The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Компютър в колата

#1
Здравейте!
Не намерих да има такава тема във форума, затова реших да отворя една такава. Навил съм се някога, когато финансовата възможност е на лице да оборудвам колата с компютър. Е, тук смятам само да споделя идеята си и ако има вече някоя реализирана и някой ако може да я сподели ще е много хубаво Smile))) Какви са предимствата: Хващане на wireless интернет, по-лесна навигация из песните, възможност за гледане на филми (хаха, да се има на предвид, че все пак колата не е кино), добавяне на навигация и още доста удобства. Недостатъци: може би прекалено бавно зареждане ако искате да се насладите за кратък период от време. Принципно е възможно да се направи и с обикновен компютър като се вземе един инвертор от 12 на 220 волта, после вкарвате щепсела на захранващия кабел и той пак го преобразува до 12 волта. Проблеми при обикновения компютър са голямото място, което заема; възможност за прегряване ако е в багажника и особено лятото; възможност за повреда на харддисковете при големите и красиви дупки в нашата страна. Друго неудобство са дългите кабели, които трябва да прекарате ако искате да ви е в багажника. Затова на този етап не мисля, че стар компютър не е решение. Обмислям идеята за един от малките лаптопи. Предимствата му са, че е малък, има wireless антена, която се намира най-отгоре на дисплея, харддискът е лесно сменяем с SSD(Solid State Disk) или казано на български диск от типа на флашката, който няма как да се нарани по време на минаване върху дупки, а и много малки лаптопи ги дават вече и с такъв харддиск, лесно се добавят и много екстри, които се прекарват през usbtata. Друго предимство е, че има батерия, която служи за буфер. Дори да си изгасиш колата, лаптопа няма да ти изсмуче акумулатора за две минути.. При наличие на външна видеокарта (т.е. лаптопа да притежава изход за друг монитор) може лесно да се прекара външен монитор. Цената на монитор + тъчскрийн е около 200-300 лева. Има възможност да се поръча монитор без тъчскрийн, а самият тъчскрийн да се поръча от ибей за 20-30 долара, но трябва да се поръча съобразно размера на монитора. Клавиатурата се прекарва през usb, като за клавиатури има доста голям избор от малки и големи и не мисля, че тя е проблем. Захранването. Има 2 начина да го решите този проблем, който за мен е най-гадния. Може да се вземе инвертор, който вдига напрежението на 220 волта и след това по-нормално му да си захранвате лаптопа. Но от темите, които четох разбрах, че акумулатора изчезва за отрицателно време. Затова търся добър електротехник, който да ми направи една схема, която имам от интернет и която не превръща 12-те волта на 220, ами ги поддържа в някакви граници. Все пак се знае, че колата изгаси ли се и напрежението далеч не е 12 волта ами 8-9. Но пък нали и това е идеята на батерията на лаптопа. Да го поддържа като е изключена колата. Иначе един от най-лесните начини днес е просто да си купя зарядно за лаптоп, което е на принципа на инвертора. Друго нещо, което съм обмислял е звука. Обикновената карта на лаптопа няма да даде нито качество, нито сила на звука. Има 2 решения. Нова специална звукова карта. Има ги и на лудите цени от 300 лв. и нагоре. Другото е просто да свържете изхода на звуковата ви карта с входа на cd-to примерно, както аз смятам да направя. Появява се веднага обаче неудобството от това, че трябва да натискам 2 копчета за включване. На cd-то и на лаптопа. Но тук има и предимство. И то е, че ако живеете в град като нашия, където най-далечното място е на 5 минути, защо изобщо да го включвате този лаптоп. Wink И тук изскача проблема за операционната система на компютъра. Значи разглеждах доста възможни решения, но не ми хареса нито едно. Има такива простички малки операционни системи (то не знам дали и така може да се нарече), които съдържат мп3 плеър, джи-пи-ес, опция за гледане на филми и това е. И всичко ти се събира на 5 бутона на дисплея. Мен такива неща, не ме радват. На принципа съм или всичко, или нищо. Затова сигурно ще метна някоя боза (т.е. Windows), но се замислям дали да не е нещо по-старичко като 98 например. Стига да няма проблем с драйвърите и програмите. Smile Самото зареждане ще отнема поне 1-2 минути, затова си е най-добре на дълъг път. Кеф ти Winamp-а да си избираш песни, кеф ти навигация, спираш на бензиностанция и пускаш нета... А и виждам много допълнителни възможности, като софтуер, който да показва поведението на колата, камери, подобно на новите бмв-та отпред на бронята и като подадеш муцуната на колата да виждаш дали идват коли, може да се прекара паркинг система и още мнооого неща... Дайте ми пари само Big Grin За момента за други проблеми и решения не се сещам. Извинявам се ако съм писал объркано и съм казал някои неща неправилно, но съм доста далеч особено от сферата на електротехниката. Затова ще помоля, ако някой е решил проблема с тока по някакъв начин да го сподели. Smile) А и за мястото. На моята 740 мисля, че идеалното място е над жабката. Смятам да изрежа пластмасата и да вкарам едни релси вътре и да направя нещо подобно на мястото, където поставяте клавиатурите си в бюрата, което ще е къртовски труд, но както и да е. Smile Там ще ми е достатъчно близо до таблото, няма да ми трябват дълги кабели, има достатъчно място да се охлажда и е близко до тока Wink Ако някой се сеща нещо ще съм благодарен ако го сподели Smile)))
I ROLL
VOLVO 740 2.0 163 h.p. B200ET 1985
Reply

