The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MY VOLVO 440

#11
Здрасти. Възхищавам се от ентусиазма ти! Малко късно но да ти вметна една идея за почистване на разширителния съд. Сваляш го, затапваш му дупките и го пълниш около 1/3 с почистваши препарати и/или малко обезмаслител, както и малко ситен пясък. После разклащаш докато мизерията в ъглите изчезне. Става почти като нов! Поздрави и давай все така.
Кило ракия сваля стреса от теб и го пренася върху околните.

Volvo V40 2.0T B4204T
Reply

#12
Такааа,
Леко полеко на всеки възел от тази кола и идва времето...

Вчера се връщам от поредната командировка, и жената ме изненадва приятно че свършила газовата бутилка. Отиваме, зареждаме газ, и хоп изненада....
Въртя тя не пали - СТАРТЕР! Чува се бендикса но не иска да завърти. Веднага обвиних пак акумулатора, ама той невинно си свети зелено....
Намиерих една цепеница до будката на пазача и се запътих да го посъветвам едно хубаво как не го е срам да ме излага така.
Да ама не! Покрил се някъде гадта и не ще носа да си покаже. Надничах отляво, отдясно, отзад и все нещо ми пречи... Беше и вече доста тъмно.
Преглътнах гордостта си и жената седна зад волана, а аз се заех да бутам. Запали от 10 метра бутане на задна. Да ама а да се сменяме, и някой дръпнал ръчната но забравил че е на скорост и хоп - следваше бутане напред и после дай пак назад. (Естествено Руса ми е милата, ама аз много си я обичам :oops: ). От третия път вече бяхме отработили всички вариации по процедурата, и гордо карах към вкъщи. Паркирах пред вкъщи (как ще я вадя - не знам!) Пробвам да паля пак и пак не ще. Оглеждам отново ситуацията под капака и започва леко да ми просветва как тук в форума се носят легенди че на четворките стартера е толкава шиб@но заврян, че без канал едва ли ще мина за да го сваля... Все още тая надежда някой от вас да разсее този мит :roll:

И разбира се последва теоретична подготовка:

Оказа се че има ТРИ вида стартери монтирани на тези коли. (Мен вече това разнообразие спря да ме учудва. Дори си мисля дали това не е колата с най-много вариации на отделните възли. Имам чувството че през тези години на кой каквото му е оставало, го е продавал на Волво и те са го бутали в модела! )

БОШ:
   

Валео:
   

И разбира се Валео за B18E:
   

За съжаление схема как да стигна до стартера не намерих и ще разчитам на помощ от вас. Обещавам снимков материал за да оставим нещо за поколенията...
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...

Човек и общество...
Reply

#13
Ще гледам да не пропусна нищо че майка ми си гледа сапунката по НОВА ............... :twisted:
Трябва ти гедоре с камък 15.Разкачаш клемата от акумулатора.
С опипване отгоре можеш да развиеш гайката на + стартера ако не вдигаш на крик
и лягаш от долу.Отгоре има три болта с гедорето е най-лесно и бързо иначе става и с лула.
Най накрая го пускаш на земята и готово.Зглобяването по обратния ред.Успех Wink
460 1.8 моно 1994 година с газ и на всичкото отгоре и върви
850 2.5 бензин газ
Reply

#14
Стартера се демонтира без да ти е нужен канал за разлика от рено. Мисля че си с редукторен VALEO
Най-вероятно четките са за смяна или включвателя се ебава. Дай с една отверка или по -дебел кабел накъсо двата болта и виж дали ще завърти,но задължително ИЗКЛЮЧИ ОТ СКОРОСТ
Ако завърти тичай до магазина за нов включвател,ако ли не -четки!
Reply

#15
Такааа,

Колеги благодаря ви за изказаната подкрепа и насърчения.
Специални благодарности и на Миро от Варна! За съжаление той е в изгнание, но ми се обади по телефона за да даде съвет. (По старите колеги със сигурност го помнят.) Той даде твърдото заключение относно мита за сваляне на стратера.
Цитирам: „ Без турбо - 8 мин и е долу. Ако си с турбо – м@йката си е еб@ло!” . :mrgreen:
Окрилен от вашите напътствия, събота 10.12 беше хубав слънчев ден и реших да се заема с изследване на наболелия проблем.

