The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Разход по надолнището :)

#11
Всъщност в предния ми пост за газта визирах МПХ което е съкращение за моторче за празен ход.
V40 B4204S '97
Reply

#12
Karlsson Wrote:Колега, позволи ми да не се съглася с теб, тук въпроса е строго специфичен а именно при спускане по наклон а не да се използва инерция и икономично каране.
За да не бъда голословен ще се аргументирам.Вземаме за пример прохода Шипка който с нормално каране се преминава за около 50 минути, нека го приемем за един час от който половин е качване и половин слизане.Ако изкачим прохода от южната страна, слезем от северната и после се върнем то ще имаме един час качване и един час слизане.При спускане ако автомобила работи на празен ход на свободна то ще изразходва съответното количество гориво за да поддържа работата си,да върти водна помпа, компресор ако е включен климатика, хидравличната помпа са усилвателя на волана, генератора...Това си е разход от който не може да се избяга и се движи в зависимост от мотора между 1-2,5л/ч в зависимост от консуматорите.Да не говорим че в режим на празен ход то мотора има и неефективно изгаряне за което се грижат съответните системи да го подобрят но спецификата е такава че няма как да се коригира до някакви високи стойности.
В обратния случай при спускане на скорост и преминаването на определени обороти при които вече мотора минава в спирачен режим и му се прекъсва подаването на гориво.От там нататък в този един час всички консуматори се задвижват но без разход на гориво като авантата идва точно от преразпределението на силите където резултантната е функция от масата и гравитацията и има посока напред и надолу от където и колата получава своето ускорение където чрез гумите, полуоските, скоростите и съединителя се върти коляновия вал и съответно всички консуматори без никакво гориво.В идеализирания вариант където имаме постоянно слизане по наклон то никога няма да използваме гориво но естествено това е невъзможно.
Съпоставяйки двата случая логично идва и извода че в единия използваме гориво за да поддържаме работата на мотора и всички системи на колата а в другия всичко ни идва "безплатно".Разликата изчислена в литри гориво не е толкова огромна но все пак я има и се наслагва.Ако за един месец ни се съберат 3-4 часа работа на мотора в спирачен режим с изключени инжектори то неминуемо ще имаме и 5-6-7-8л гориво икономия което съпоставено към една година си е един резервоар.
Тук не говорим че при изкачване колата ще гори повече, това е ясно но каквото и да правим този разход ще го има, въпроса е че при слизане може да се постигне икономия.Резонния въпрос е дали да се слиза на свободна или на скорост, това е коментирано на дълго и широко във форума.Моето мнение а и така карам е да слизам винаги на скорост, така имам постоянен контрол над колата, не натоварвам спирачната система с опция за прегряване на спирачките със съответните последствия и не на последно място постигане на икономия на гориво което не усещам като пачки пари в джоба но е факт че я има.
Колега Карлсон, бекрайно уважение към всичките аргументации и факти, които си приложил.Аз обаче, имам навика да вярвам на колонката на бензиностанцията, а тя е безмилостна - карането на празен ход е по икономично, отколкото това на скорост с отнета напълно газ!Ще ти дам и пример:
Със Сивика преди и с Волвото до едно време използвах абсолютно идентични маршрути за отиване и връщане от работа! 12,4 км на отиване и 12, 6 км на връщане или общо точно 25 км дневно.
Разходът в градско на Сивика по каталог беше 8,7 (или 8,9) л/100 км, а на Волво според тукашните дилъри е 10,6-10,8 л/100 км!Реално консумацията при Сивика(ръчни скорости) с изключване от скорост където мога(спускане и/или наближаване на Стоп/светофар) ми беше 7-7,5л/100 км!
При Волвото (автоматик) при каране с отнета напълно газ на същите места, където изключвах от скорост Сивика, или с т. нар. нулев разход(пълна утопия, ако питаш мен), то разходът ми беше между 12,5-13 л/100 км!Това е, което показваше колонката на бензиностанцията и на което аз вярвам Wink
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#13
Karlsson Wrote:...Съпоставяйки двата случая логично идва и извода че в единия използваме гориво за да поддържаме работата на мотора и всички системи на колата а в другия всичко ни идва "безплатно".Разликата изчислена в литри гориво не е толкова огромна но все пак я има и се наслагва.Ако за един месец ни се съберат 3-4 часа работа на мотора в спирачен режим с изключени инжектори то неминуемо ще имаме и 5-6-7-8л гориво икономия което съпоставено към една година си е един резервоар...
Хм, пишеш за един резервоар годишно, но не уточняваш при какъв годишен пробег!
Аз докато карах автомобили с ръчни скорости икономисвах поне по 1,5 - 2 литра на 100 км предимно от карането по инерция.Сам можеш да си сметнеш колко литри се икономисват при 10, 20, 30, 40 000 и нагоре километри годишен пробег!
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#14
Ev-V50 Wrote:... но не уточняваш при какъв годишен пробег...
Ето тук е разковничето, винаги грешката се получава че се гледа разход на гориво на база пробег а тънкостта е че в случая в буквалния смисъл мерим моточасове.
V40 B4204S '97
Reply

#15
Karlsson Wrote:Ето тук е разковничето, винаги грешката се получава че се гледа разход на гориво на база пробег а тънкостта е че в случая в буквалния смисъл мерим моточасове.

