The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
D5 масло

#41
Spurs Wrote:А това - <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motorni-masla.net/index.php?main_page=product_oil_info&cPath=97_320_321&products_id=3967">http://www.motorni-masla.net/index.php? ... ts_id=3967</a><!-- m --> ... ??? За D5 2007, 185 hp.

Тука гледай си си избирай: <!-- m --><a class="postlink" href="http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.51_de.html">http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.51_de.html</a><!-- m -->

Списъка е актуализиран на 1 август 2013.

Това е истината, сичко друго са реклами, пиари и маркетингови пушилки.
Volvo XC90 D5 Inscription '16
Volvo XC90 D5 Executive '12
Volvo XC60 D5 Summum '11
Alfa Romeo Spider 2.0 '90
Lancia Ypsilon 1.2 '00
ex Volvo XC90 D5 Summum '06 [Image: 492232.png]
ex Jeep Grand Cherokee Limited
ex Alfa Romeo 166 2.4 JTD
Reply

#42
СПЕЦИФИКАЦИЯ НА Mercedes – Benz

В така наречената синя книга са изложени “предписания по използване на материали”, където са описани двигателните и трансмисионните масла и смазките. Одобрените масла са включени в списъците и отговарят на следните спецификации:

MB 228.1 - Универсално масло за двигатели дизел с натоварени условия на работа.

MB 228.3 – масла SHPD за натоварени дизелови двигатели с удължен пробег до 45000, за двигатели със свръхпълнене.

MB 228.5 - UHPD (Ultra-High-Performance-Diesel) моторни масла за тежко натоварени дизелови двигатели със свръхпълнене и директно впръскване. Удължени интервали на смяна на маслото в лекия клас до 45 000 km, в тежкия клас до 160 000 km. Отговарят на Euro 1 I Euro 2. Отговарят на АСЕА Е6 и Е7.

MB 228.51 - UHPD-моторни масла, съобразно MB 228.5 с особени изисквания за DPF филтър, удо влетворяват Euro 4 двигатели. О тговарят на АСЕА Е6.

MB 229.1 - масла за леки автомобили (двигатели бензин и дизел). По-завишени изисквания от ACEA A2-96/A3-96 и B2-96/B3-96.

MB 229.3 - изисквания като MB229.1 с удължен интервал за пробег – 30000 km.

MB 229.31 - масла за леки автомобили с дизелов двигател и DPF филтър.

MB 229.5 - масла за леки автомобили с удължен интевал на смяна - 30000 km.

MB 229.51 - масла за дизелови двигатели на леки автомобили с DPF филтър и удължен интервал за смяна - 20 000 km.

BMW норми

BMW Special - масло за бензинови или дизелови двигатели преди 1998 година.

BMW Longlife-98 - за определени бензинови двигатели след 1998 година.

BMW Longlife-01 - за определени бензинови двигатели след 09.2001 г.

BMW Longlife-01 FE - за някои бензинови двигатели след 2001 година.

BMW Longlife-04 - за някои двигатели след 2004 година.

VW НОРМИ
VW 500.00 - моторни масла за двигатели бензин и дизел без свръхпълнене.

VW 501.01 - Общоприети масла с нормална течливост за бензинови двигатели и дизелови двигатели без свръхпълнене.

VW 502.00 - моторни масла за съвременни бензинови двигатели, подложени на тежки експлоатационни условия. Съответства на API SJ.

VW 503.00 - масла за леки автомобили с бензинови двигатели с удължен междусменен интервал (30.000km, 2г.), Longlife масла. За VW двигатели след 5.1999г. Икономия на гориво.

VW 503.01 – за дизелови двигатели със свръхпълнене

VW 504.00 - нова норма за бензинови двигатели Euro 04 с нормали и удължени междусменни интервали. SAE 5W30.

VW 505.00 - Всесезонно моторно масло за дизелови двигатели с и без свръхпълнене. Съответства на API SF.

VW 505.01 - масло създадено за дизелови двигатели с технология попма-дюза; SAE 5W40

VW 506.00 - за дизелови двигатели със свръхпълнене удължени междусменни интервали(50.000km, 2г., HTHS 2.9mPas). Съответства на АСЕА В4.