Серияла започва.

Започваме с махане на плюсовата клема на акумулатора. Това е снимка на работната площадка:

   


Вижда се че проблемчето се крие зад един метален щит, който се държи на три болта: два с ключ 10 и един с 15 (един от тези който държи стартера).

   
   
   


Надявам се поне Вие (за разлика от мен) да сте обърнали внимание, че всички изказали се наблягаха на „ключ 15”. Оказа се че това е доста рядък ключ и нито го имам в комплекта „гедоре” нито в комплекта ключове. Последва жокер „обади се се на приятел” който имаше камък 15 от някакво китайско „гедоре” , но за момента свърши работа с свалянето на щита!

Откри се гледка към виновника. На пръв поглед мръсника се държи на три болта 15 отпред (единия вече свален) и един 13 отзад. С ключ 13 се развива и гайката на постояния плюс към шалтера, а контактния е на кабелна обувка. Всичко се стига отгоре и не се налага излежаване под колата.

   
   
   


Ще спомена още веднъж. Намерете си ключ 15! За предпочитане звездогаечен. Последния болт отпред не може да се развие с „гедоре” и си трябва ключ! Последва обикаляне на местните железарии и налагане закупуването на поредния комплект китайски ключове понеже беше събота, и единични бройки с този размер не продаваха.....

И тук дойде поредната изненнада. Оказа се че този стартер никога до сега не беше свалян (20 и кусур години) и алуминий и алуминий направо се бяха запоили. Няма място за отверки, чук трудно се върти, с скоби пробвах да го разчекна, но не и не. Стъмни се и вече аз се бях разтегнал с минимум 2 см,(преобвадаващата поза е стойка Г) така че се предадох.
---------------------------------------------------------------------------------------

Неделя. Дойде бащата. Решихме да не правим пак сейр на улицата, а да бутнем да запали и да я закараме пред неговата „работилница” (Той бивш матричар, стругар, фрезист и т.н. , се подвизава в Художествената Акадамия като реализатор на млади творчески дизайнерски проекти на бъдещите културни светила, повечето от който не правят разлика м/у радиус и „фи”). Бутнахме , запали и баш на сфетофара на Софийския я изпуснах (нали се ебават оборотите на празен ход). Аз съм се набутал средна колона, втора кола, и отзад вече опашка.... Реших все пак да пробвам да запали, и оооо – щастие! От раз!

Стигнахме акадамията и започнахме да се чудим. Да я почваме или не? На мен още ми държеше влага от събота и си държах на „мамицата му ще еб@” докато бащата стоеше зад тезата „дай да не го пипаме! Нали си пали вече?”. Пробвах пак да запали, но този път нямаше „щастие” и съдбата му беше предопределена! Развивам пак всички болтове, като дадох кръвнина – лепнах се на колектора, и започна едно лудо чукане, навиране на оверки, но не и не. Бащата му стана жал и влезе вътре, а аз почти вече отказал се, с пяна на устата, случайно мернах един лист от механична ножовка. Все още около 60см дълга. Наврях я едвам между колекторите и с два удара отгоре най-накрая имахме отлепване.
Не мина и без жертви. Една скоба на маркучето за обезвъздушаване на охладителната система даде фира, и последва бързо източване на антифриза, но това не можа да помрачи радоста от отлепването на стартера.

Тази радост трая твърде кратко. Стартера вече разхлопчен неще и неще да излезе. Задълбоченото проучване разкри проблема. Планката на която е хванат задния край на стартера също трябва да бъде преместена. Тя се държи на три болта. Болт 1 – 13 лесно пада. Болт 2 –пак 13: за да падне сваляте болт и гайката държаща планката на изходящия колектор (4) и двамцата с 13. И болт 3 - 15 за него ще се наложи да полежите под колата, но само ако правите тази процедура за пръв път. Аз го разхлабих само с един оборот, колкото да отпусне. След това не съм си правил труда да го затягам. Така освободена въпросната планка се бута назад и стартера вече излиза свободно отгоре! Отдолу абсурд да излезне.