#2
Някъде гледах такова нещо направено в кола, но не се сещам къде беше може и тук във форума да е било. компа в багажника дисплея на таблото и малка клавиатура имаше всичко навигация и тн.

Volvo V40 1.9tdi 97г.
Reply

#3
На колегата пасата стана с ПЦ в колата...
лилипут монитор,захранване за Авто-Пц стар комп с солид стейт памет...около 1000лв ,но е както си му е реда..С
windows е и бутва много бързо...Просто като стартира не прави 1545215 проверки....
това от изхода към цд-то е глупаво и звука ще е отврат...При нас е от аудио картата (не лоша) към усилватели...
Аз лично не бих си сложил...За какво ми е ?трудно се борави?Когато няма врътка е гадно...На неговата кола поръча врътка отделно на усб и струваше само тя 80лв...
За мен не е удобно ....
Купувам (малката)дясната част от ножа под предната броня на с/в40...
Reply

#4
Ще съм лаконичен: Show off your project на mp3car.com - инстали всякакви. От съживени лаптопи със счупени екрани, през стари домашни PC-та до както си му е реда индустриал мини PC със солид стейд хард, тъч скрийн, втора батерия (обикновено йелоу топ) със съответното карПС захранване. Звук от заводските аудиосистеми или други допълнителни и т.н.
Питаш за електротехник за захранването, защото си намерил схема... сещам се за две схеми на които може да си попаднал, едната от тях обаче беше крайно непрепоръчителна (ровил съм се и аз по темата). Затова ти предлагам това. Естерствено точно това е голямко - 200Вата има и по-малки на по-ниски цени пак със същите опции, а именно да "натиска" старт на компа като запалиш и "хибернейт" като угасиш(с опция прекъсвач, да не го прави). Да следи тока ти ако падне до 8 волта и да спре компа и т.н. Абе всичко което очкваш да има едно захранване за РС в колата... и най-важното не е като инвертора с ниско КПД - от 12 да го направиш на 220 за да може стандартното РС захранване да го смъкне и стабилизира на 12...
Ако искаш дай на лични или в скайп да си побъбрим, защото моята идея датира от 2 години и съм попрочел това онова, но също като теб чакам по-добри финанови времена. Уви, все излизат по-належащи разходи... все някой ден и това ще направя...
Скайпа ми е : Viliobg
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

#5
И Тишо има разни идеи и разработки ... Писали сме си с него по темата.
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

#6
А и в допълнение много голям разход дава и при угасен двигател трябва да се внимава...МОже би ако е лаптоп ще е по-добре той е по-икономичен все пак...
Купувам (малката)дясната част от ножа под предната броня на с/в40...
Reply