VW 506.01 Масла за дизелови двигатели помпа-дюза с удължени междусменни интервали.

VW 507.00 - Нова VW-норма за дизелови двигатели DPF филтри, въведена през 2005 г, SAE 5W30.
Reply

#43
Carburettor Wrote:
Spurs Wrote:А това - <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.motorni-masla.net/index.php?main_page=product_oil_info&cPath=97_320_321&products_id=3967">http://www.motorni-masla.net/index.php? ... ts_id=3967</a><!-- m --> ... ??? За D5 2007, 185 hp.

Тука гледай си си избирай: <!-- m --><a class="postlink" href="http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.51_de.html">http://bevo.mercedes-benz.com/bevolisten/229.51_de.html</a><!-- m -->

Списъка е актуализиран на 1 август 2013.

Това е истината, сичко друго са реклами, пиари и маркетингови пушилки.
Благодаря, супер линк! Бирите станаха две... Smile
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply

#44
Значи, ако колата има филтър за твърди частици-МВ 229.51 или МВ 229.31,ако няма може и МВ 229.5 или МВ 229.3
Reply

#45
tocho 14 Wrote:Значи, ако колата има филтър за твърди частици-МВ 229.51 или МВ 229.31,ако няма може и МВ 229.5 или МВ 229.3
Точно така! Smile
И сега, след като вдигнахме тази завеса, следва друга - вискозитетът :lol:
Както виждате от прикачения линк, една фирма покрива дадена спецификация с няколко различни вискозитета, които са близки един до друг, но не напълно еднакви Smile Големите фирми могат да си позволят да разработват различен вискозитет при една и съща спецификация, заради марката и покриване в световен мащаб, докато малките залагат на компромисното решение - средният и масов 5w30 Wink
BG VOLVO Member #00409
Reply

#46
Благодаря за подробното описание, ето няколко уточнения:
Dodo 155 Wrote:Защо трябва да сменяш вискозитета на маслото, при положение че си написал
Zahariev Wrote:Повече от 2 години безпроблемно карам с едно и също масло 5W40 синтетично на Repsol, специално разработено за TDI мотори.
Идеята е, че ползвам различен от предписания вискозитет и не съм убеден че това е ок за мотора. Мисля, че проблемите (нагар, утайки, запушване на маслени магистрали, износване на лагери и турбина..) от не до там точното масло обикновено се получават от десетки хиляди км.
Dodo 155 Wrote:То с каква спецификация е?
ACEA A3/B4-04, C3
VW 505.01/502.00/505.00 (мотора е D5252D на Audi)
По подробни данни: тук, основно:
Вискозитет при 100 градуса 14.5 cSt
Вискозитет при -20 градуса 6 600 sP max
Температура на течливост -45 градуса
HTHS Вискозитет при 150 градуса >3.5 sP
Dodo 155 Wrote:Кажи му на твоя приятел, че фирмите, които произвеждат масла се съобразяват с международни стандарти ..
Може би неправилно съм се изразил, но по-скоро той се опитваше да ми обясни, че изискването за масло @30 има не само икономическа страна, а е свързано с конструктивните специфики на мотора и че със същото такова масло се кара в Африка и други горещи страни при +45 и повече без да има проблеми.. Просто исках да чуя още някое мнение за това.
Dodo 155 Wrote:По-важно е първото и ако живееш в район където температурата не минава 30 градуса лятото, ОК, слагай 0w30 или 5w30 - едно и също. Но ако караш 2-3 месеца при 30+ градуса, особено на магистрала, може би е по-подходящо 0w40 или 5w40.
Точно поради тази причина преди 2 г започнах да ползвам този вискозитет - W40, въпроса беше дали мотора не се нуждае от по-течливо масло за нормална работа. Наясно съм че борбата на производителите е в посока по-течливо при ниски температури и по-гъсто при високи, но границите не се ли определят от конструкцията на мотора, а не по принцип!?
Dodo 155 Wrote:И последно - с хубаво, т.е. качествено масло, няма да имаш проблем и 200 000 км, дори да не отговаря точно на производителя. Може да го харчи повече (както се е получило в твоя случай преди, визирам другата ти тема) или да промени шума, но смазване ще има, както и налягане.
Точно на това се надявам, не случайно ползвам масло с горе-долу добри показатели не много популярна марка, за която не съм чувал да има менте. Вече съм патил от "качествени масла" с едно BMW 525i и това ми помогна да съм доста мнителен на тази тема. За статистиката, с първата ми баварка 520i за 7 години съм врътнал 700 000 км без ремонт на мотора и само с една марка масло (то по онова време не се и намираха много алтернативи), почти 99% извънградско, карането - жестоко, от време на време намаляш на 150-160 :lol: . Колата я продадох 2001-ва и години наред съм я засичал по пътищата. Така, че напълно оценявам значението на качествените маслата.
Николай
Volvo XC90 2.4D '2008

