The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VOLVO XC90 D5 (MY2008) Remap UP-grade

#1
Здравейте колеги,

Правя тази тема като продължение на една друга за надграждане на заводските мощности в моето ХС90 (185 к.с.).

Колата е MY2008, с D5244T4 мотор (185 к.с.), 6 ск. Айзин, AWD, DPF и т.н., всичко, което инженерите от Гьотеборг са преценили, че й трябва и са монтирали Smile

Колата я купих преди година и половина от МП - много запазена, купена и поддържана само при тях от предишния собственик. Аз продължих тази традиция и дори малко подобрих колата - LED стопове (MY2012), DLR (MY2012) и т.н., но няма да навлизам в подробности. Слагам само оригинални части по 2 причини - качество и запазване на заводския вид на колата. Не си падам по разни "подобрения", които не фигурират в завоските каталози Wink

Волво ХС90 е прекрасен автомобил! Трудно може да се нарече джип, но по-скоро вседеход - AWD, висок, тежък, просторен, комфортен и т.н. Най-силните му страни, поне според мен, са това, че е мислем много, но наистина много и е съобразено всичко по него. Това важи и за останалите модели на Волво от същата платформа Р2, защото ХС90 не се различава от тях. Единственият му недостатък е, че е концепция от преди 10 год. и не се монтират най-новите системи за сигурност ... но и тези са доста достатъчни за ежедневна кола Smile

Другият му недостатък, който не е точно минус е високото тегло и формата, които изискват повече мощност, за да бъде колата сравнително динамична. V8 моторът е можи би най-подходящ спрямо теглото му, но там разходите за гориво и т.н. са големи :mrgreen:

