрято масло е изключително опасно за контактните повърхнини на соленоидите те се износват, налягането в кутията пада и от там куп проблеми и аварийно износване.
VOLVO XC90 2.9T - 272 hp
Reply

#34
Добре, а какво ще кажеш за тинята, която се събира във ваната и магнитите и също за филтъра?
Колата на бъдещето е с 2 багажника и без двигател!
Reply

#35
Така наречената от теб тиня е феродов и стоманен прах, който се получава триенето на дисковете в касетите на отделните скорости - там са наредени стоманен - феродов диск и при зацепването им има приплъзване и от там те се износват и се отделя прах - както при спирачките. С експлоатацията този прах се отлага по картера, стоманения се залепва по магнита, а най-финия, който не успява да се утаи се отлага в филтъра. С времето пропускателната способност на филтъра намалява и от там пада налягането е кутията, но докато се запуши филтъра маслото ще е станало почти черно и ти би трябвало да си го сменил отдавна. Производителите на масла дават трайност на маслата за автомати 48 месеца, а напоследък и 60 месеца. Има кутии на които да се смени филтъра трябва да се разглоби цялата кутия. За твоята кутия сменяй си маслото и филтъра на 4 години или на 60-70 хил. км и по този начин кутията ще изработи конструктивно проектирания и ресурс.
VOLVO XC90 2.9T - 272 hp
Reply

#36
То е логично да се почисти ваната и да се смени филтъра и това на филма беше показано. Сваля се ваната, която е на болтове, а филтъра тоя го вади и слага с ръка, без инструменти. Не изглежда трудно, обаче не знам защо в Германия никой не иска да го прави. Та не знам ако се смени само маслото, няма ли да се разбъркат тези боклуци полепнали по ваната с новото и да го скапят бързо?
Колата на бъдещето е с 2 багажника и без двигател!
Reply

#37
Тези боклуци си седят зад филтъра и наистина правят маслото да изглежда на боза 1000 км след смяна, но не пречат на кутията. При кутиите на Aisin филтъра се сменя трудно(направо си си се разглобява цялата кутия). В Германия нямат грижи да правят каквото и да е с кутиите на ZF, монтирани във Audi, Skoda, VW, но негермански кутии не пипат (освен поляците и руснаците, но там колата ти по добре да не стъпва).

Ако се разровиш в интернет ще откриеш много сервизна информация за ZF докато за кутиите монтирани във Волво има само един PDF на Saab, които е предимно спецификации и тестове, но не върши работа ако си тръгнал да разглобяваш кутията защото картинките са неясни.
------------------------------------------
Volvo V40 1997, 2.0
Reply

#38
При смяна на маслото се маха картера защото няма пробка и тогава може да се почисти тинята. Връзката на филтъра с кутията е с едни гумени пръстени и по спомен, но може и да се заблуждавам на самата цедка, отстрани имаще и един фиксиращ болт, но като махнеш картера ще видиш има ли фиксация на цедката или няма.
За сервизите в Германия не мога да дам мнение, защото не съм се докосвал до тях.
VOLVO XC90 2.9T - 272 hp
Reply

#39
Знам, че тук е частта за леките автомобили, но все пак да питам. Всички говорят, че трябва да се смени масло на автоматичната кутия, а не виждам да се говори за смяна на масло на диференциал (говоря за XC - аз съм с XC 60 и изобщо моята автоматична кутия каква е?), за смяна на хидравлични масла и на антифриз. Ако може да коментирате тези неща.
Reply

#40
И на раздатъчната кутия маслото, ако не е част от скоростната (не съм наясно) - сменя ли се и кога?
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)