[Image: 686753.png]
Reply

#47
Виждам, че си интелигентен човек с техническа култура и най-важното - много опит зад волана!
Аз и други хора също не караме с вискозитета, който препоръчват в момента от МП, така че не се притеснявай - твоят опит е по-добър от икономическите стремежи :lol:
РЕПСОЛ съм карал на бензинова кола поне 4-5 год. и мога да кажа, че в средата на 90-те по-хубаво масло, за парите се, на пазара нямаше!
Карал съм ФИНА (мисля беше, финландска марка) също много добро.
За съжаление съм патил, за щастие без последствия, от КАСТРОЛ. Сложихме го и докато колата я изкарвах от сервиза започнаха да чукат клапаните, просто не правеше налягане ... обратно, източване и сипване на РЕПСОЛ (препоръка на масларя, до тогава само бях чувал за него, дори беше наливно) - така се доверих на марката. Това беше през 1995 год.
През 2008 год. ми смениха маслото в Ауто Италия на Алфа Ромео 147 (гаранционна, затова им се доверих) и сложиха КАСТРОЛ, разбира се турски, защото оттам го внасяха. Нищо лошо против съседите, но моторът работеше по-твърдо, клапаните се чуваха и т.н.
Следващата смяна (колата още беше гаранционна) я направих в Серес. Сложиха си СЕЛЕНИЯ, каквото слагат в официалните сервизи за италианки. Колата не можех да я позная - тиха, не се чуваха клапаните ... абе все едно ми смениха мотора. За съжаление това не идваше от вискозитета и от спецификацията, а от качеството на маслото Wink
Както и да е, карай си с това, от което си доволен. Аз поне така правя - не пипам нещо, което работи Smile
BG VOLVO Member #00409
Reply

#48
Dodo 155 Wrote:Виждам, че си интелигентен човек с техническа култура и най-важното - много опит зад волана!
Аз и други хора също не караме с вискозитета, който препоръчват в момента от МП, така че не се притеснявай - твоят опит е по-добър от икономическите стремежи :lol:
РЕПСОЛ съм карал на бензинова кола поне 4-5 год. и мога да кажа, че в средата на 90-те по-хубаво масло, за парите се, на пазара нямаше!
Карал съм ФИНА (мисля беше, финландска марка) също много добро.
За съжаление съм патил, за щастие без последствия, от КАСТРОЛ. Сложихме го и докато колата я изкарвах от сервиза започнаха да чукат клапаните, просто не правеше налягане ... обратно, източване и сипване на РЕПСОЛ (препоръка на масларя, до тогава само бях чувал за него, дори беше наливно) - така се доверих на марката. Това беше през 1995 год.
През 2008 год. ми смениха маслото в Ауто Италия на Алфа Ромео 147 (гаранционна, затова им се доверих) и сложиха КАСТРОЛ, разбира се турски, защото оттам го внасяха. Нищо лошо против съседите, но моторът работеше по-твърдо, клапаните се чуваха и т.н.
Следващата смяна (колата още беше гаранционна) я направих в Серес. Сложиха си СЕЛЕНИЯ, каквото слагат в официалните сервизи за италианки. Колата не можех да я позная - тиха, не се чуваха клапаните ... абе все едно ми смениха мотора. За съжаление това не идваше от вискозитета и от спецификацията, а от качеството на маслото Wink
Както и да е, карай си с това, от което си доволен. Аз поне така правя - не пипам нещо, което работи Smile
Случката при мен беше точно с Castrol, абсолютно същият ефект за който споменаваш, явно сме хванали една и съща "партида" :lol: . При мен обаче не мина без ремонт и тази кола ми излезе от сърцето.. Умишлено не споменах марката на маслото за да не създавам излишни дискусии, всеки е свободен да вярва в каквото си иска Smile
Иначе през 90-те карах само с Shell Helix от начало полу-синтетика 10W40, след това минах на 5W40, сменях всеки месец.. За разлика от маслото, в редките случаи когато които съм сипвал гориво в Shell (България) искрено съм съжалявал, включително миналата година с Volvo-то последно.
За да не изкривявам темата, ще спомена че, скоро мисля да прегледам колекторите за нагар, та ще може да се погледне визуално за какво става въпрос и ако положението не е плачевно, сигурно ще продължа да карам със същото 5W40.
Поздрави на всички
Николай
Volvo XC90 2.4D '2008

