The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CarPC във VOLVO-то или как мечтата се материализира

Не че искам да дразня ама в съседни теми стана на въпрос "Какво правим като спрат аналоговата ефирна TV?"
- Еми как какво - пускаме цифрова!
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PCTzZ51gcfM[/youtube]
Една mini PCI-E карта на Avermedia даваща DVB-Т бе бодната на дънцето и - ЗДРАВЕЙЙЙЙЙЙ цифорвизацио!

Ето още малко ъпдейти:
[Image: 031468813.jpg?r=0]
Два вентилатора на кутията. Единия вкарва, а другия изкарва. Еднакви са за да си спестя смятането на дебити.
Вкарващия е така разположен, че да обдухва радиатора на CPU-то, но преди това част от струята да минава "по" RAM-та. Чист късмет (не съм си го задавал за цел) че обдухва и TV картата, която в последствие разбрах че си е мини печка.
[Image: 031468821.jpg?r=0]

Проц-а на видеокартата е добре известен със своите кулинарни забежки - яйца на очи, пържола на тиган и т.н. са му сред специалитетите.
Ето какво направих по въпроса:
... а като си помисля че просто можех да викна Кангалич да сготви ... айде другия път.
[Image: 031468808.jpg?r=0]
Лепнах му един радиатор и му монтирах вентилатор.
Ето го и него:
[Image: 031468809.jpg?r=0]

[Image: 031468810.jpg?r=0]


Ааааа и една глезотийка, която надявам се никога няма да ми се налага да я ползвам:
[Image: 031468812.jpg?r=0]
Волтметър на входа. Идеята е че в колата трябва да получа стабилен волтаж (което в момента е на дневен ред) и при съмнение за това да имам готов инсталиран волтметър, а не да се чудя къде съм си заврял мултицета.

Епа това е за сега ...
Reply

OK, малко свежо инфо.
Колата ще бъде с два акумулатора (и този път Здравко да не се кикоти - може да заповяда с фотоапарата Smile ).
Защо 2-ри акумулатор ли? Защото компа ще работи за кратък период от време СЛЕД като колата е угасена и заключена. Отделно в момента на гаснене аз никога няма да съм там и ако зависне и не се "шътне" а остане на "Send/Don't send" това би означавало сутринта да вадя кабелите и да се моля на някой комшия да ми даде ток...
Та 2-ия акумулатор след много търсене, четене, тормозене на хора за съвети (мерси Тишо, златен си!) бе избран да е YUASA NP 12-12.
Ето така изглежда:
[Image: NP12_12.jpg]
Той се ще сдвоява с основния акумулатор САМО докато алтернатора зарежда, посредством яко реле. 12V 120А. Изглежда така:
[Image: 798.jpg]
Това чудо е голямо! На картинка изглежда като нормално реленце, но е 3 пъти по-голямо.

Това е плана за окабеляване на захранването на колата:
[Image: 031677215-big.jpg?r=0]
Не съм показал само един бушон - този между двата акумулатора. Той ще бъде 80А но си търся самовъзстановяващ. Ако не си намеря до края на седмицата слагам нормален и това е, защото иде големия студ и това ми единствения шанс да съм навън за няколко часа без последващи посещения в аптеката ...

Като цяло идеята е да не се бъзикам с основния акумулатор и той да продължава да си върши работата както досега. Ако ще има изцепки, то те да не водят до поражения по автомобила а само по допълнителните консуматори. Може да бодна още няколко бушона тук-там ако нещо ме притесни, ще видим. Много хора слагат САМО един бушон и един пожарогасител под седалката. Аз не съм от тях - слагам си цяло ново табло с бушони за да ми е мирна главата.

След няколко дни ще има снимки от монтажа.
Reply

В купто:
Отляво по прага вървят всички захранвания:
[Image: 031702092.jpg?r=0]
Използвани са оригинални букси. Една 14 пинова и една 3 пинова. Даже, 3 пиновата може да не я познаете, коя е нова Smile За голямата, то е ясно - нямаше достатъчно място да я закача до останалите.
[Image: 031688181.jpg?r=0]
Е, запълнил съм я на 100%. Тази снимка е отпреди да започна.
[Image: 031702097.jpg?r=0]
3 кабела отиват до подлакътника, където ще има USB зарядно за телефон и съм си пуснал един резерван, в случай че ми скимне там да навра USB HUB или нещо друго. Останалите си продължават нагоре покрай CEM, като са на прилична дистанция от него, после по един кабелен канал зад таблото (което бе свалено за да се получи както трябва) и стигат до дупката по средата.

