The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Смяна масло на АСК - Aisin TF 80 SC

#11
Колеги, от няколко дни и аз проучвам точно този въпрос. Нека ви напиша какво съм разбрал до момента.

Кутията всъщност има 2 поколения - около 2010-та идва Gen II. Първото поколение е с масло спецификация 3309, докато второто - с AW-1. Маслата, които покриват AW-1 покриват и стария стандарт.

Според доста места оригиналното масло за първо поколение е Mobil JWS 3309. Същото се среща и като Toyota T-IV. Да, в бутилката с етикет на Волво (това за AW-55 също важи) има Mobil JWS 3309.
За второто поколение - Mobil JWS 3324.

Предвид, че кутията е изключително масова на пазара има огромен избор от масла. Аз, лично, ще заложа на някоя топ марка за пълна синтетика. Redline, Amsoil, Royal Purple или дори Penzoil. По случайност или не - всичките са американски и малко трудно се намират у нас. За първите 2 имаме вече официални вносители. За второто поколение при Redline го дават Redline D6 (около 49 лв/литър), докато при Amsoil е Amsoil Signature Fuel Efficient ATF - около 30 лв/литър (имат и по-евтино, пак пълна синтетика, но не е Signature Series). Предвид цената изборът е лесен (поне за мен).
За първото поколение - вижте селекторите им на сайта (за Redline е D4, за Amsoil - не си спомням).

Въпросът е кой да направи смяната. Има специализирани центрове, които я правят с "машина" - не знам още какво точно прави. Други го правят като оставят хидротрансформатора да върти и точат и сменят едновременно. Ако имате препоръки кой да го направи - давайте ги. С условието да сложат масло по избор на клиента. Не държа аз да го купувам, просто искам да е хубаво.

100% подкрепям колегата с мита, че кутиите не се обслужват и логиката зад "смених маслото, 'чупи се кутията". Даже в плана за обслужване си пише - ако теглите, карате по хълмист терен или градско - смяна на 60К км.

Ако искате да говорим още за масла, само кажете. Smile


За финал - въпрос. Още не съм се ориентирал с Вида кое как се прави. Може ли някой да напише подробни инструкции, защото очаквам да трябва да се reset адаптацията на кутията.

#12
тук съм събрал почти всичко което съм срещнал за TF-80SC и VOLVO ... дано да ви хареса - https://www.dropbox.com/sh/lmzczdjdy4d8x...oS1Ma?dl=0

Sent using Tapatalk
бай Вълчо си харчи, но като за "малка ГАЗ-ка" не е толкова страшно, а и ти пълни душата на MAX ...до тук толкова - цък >> [Image: 942505.png]
V8 is the Soundtrack of my Life !!!

#13
В ютуба има клипове как става и в домашни(почти) условия. Мисля че един руснак живеещ в щатите доста добре го показа на едно хс70 и на двата езика.
ex XC90

#14
Колеги , ще ми обясните ли, защо трябва да се нулира кутията след смяна на маслото. Сменял съм 2 пъти по 4 литра но не съм ползвал вида и нулиране. Проблем ли е?
Volvo XC90 V8 2007г. Executive
BMW E82 135i 2011 г. MCoupe

#15
Това, което съм чел е, че ресет се прави при цялостна смяна за да кажеш на компютъра на скоростната кутия, че вече вътре има ново "негоряло" масло и да си настрои работата спрямо него. Също така компютъра започва да си следи колко пъти е прегрявано маслото и колко километра при какви режими си изминал за да може да те алармира предварително за евентуални проблеми.
При частична смяна не мисля, че е задължително да се прави ресет...

Sent from my mobile device using Tapatalk
бай Вълчо си харчи, но като за "малка ГАЗ-ка" не е толкова страшно, а и ти пълни душата на MAX ...до тук толкова - цък >> [Image: 942505.png]
V8 is the Soundtrack of my Life !!!

#16
(07-04-2019, 09:01 PM)radi1976 Wrote: Колеги , ще ми обясните ли, защо трябва да се нулира кутията след смяна на маслото. Сменял съм 2 пъти по 4 литра но не съм ползвал вида и нулиране. Проблем ли е?

Освен въпросното зануляване, за което Иво е обяснил много точно за какво е, добре е да се направи и адаптация на кутията с новото масло.

#17
Благодаря колеги, значи си карам.
Volvo XC90 V8 2007г. Executive
BMW E82 135i 2011 г. MCoupe

#18
Тъкмо след много перипетии взех да  се радвам на моето xc70 d5 awd 2009 и си викам само маслото на АСК остана и направо ме "зарадвахте" с тази тема-и по точно занулявания с вида и т.н. -да разбирам ли,че без вида няма да стане цялостна смяна-да разбирам ли,че мога частична и не ми пречи на по къс интервал да я правя без вида......................с тази вида съм в шок-явно не ми е мястото тук макар,че някой съфорумци доста ми помогнаха с мненията си-разбирайте,че нищо не разбирам-колкото до сервизите, аз съм Българче живущо в Германия и явно нещата няма да станат в неоторизиран сервиз и най мразим в сервиз на волво да ме посрещат с уиски и 200 евро за добре дошъл...па после дърпат калема-иначе има и наши майсторчета които са добри,но 100000% нямат vida-да разбирам ли,че трябва да не се набутвам при такива,че да не ям попарата поради липса на вида.......Извинявам се за реването,но се постреснах наистина Sad

#19
Колега gusenica китайска VIDA можеш да си вземеш от нета и е под 150 лева - много лесно се подкарва, а после беж към някой български майстор...

Тише, 800 км преди тази смяна Роби ми направи ресет и адаптация, че имах съвсем леки ударчета при превключване 2>3 и 3>4 на студена кутия. Ако сега пак трябва да ги пускам къде във VIDA се намира адаптацията и мога ли сам да я направя...

Sent using Tapatalk
бай Вълчо си харчи, но като за "малка ГАЗ-ка" не е толкова страшно, а и ти пълни душата на MAX ...до тук толкова - цък >> [Image: 942505.png]
V8 is the Soundtrack of my Life !!!

#20
Видата за смяна на маслото ти трябва за две неща :
- да се провери темп. на маслото да е между - 50 и 60 градуса когато мериш нивото ( ако слагаш едно и също количество при една и съща температура на маслото не ти трябва Вида )
- да се ресетне брояча на прегряванията на маслото ( и това не е фатално ако не си го направил , защото ти сменяш 4 л. а не цялото и по същество нямаш напълно сменено и прясно масло ).
Така че не се притеснявай и не се вкарвай във филми.

Не ти пречи да си купиш китайска Вида , тя е много интересно туулче което ще ти върши работа ако смяташ да си оправяш колата сам, има каталог за части и процедури за подмяна и ремонт. 
Като си купиш Вида хубаво е да смениш повечко някой път, примерно 10-12 литра да преточиш през охладителя и тогава ще си спокоен следващите 60 хкм. Виж първо дали ще ти се отвие пробката за нивото.



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)