The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
спорадични съобщения за промяна състоянието на задна дясна ключалка на колана

#1
Здравейте ,

Нов съм във форума и както се очаква неволята ме доведе тук с необичаен проблем с любимият автомобил S40 2.0D 2007

След едно на пръв поглед обичайно вътрешно почистване на купето на проверена автомивка започнаха да е появяват спорадични съобщения за промяната на състоянието на задна дясна ключалка на колан когато там има пасажер и автомобила е в движение.
Грешките на таблото са от тези видове и горе долу същият ред :

srs airbag service required
right rear belt turned off
right rear belt in use

Естествено те са съпроводени и със характерният звук при изкл./вкл на колан по време на движение на автомобила.

Веднага след последното съобщение , проблема като че ли изчезва ... докато не възнинкне след неизвестно колко време пак ?!?

Когато задната седалка не се ползва, проблема не се появява.
За радост имам две деца които много обичат да се возят там Smile и този проблем вече ги дразни ( както и мене ) Smile


Накой от четящите имал ли е подобен проблем и ( надявам се ) как го е остранил ?
Reply

#2
Съвсем случайно тази сутрин имах подобен проблем(xc70)-качвам се закопчавам се тръгвам и пищи та пищи-вадя слагам все тая-по едно време на едно кръстовище реших да закопчея и колана на дясната седалка и млъкна-хмммм....после помислих какво,как и от къде може да е-преди да тръгна натоварих една малка гилотина за рязане на паркет (4-5 кг) на задната седалка и се беше подпряла на предната седалка на гърба-махнах гилотинката да не е подпряна и всичко изчезна -странно и за самия мен,но..... Опитай разбутвай,бъзикай,ако трябва някой ритник и играй на седалката  Big Grin .....дано отстраниш проблема.
Reply

#3
Най вероятно автомивкажиите са намокрили нещо което не е трябвало да мокри.
Преди време в кварталната автомивка един малумник пръскаше смело и безотговорно миейки праговете, щеше да ми напълни навигацията с вода(при XC90 е под шофьорската седалка въпросния модул)... Sad
Reply

#4
Lightbulb 
Най-накрая намерих достатъчно време да се преборя и със този проблем в колата.
Не беше много дразнещ и търпеше отлагане.

Огледах ел. схема на автомобила и се оказа че контактите на закопчалките за колани (задните) са директно свързани със CEM модула.
Естествено има няколко куплунга по кабелаците докато стигнат до модула ... та първо проверих тях. Нищо подозрително! Huh

Свалих седалките и така се отвори възможност за оглед на самите закопчалки.
Сложих колана в проблемната и започнах да я въртя около оста на закрепването и .... и проблема се репродуцира. Съобщенията : "right rear belt in use" / "no rear belt in use" започнаха да се сменят на таблото. Idea

Очевидно кабелът в непосредствена близост до основата на закопчалката (или в нея) се бе прекъснал или 'масата' в нея не се бе влошила.

Временно прекъснах връзката и до СЕМ за да не генерира нови смущения ... докато потърся нова или запазена такава за смяна.
Остава и да се изтрие грешката отбелязана от "srs airbag" модула и проблема е решен. Wink
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)