Откъде идват всички тези кабеляци подяволите?!?
Ето от тук:
[Image: 031688174.jpg?r=0]
Табло с бушони от друга кола.
[Image: 031688173.jpg?r=0]
В предишния пост съм показал схемата. Малко съм я доразвил, но като цяло това ще е. 2 релета ще се наложи да се сложат и те отиват къде - на REM Smile Има си достатъчно свободни гнезда за целта. Идеята е накрая всичко да изглежда сякаш е монтирано в завода.

А сигналните кабели вървят в средата на автомобила:
[Image: 031702095.jpg?r=0]

[Image: 031702094.jpg?r=0]
Там има 4 USB-та, 2 AV-та, 1 VGA, 1 AUX (за микрофона), 1 GPS антена.
Като едно USB отива в подлакътника със закачено за него Bljuetooth 4.0 у-во,
Едно USB отиова до волана, където ще бъде закачено онова дистанционно на SONY, което съм показал по-рано в темата.
Едно USB отива директно и само за тъч панела на екрана
И едно USB е за хъб, който ще вградя в кухината зад щоричката до касетофона. Там ще има и кард рийдър (отново вграден) и все още се двоумя за волтметър. В общи линии ще си направя такова чудо:
   
, но съобразено с мястото зад щоричката.



Малко по 2-рия акумулатор:
[Image: 031702104.jpg?r=0]
От шината непосредствено след основния акумулатор през 80А бушон и 10 квадрата кабел. Кабела би следвало да е ОК до 100А без да топли.
[Image: 031702100.jpg?r=0]
Отива до стабилно реле (120А) и след релето в батерията. Самата батерия е YUASA NP12-12. Демек 12 амперчаса, 12 волта VRLA. Захранването на всички допълнителни консуматори е СЛЕД релето, сиреч при угасен автомобил основния акумулатор остава непокътнат каквото и да става, а когато автомобила работи, двете батерии са двоени за да може малката да се зарежда. Това е изпитан метод, само монтажа в точно този си вид не е проверен, но ... много хора бяха тормозени, много съвети изслушани и би следвало всичко да е ОК.
[Image: 031702107.jpg?r=0]
Масата заминава по 10 кв. кабел до болта на масата на основната батерия.
Иииииии ВОАЛА:
[Image: 031702111.jpg?r=0]

[Image: 031702109.jpg?r=0]
Имаше малък проблем с управлението на това голямото реле. Взел съм си сигнала от алтернатора и съм го закарал до релето. Цъка си всичко 6, обаче понякога на таблото ми светваше лампата за акумулатора. Сега със сигнала от алтернатора цъкам едно малко реленце, монтирано на свободен слот за такова на REM, та чак тогава голямото реле. Вече няколко дни всичко е 6+ Smile

Това, което все още не е направено е да се появи 2-рото табло с бушони и самия комп, опа извинявам се - CD Changer :mrgreen: :geek: :ugeek: :geek: :mrgreen:
Чака се и StartUp/ShutDown контролера и AuxIN-а. Следва окончателно сглобяване и боядисване на движещия се екран и ... ГАЗ

п.п. След монтиране на новото табло с бушони сигурно пак ще има снимки ... Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply

Браво, браво господин маняков!!! Smile
Volvo For life!
Reply

Знам го аз тоя - страда от хронично главоболие и раздвояване на личността. Луд човек!
[Image: ab276107.gif]
[Image: ab245320.gif]

[Image: ab245321.gif]
VOLVO S40, 1.8 115hp, 97г. -Р 9969 минало
VOLVO 440 1.7i 89г. B18E, Р 1401 РС - минало
VOLVO 460 1.8 моно 91г. B18U, Р 0345 РС - минало
Reply

Доста работа отхвърлих днес въпреки че се надигнах на обяд, но съм доволен от резултатът де. Не си личи че има монтирано нещо допълнително Smile
[Image: 031749770.jpg?r=0]
[Image: 031749775.jpg?r=0]
Huh Smile
Всичко (почти) накачулено:
[Image: 031749772.jpg?r=0]

[Image: 031749774.jpg?r=0]

Е, не ме боли глава... май ...
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)