[Image: 686753.png]
Reply

#49
Маслата със спек. C4 са предназначени предимно за новите Рена и това, което казваш е вярно, но ако се загледаш по- внимателно, сигурно ще ти направи или вече ти е направило впечатление, че C3 се използва предимно от BMW, VW, Mercedes, а Волво използва/ше Форд 913-B или C и разбира се A5/B5.

В този ред на мисли аз си задавам, следния въпрос! Дали не се крие нещо друго зад този спек. A5/B5 освен еко норми и покриване изискванията за DPF-ите на Волво? Защо ако свободно може да се използва C3/4 (то покрива еко нормите и dpf- изискванията, както A5/B5) Волво не го препоръчва?
Това едва ли е само търговски трик, след като и Кастрол предлагат тази спецификация!
Единственото, което ми остава да си мисля е, че нашите Волва D5 са направени да вървят с много тънки масла! Масло със спецификация C3 или C4 не намреих да покрива диапазона 0w30 или 0w40. Тези масала са "плътни" започват от от 5w30 и стигат 15w… !
Ще ми е интересно да чуя мнения по въпроса!

Поздрави
Volvo For life!
Reply

#50
Първо да покажем основните технически спецификации
примерно на един производител с един и същ вискозитет / Тотал в случая/:
1. Масло А5/Б5 - Total quartz TOTAL QUARTZ 9000 FUTURE 5w30

SAE Grade
5W-30
Viscosity at 40°C mm²/s - 56
Viscosity at 100°C mm²/s - 9.9
Viscosity index - 170
Cleveland flashpoint: °C 230
Flow point: °C -36

2.Пак масло 5w30 но С3 - TOTAL QUARTZ INEO MC3 5W30
Viscosity grade
-SAE - 5W30
Kinematic viscosity at 40°C - 69
Kinematic viscosity at 100°C - 12
Pour point - 36
Flash Point - 230 °C
Viscosity index - 171

Както се вижда макар и с еднакъв вискозитет маслата кардинално се различават по кинематичните си вискозитети. Другата основна / а може би и най- важна/ е разликата в HTHS индекс, който за А5/Б5 е по - голям или равен на 2,9 /мерни единици/, а за С3 е по - голям или равен на 3,5. Доколкото знам двигателите, които Volvo използват се нуждаят точно от 2,9 стойност на HTHS индекс и съответно затова не препоръчват масла С3. Разликите има и в съдържанието на фосфор и сяра но поне според това, което съм чел горепосочените характеристики са основните.
...а и да добавя износването на двигателя /източника беше тест на лаборатория специализирана в тестове на масла / при стойности над 2,6 HTPS , особено над 2,9 е едно и също т.е. маслата А5/Б5 и С3 са почти еднакви в този си компонент. Проблем с износването доказаха при масла с вискозитет 5w20 и 5w30 с HTHS равен или по - малък от 2,6 /по - старите А1/Б1/
[Image: ab215931.gif]
[url=http://seo-kiev.com.ua]
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)