#7
Писахме си с колегата Велислав (yuckuJackD) доста по въпроса та и аз така достигнах до извода, че може би най-добре ще е едно mini-ITX дъно. Цената му е около 150 лева без процесора, видеокартата и рам паметта. За сметка на това са "fanless"(т.е. с охлаждане без вентилатор), процесорите са многоядрени, рам памет от тип DDR3, доста слотове за USB, малки на размер, може да се включи DC -> DC адаптер. В сравнение с лаптопа ми се струват по-добър избор. Лаптопа ме притеснява, че ще загрява на тясно пространство а и не съм сигурен в системата със захранването. Все още не съм теглил чертата и на двете, за да видя колко пари ще излязат по принцип, но май една хилядарка не мърда, но пък в нея се включват всички възможни екстри (като камери, джи-пи-ес антена, wireless антена,блутуут, врътката за управление на звука, микрофон и някои други хубави идеи Big Grin ).
----------------------------------------------
Имам 1 въпрос. Как се прекарват монитори отзад на седалките ? Значи гледам тези в West Coast Customs слагат един монитор отпред и два отзад. Как се прави това чудо? Съмнявам се да е с преходници Big Grin Или ползват USB ? Струва ми се малко..невероятно ?
I ROLL
VOLVO 740 2.0 163 h.p. B200ET 1985
Reply

#8
За мониторите се ползват направени за целта сплитери.

За miniITX дъната - няма да е за 150лв, но можеш да си вземеш такова с вграден процесор с пасивно охлаждане и собствено външно 12V захранване, което значи че с едно глупаво DC стабилизаторче можеш да го вържеш директно към акумулатора и да си спестиш всичките тия врътки с тока - инверторите и всички други захранвания, работещи с над 12V са чиста загуба на ресурс. А това за 8-те волта при загасен двигател няма да го коментирам, но обикновено ако падне до това ниво един акумулатор, по-добре го хвърли на боклука преди да е дошла зимата.

Ето ти един пример - Intel D945GSEJT, супер симпатично low profile дънце с вграден едноядрен Atom и пасивно охлаждане. Ще харчи може би малко повече енергия от CD-то на колата ти. Конкретния модел няма екстри като WiFi и многоканален саунд, но въпрос на търсене в Гугъл е да си намериш това, което търсиш.

За аудиото. Тъй като след програмирането осново занимание ми е аудио техниката (хай-фай, домашно аудио) бих препоръчал ползването на външен USB DAC (ЦАП - цифрово-аналогов преобразувател), който ще свири по-добре от 99% от кар аудио плеърите в клас до 500лв. Такива DAC-ове се намират за по 50-100лв, някои работят и със и без външно захранване.

Та, с дъно с 12V захранване, SSD диск, WiFi и външен DAC може да се поръча един 8-9" touch screen, с който и клавиатурата става излишна, освен ако не искаш да чатиш онлайн. Оцеляването на системата е въпрос на монтаж - ако се конструира правилно, няма какво да се счупи. Windows, като една сравнително тежка за зареждане ОС, от SSD диск зарежда в рамките на 20-30 секунди, защото при тези дискове т.нар. време за достъп е всъщност нула - основната причина нормалните дискове да са бавни е тяхната механика. Така че по описаните до момента претенции мисля, че по-добър вариант от този няма.

ПП: За мониторите отзад ще ти трябва видеокарта с TV-Out, защото повечето авто мониторчета имат композитни входове (жълт RCA конектор), не съм разглеждал но може би някои скъпи модели ще имат и VGA, евентуално HDMI (от което няма особен смисъл). Ако има монитори с HDMI, лесно с едно сплитерче ще може да се раздели сигнала. Композитния сигнал също се дели лесно и няма проблеми с дължината на кабела (върви по коаксиален или друг с хубава екранировка), но VGA кабелите са много скъпи и няма файда да се пускат извън таблото.

Поздрави!
Reply

#9
Добре де...
Всичкото ясно, но защо сте го подкарали на принципа " да гръмнем муха с топ" не мога да разбера?
MiniATX и т.н уиндоуски главоболия...

Най добрия вариант е някоя платка с ARM процесор като например тази: http://cgi.ebay.co.uk/ARM11-S3C6410-Andr...516wt_1139

На това може да му се сложи освен андроид и WinCE. И най хубавото е, че не с тази архаична x86 архитектура като обикновенно PC...
Reply

#10
Можеш ли да обясниш по-подробно какво представлява това, колега, че ми стана интересно? Smile))
I ROLL
VOLVO 740 2.0 163 h.p. B200ET 1985
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)