Разковничето е, че всеки гледа реалния разход при пробег на колата, а не някакви идеализирани случаи.

Икономично каране се получава при познаване на пътя и съобразяване с конкретните условия - при дълъг и неголям наклон, на който колата си държи 90км/ч на изключена предавка, а на скорост започва да спира е напълно безмислено да се кара на скорост без газ, а е икономично да се използва инерцията на колата. При спускане по голям наклон, след който следва остър завой е безмислено да се кара по инерция тъй като ще трябва да намалиш заради завоя...

Лично аз когато не бързам и познавам пътя си пускам по инерция навсякъде където има смисъл, без да се притеснявам че съм щял да си изтъркам съединителя от прекомерна употреба(имаше и подобни умозаключения).

Освен разхода на гориво при спускане на скорост не е лошо да се замислите и за разхода на масло.

П.П. по отношение на газта: при показание 0.0 на бордкомпютъра, софтуера на ГИ ми показа "Cut Off" Wink .
А това е извадка от един друг авто форум: "При бензин и ГИ като се отнеме газта се спира въздушния поток от дросела и компа намаля подаването на гориво според сигнала на тпс, мап, или дебитомер - каквото се ползва в конкретния двигател. При газова тип жигулска се обогатява сместа преди дросела до степен до която дифузията почти спира и резултата е същия и без намеса на електроника."
Reply

#16
Karlsson Wrote:Ето тук е разковничето, винаги грешката се получава че се гледа разход на гориво на база пробег а тънкостта е че в случая в буквалния смисъл мерим моточасове.
Колега, както вече уточних, аз най-много вярвам на колонката за бензин.Тя е моето разковниче, тя ми казва колко реално гори автомобила ми, тя ми казва какви икономии правя от гориво и дали изобщо правя икономии!Не имагинерен нулев разход, не моточасове, не прекъсване на подаването на гориво и пр. теории.Практиката е друга, а тя ми казва, че когато карам с отнета газ, но на скорост, не икономисвам гориво!Факт, който безмилостно се потвърждава всеки път, когато наливам гориво :|
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#17
... аз също съм на мнение че един автомобил би бил по икономичен с изкл. скорост и отнета газ :geek: (говоря само за икономия на гориво)

... може би съм на това мнение защото не мога да си отговоря на един друг въпрос Big Grin ... как така аДЖаба колата ни ще изразходва по малко гориво когато сме да речем на 3-та предавка на около 3000 оборота с отнета газ ... и отнет съедините ест. и спускаме ... отколкото когато сме на 800 оборота примерно с изкл. скорост и отнета газ ... в предишните постове прочетох че притока на гориво спирал след определени обороти :!: :lol: ... с моите бегли познания ми се струва че ако се спре какъвто и да е приток на гориво то двигателя ще изгасне то ако беше така всеки ще си купува бензинов автомобил и да го кара на прекъсваш за икономия на гориво ... защото ако е вярно твърдението че след опр. обороти се спира притока на гориво дали спускаме на високи обороти или качваме то се го правим с висока икономия .. ех че кеф Smile
Reply

#18
petrovpvp Wrote:Явно се нарича ППХ или Принудителен празен ход тази ситема и я има много отдавна но някак си съм пропуснал да се информирам. Даже в момента май я има всяка бензинова кола вече ! За всеки случай доста интересна и просто направена система, която при определени обототи и пуснат педал на газта просто спира притока на гориво :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

... тук говорите за пуснат педал на газта ... ясно е че при спускане на скорост без газ въртеливото движение на колелата се предава на двигателя от там той се развърта и достига опр. обороти ... от тук обаче доколкото знам силно зависи според наклона и предавката (а и практиката ми го подкрепя) например ако по наклона А спускам на 3-та предавка с постоянна скорост на 3000 оборота то ако превключа на 5-та предавка оборотите ще намалеят и има вероятност мотора да се развърти и повиши скоростта си ... тук не мога да си обесня как така без горивна смес двигателя ще продължи първо да работи(защото говорим че се спира притока на гориво) и второ така да се каже да продължава да дава натиск върху колелетата от невъзможността да се развърти ... тази невъзможност не е ли от по честите детонации с повишаване на оборотите ...
простете ме ако нещо бъркам просто си споделям мнението Smile
Reply

#19
Май никога няма да се стигне до консенсус по тази тема а??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
S 60 2001 2,4 140ps
Reply