   
   


Последва разглобяване на вече сваления стартер. Показаните винтове държат и минусовите четки а разглобяването няма нищо сложно, а по горе има и схема. Оказа се Valeo D19E (средната схема) и на първо четене излезнаха четки и втулки.

   
   
   
   


Пак ще ви насоча към вече любимия ми магазин, споменат в темата за алтернатора. Точния адрес е ул. Софроний Врачански, ъгъла с Симеон. Работят в неделя, но ми се наложи да отида до сервиза им на ул. Одрин №38 ако не се лъжа, преди бул. Александър Стамболийски. Там си набавих комплект четки - 8лв. и втулки по 3лв бройката.

   


Втулкте се избиха сравнително лесно, а набиването бащата се справи с пресата – според мен пак сравнително лесно. През това време аз се занимавах с премахването на старите четки от статора (плюсовите). Използвах фина ножовка и пила. Минусовите просто се монтират на плочката, като е хубаво с телена четка да се почисти капачката отвътре където контактуват. С силен поялник запоихме четките към статора и последва сглобяване. Тестването мина повече от успешно, а и го оставих да си повърти малко за да улегнат новите четки.
Вече се беше стъмнило и леко ръмеше, но това не ме отказа да го монтирам. Навих всички болтове без да слагам щита, тоест всички без един. Пробвам да въртя – пак не ще! Бендикса изкача но до там. :evil: Последва сваляне и приключване на творческия ден.
---------------------------------------------------

Във вторник минах след работа през бащата. Последва ново тестване свален - успешно, монтиране пак по тъмниците и отново резултата беше НУЛЕВ! Като допълнение се оказа че при първоначалните ми опити да отлепя стартера, точно този последния болт който държи и щита, понеже и е най – удобен, го бях навил до половината и чуках по него. Та от онова зверско чукане бях преебал резбата и се наложи прокарване на нова изотзаде! . Бутнахме да запали и се прибрах в къщи вече смазан.
----------------------------

В сряда минах през въпросните пичове със схемата и въпроса „Казвай какви части имаш за тази гад? Шалтер?” – Имаха всичко!
Взех шалтер за 33лв понеже логиката клонеше той не винаги да прави контакт. Другия вариянт беше бендикса да застава зъб с/у зъб, или износени зъби на маховика – доста рядко но не несрещано явление.
Човека ме светна че е възможно да има износен и/или разпоен сектор на ротора и затова ту да върти ту не.
Вечерта се пробвах да сменя шалтера без да свалям пак стартера, но едната гайка беше недостижима .
Последва ново среднощно сваляне, този път пред блока, и реших да им го занеса на вече споменатите пичове, все пак и те да го тестват. Оказа се че напразно са ме наплашили с ротора. Имало много по изядени от моя и пак въртели (това ми се стори страно понеже моя беше изяден повече от 2мм и навивах бащата да го врътне на струга за да го челоса, но оста която държи вилката на бендикса наделя, и невъзможноста да извадя ротора ме отказа.)
Поредното среднощно монтиране – с новия шалтер освен че изскачаше бендикса и стартера въртеше от раз.
...Вече и аз свалям стартер за 8 мин барабар с щита, и то през ноща... Tongue

Съвети:
Ако не ви влече не си губете времето. 20лв за да ви свалят стартера си заслужава. Не ми се мисли ако бях с турбо!

Задължително си набавете звездогаечен ключ 15 ако решите да се заемете с тази задача.

Първия път винаги е трудно и боли. След това върви като по масло....

:mrgreen:
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...