#20
Много ясно че няма, едно си баба знае едно си баба бае.За пореден път се доказва че всеки може да кара кола но не всеки е запознат с елементарните положения.Не е ясно какво е спирачен режим на мотора, какво се случва в колектора и цилиндрите и т.н.
Дори руснаците прекъсват подаването на бензин към мотора при повишаване на обороти и пуснат педал и тук става дума за Лада с КАРБУРАТОР, повтарям с КАРБУРАТОР, потретвам-с КАРБУРАТОР, някой да не е разбрал че става дума за КАРБУРАТОР и за Лада?
И понеже явно че простите примери на вършат работа ще се наложи да се даде не прост а елементарен.Хайде сега да видим колко ще изгори една кола която слиза по наклон равен на разстоянието София до Бургас на свободна със запален двигател работещ на минимални обороти, включени фарове и климатик и колко ще изгори същата кола пак със запален двигател, пак с включени климатик и фарове но включена на скорост с 1500об/мин и пуснат педал при положение че компютъра изключва инжекторите?

За да не се тормозите ще напиша отговорите.

>Първи случай.
Приемаме че София-Бургас ще се слиза за пет часа.Пет часа по два литра на час е равно на десет литра гориво. 5х2=10л.Десет литра по 2.40лв е двадесет и четири лева. 10х2.40=24.00лв
Извод->автомобил слизащ по наклона от София до Бургас ще изгори ако работи мотора на празен ход и на свободна с включени консуматори общо 24.00лв.

>Втори случай
София-Бургас също пет часа.През това време двигателя се върти понеже е на скорост колата но компютъра изключва инжекторите понеже вижда че мотора е на високи обороти и че педала на газта е отпуснат.Следователно гориво не се впръсква.Пет часа по нула литра гориво е равно на нула литра гориво. 5х0=0. Нула литра гориво по 2,40лв. е равно на нула лева. 0х2,40=0лв.
Извод->автомобил спускащ се от София до Бургас ще изгори ако работи мотора на скорост в спирачен режим с изключени инжектори и с включени консуматори общо 0,00лв.

Аз ли съм малоумен или се мъчите да ми обясните че НУЛА лева е равно или дори е повече от ДВАДЕСЕТ И ЧЕТИРИ лева?

И преди сега да започнете с това че виждаш ли София-Бургас не е слизане ще спомена че става дума за спускане по наклон и кое е по-икономично и че София-Бургас е пример.Ако някой успее да представи сметка при която това че за да се използва бензин за да се измине определено разстояние е по-икономично или равно от това да се измине същото разстояние но без бензин ще отида да се застрелям а той ще получи Нобелова награда по математика защото да докажеш че 10 е по-малко или равно на 0 си е завидна математика.

Martin Petrovich Wrote:... тук не мога да си обесня как така без горивна смес двигателя ще продължи първо да работи(защото говорим че се спира притока на гориво) и второ така да се каже да продължава да дава натиск върху колелетата от невъзможността да се развърти ... тази невъзможност не е ли от по честите детонации с повишаване на оборотите ...
простете ме ако нещо бъркам просто си споделям мнението Smile
По първия ти въпрос.Представи си че на някой умен човек му е дошло в главата че примерно ако оборотите се повишат над 1300об/мин и педала за газта е отпуснат, то логично е че слизаш по наклон.В момента в който натиснеш педала или оборотите паднат под 1300 то се продължава нормалната работа на двигателя като се включват инжекторите.На същия тоя умен човек му е дошло и в главата че ако мотора работи като компресор за въздух без да му се впръсква безмислено гориво то той ще има по-голям спирачен ефект и че това гориво е чист преразход.На някой руснак също му е светнал реотана и за това е сложил клапан на системата за празен ход на някои модификации на карбуратор Озон и един прост превключвател на лостовата система на карбуратора като се използва и сигнал от бубината.По този начин когато се повишат оборотите мисля че бяха на над 1200 при някои Лади с такъв карбуратор и превключвателя покаже че педала е пуснат то клапана затваря и прекъсва подаването на бензин през системата за празен ход като поплавъковата камера на карбуратора е пълна но понеже главните дозиращи устройства на двете камери не работят защото са затворени клапите, не се засмуква гориво през дефузьорите защото няма никакво подналягане и поток въздух.
По втория ти въпрос, няма никакви детонации, всичко е свързано с предавателните числа на скоростите и това че без гориво мотора работи като чист компресор следователно като спирачка.
По въпроса ти за скоростите.Ако на трета с предавателно число 2 и примерно на четвърта с предавателно число 1 и диференциал с число 3, то на трета при един оборот на колелото коляновия вал прави 6 оборота, в същото време на четвърта прави 3 оборота.Сега ти се изяснява защо.За проба вдигни колата на крик, включи на първа и се пробвай на ръка да завъртиш колелото.После включи пета и виж разликата.Най-просто може да се погледне какво става в кутията и да се усмисли защо и какво като просто се вземе за пример едно колело със скорости, вала на педалите ако се вземе за първичен, предните венци като междинен а задните като вторичен вал всичко си идва на мястото.
V40 B4204S '97
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)