Човек и общество...
Reply

#16
yogi479 Wrote:ECU
Когато взех колата имаше проблем с ниските обороти и ме излъгаха че проблема щял да се реши след реглаж.
Оказа се че проблема е много по сериозен. Най-вероятно колата е имала проблеми с оборотите на празен ход. Закара ли са на майстор или някой се е правил на майстор, незнам, но буксите за моторчето за празен ход и за положение на дроселовата клапа бяха разменени. От там изгорял компа и те обявили него за виновник. За съжаление се оказало че е много трудно да се намери комп за този двигател (B18E), и сложили някакъв от рено с който колата поне запалила, и така ми я продадоха. Беше много трудно да намера за този двигател какъв номер комп трябва да търся. Добре че собственика успя да намери изгорелият. Наистина в БГ такъв комп е радкост да намериш и затова се опитах да намера начин да го оправя. Намерих едно много добро обяснение на един руснак който успял да се справи с проблема за 1,40.
Да ама не! Още не бях успял да открия че кабелите за датчиците са разменени и компа продължаваше да гори.
Намерих от англия същия комп (за 60лв с доставка!!!!) и заедно с него ми дойде и Hayne's за нашите автомобили. Успях да проверя цялата ел. схема и в резултат сега си имам два работещи компа.
Цялата одисея е описана тук: <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=12572">viewtopic.php?f=4&t=12572</a><!-- l -->" onclick="window.open(this.href);return false;
както и прилагам една табличка за различните двигатели какъв е номера на компа но само за Fenix с-ма. За Jetronic не намерих.

Само да допълня темата. Чистейки си компа от стари файлове, попаднах на един каталог, който вече не знам от къде съм го свалял, но в него са номерата на комп. и дебитомерите на повечето марки автомобили (има и SAAB :mrgreen: ). Мисля че ще бъде полезен ако някой търси заместител от друг автомобил или не знае неговия оригинален какъв номер е бил.
Заповядайте, и дано не ви се налага да търсите! А ако ви се наложи дано да ви помогне. Big Grin
.pdf   ECU_Catalogue.pdf (Size: 3.1 MB / Downloads: 5,018)
Във форума всеки носи радост. Един на влизане, друг на излизане...

Човек и общество...
Reply

#17
yogi479 Wrote:Генератор



И ето с блока в ръка се запътих към Симеон. Започнах го от Опълченска към Ботев като минах първо през Скан-тех. Там имаха някакво китайско което беше отвратително изпълнение с някакви метални пластини и вече ръждясали рапидки цена-36лв. [-X . Но поне можах да хвърля един белтък на каталога и видях че ми трябва Ref.N 130661. Благодарих и продължих. На всякъде същият боклук но поне цената падна до 28лв. И късмета ми излезна на Антим 1 (пресечка на Симеон). Та там има един сервиз за стртери и алтернатори и магазинче към тях. Ако не се лъжа с жълти решетки беше. А дали не беше на Софроний Врачански. Аууу обърках се. Ама те там май са единствените които ги ремонтират. Всички други само продават. Както и да е. Те там успях да намеря едно по-читаво, което поне бяха си играли да го запояват и пластиките бяха месингови. А и с цената ме сюрпризираха - 19лв!!!!
Оригинално Валео ми казаха да забравя да намеря и това окончателно ме мотивира да си извадя портфейла.
[ATTACHMENT NOT FOUND]

Сега през седмицата си поръчах такъв блок англииския, от една фирма в Ямбол през интернет на цена 16,20 лв.
Пак от там за алтернатора си взех колектор, че моя му се бяха изяли медните пръстени на цена от 3,20 лв.
Докато преди ми зареждаше с 13,1-13,3 волта, сега вече е с един волт нагоре напрежението при включени фарове, подгрев на задно стъкло, парно на последна степен и cd.

На страницата им има форма за запитване за частите които ви интересуват. Продават части за стартери и алтернатори.
Пишеш запитването и ти се обаждат за да ти кажат имат или нямат частите които искаш и на каква цена са.
Мога да дам координати. Пишете в темата. Idea
Reply

#18
Че дай ги де !
Карам семейна четиривратка на алтернативни горива - с малко газ и на висока предавка ! Стриктно спазвам ограниченията и правилата задължително слагам предпазен колан , тръгвам само на зелен светофар...Мамка му - остарявам !
Reply

#19
Батко Радко Wrote:Че дай ги де !

Ок, заповядай
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.fugo.bg/bg/parts/alternator_parts">http://www.fugo.bg/bg/parts/alternator_parts</a><!-- m -->
Reply

#20
Благодарско колега , много-полезна информация !!! Idea
Карам семейна четиривратка на алтернативни горива - с малко газ и на висока предавка ! Стриктно спазвам ограниченията и правилата задължително слагам предпазен колан , тръгвам само на зелен светофар...Мамка му - остарявам !
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)