Но както и да е, тук ще коментирам D5, който във всяка една от формите му е доста добре измислен - охлаждане на турбина, охлаждане на ЕСМ, балансиран, сравнително тих и с много добре разгръщаш се като мощност двигател. За съжаление новите ЕКО-норми са принудили инженерите да слагат "пеперуди", ЕГР, ДПФ и т.н., "екстри", които са хубави за природата, но доста ограничават възможностите на D5, особено монтиран на тежко купе като ХС90. Другият недостатък е автоматичната трансмисия с хидротрасформатор, при която "ластичният" ефект е добре изразен - даваш газ, оборотите на 2000, а колата тръгва като натоварен ферибот :mrgreen: Не съм карал с ръчни скорости този мотор на това купе, но съм сигурен, че няма да е толкова достолепен при потегляне Smile
Именно това ме накара да направя нещо, но да не е с цел да го счупя или да проверя колко би издържал, а да си ползвам колата дълго време, защото много си я харесвам :oops:
За смяна на турбина, кулер и т.н. дума не може да става, защото означава да разваля колата, все пак искам да си е заводско изпълнение. За премахване на DPF, EGR и клапи ... да, не е лоша идеята, но за момента си работят идеално и не виждам смисъл да правя простотии .. отделно излизам с тази кола навън и ако ги няма тези "екстри", може да се окаже скъпо приключение :lol:
Затова се насочих към програмиране на ЕСМ-а (ЕКУ-то), за да постигна някакъв ефект ... и така преди няколко месеца, някъде около зимата, с колегата Иван подложихме нашите коли на Remap - препрограмиране на управлението на мотора. След интервенцията, колата стана доста по-динамични в ниските обороти и набираше по-бързо от преди. Бях доволен, но единствено разходът си остана същият, дори малко скочи. Казах си, че това е в началото и защото колата се кара на къси разстояния от жена ми ... но след известно време ме обзе идеята да направя по-задълбочен маркетинг на фирмите, които предлагат препрограмиране на ВОЛВО. Това стана след като за няколко месеца изчетох няколко тона с информация от чужди сайтове и стигнах до извода, че D5244T4 и по-новите са доста сложни като управление и не е толкова лесно да пипнеш 2-3 карти и да получиш желаният ефект - динамика, но дори с по-нисък разход.
Видях, че Polestar са одобрени от ВОЛВО, а RICA е фирмата с традиция и предлагат няколко различни варианта. Разгледах картите и с моите бедни познания видях, че при Полстар и РИКА (всички сетъпи) картите са почти еднакви до 2000-2500 оборота, а след това моторът се разгръща много плавно, до високи стойности, които задържа почти до 4100 оборота.
Видях се с Роби, за да обменя мнение и той ми спомена, че МП предлагат на Полстар ремап, но цената е жестока. Затова до момента само един клиент е монтирал такъв и бил много доволен ... колата вървяла прекрасно на високи предавки, набирала много добре, но в ниските била съвсем малко по-динамична, т.е. при тръгване. Да, има логика да няма голяма мощност при потегляне, особено за автоматиците, все пак купето е тежко.
Свалих графиките на картите и ги показах на един познат, който е доста начетен и прави сетъпи. Каза да му дам малко време, за да намери картите и да ги види, защото се ориентира по графиката, но само визуално. Искаше да проучи нещата в детайли, за да изрази мнение. След около месец ми се обади и каза, че има сетъп на РИКА - Стейдж 2 и ако искам можем да го заредим и пробвам. Естествено, че искам ... така и направихме.
Колата стана по-мудна от предишния сетъп при тръгване, но достатъчно динамична, но изненада дойде когата премине около 100 км/ч - все едно друг мотор започва да работи ... започва плавно, но убедително да набира и с една и съща сила достига до ограничителя от 195 км/ч, където колата просто замръзва. Бях доста изненадан от тези настройки, защото преди това след 130-140 км/ч започваше бавно и мъчително да набира, а изпреварванията не й бяха една от най-силните страни. Със стария сетъп имах един "проблем" около 80-85 км/ч, клатене, много слабо и почти недолувимо, но Роби го видя на лайф тест - точно когато локапът затваря и оборотите падат с 100-200 надолу, се появява една вибрация, все едно някой си играе много леко с педала на газта напред-назад :lol: Мислех, че са дюзи, но Роби категорично каза, че работят идеално. ЕГР - той също. Клапи - те също ... започнах да си мисля дали някой от тампоните не е сдал багажа и да клати от него. Но в крайна сметка реших да не се взирам толкова, още повече, че и при Ванката го имаше.
За мое щастие този "проблем" изчезна с настройките на РИКА. Оказа се, че старите настройки не са много добре направени и колата получа много буст още от 1200-1400 оборота, горивото беше доста увеличено, липсваше аванс и т.н., което кара колата да "излита" при тръгване, да губи мощност на високи обороти и предавка, както и да харчи. За щастие карах около 2000 км само с този сетъп и нямаше време да счупя нещо, ако щеше да става.
С РИКА-та разходът ми падна веднага с 2/100, върви повече, работи по-тихо и мазно.
Въпреки всичко, исках да замеря колата, за да видя какви показатели има - мощност, загуби, разгръщане на мощност и т.н. За целта прибягнах към познатия на всички диностенд. По препоръка на момчето - Дани, което качи РИКА-та се насочих към Проспийд. Оказа се, че диното им е най-доброто, но за съжаление не може да мери автоматици - било на твърда връзка и трябвало да се мери моята кола само на ролери, каквото и да значи това. От там ми препоръчаха на Овърдрайв диното и запазих час за тестове. Разбрах се с Дани да дойде и да ми качи заводските настройки, после предишния сетъп и накрая да замерим РИКА-та.
И така дойде недят Х Smile Температура около 31-32 градуса, оказа се, че само идиот като мен си мери колата на такова време, но не ми се чакаше до октомври, за да стане 18-20 градуса :mrgreen:
Тегло на автомобила - 2318 кг. със зареден до горе резервоар. Операторът не беше колата при замерване на тежестта, но видимо беше около 75-85 кг., така че спокойно може да се вземе тегло от 2400 кг при тестовете.
Замерването го правиха на 4-та предавка - ръчен режим (не превключва нагоре, независимо от обороти!!! Нещо много добре измислено от инженерите на ВОЛВО) и изключен тракшън.

1. Замерване на завоски настройки на D5244T4 (185 к.с.) - 141 к.с. на колелата. Така грубо изчислихме, че загубите от AWD и автоматика са около 31% :o Confusedhock: Доста сериозно се изцъклих, но оператора на диното каза, че това е напълно нормално за този автомобил, дори мислел, че щяли да бъдат повече.

2. Замерване на предишен сетъп - 158 к.с. на колелата или около 207 к.с. Графиките бяха красноречиви ... Дани беше прав за буста и всичко останало. Много висок въртящ момент в началото и рязко "умиране" след 3000-3500 оборота.

3. Замерване на РИКА настройки - 171 к.с. на колелата или около 224 к.с. Попитах Дани защо не са 240 к.с., както ги дават от РИКА и ми обясни, че колата е с DPF, EGR и т.н. Без тях ще ги достигне, но от РИКА няма как да рекламират сетъп, при който се демонтират тези детайли. Тук се сетих и друго, че Роби един път спомена "този мотор (D5) върви супер на колите без DPF...".
Дани попита дали искам да направи един опит да премахне ограничителите и да подобри малко настройките във високите обороти? Отговорът беше - Да, давай да го правим, докато е закачена на стенда Wink Махна лимитерите и колата не искаше да вдигне повече от 5 км/ч или 1000 оборота :lol: Шведите са го помислили и са записали референтни стойности на ограничителя на друго място и когато ЕСМ-а не си ги види, реже колата отвсякъде - умно решение, все пак е семеен автомобил Smile Лимитерите бяха върнати към заводските настройки и направено леко подобрени във високите стойности, както аз го нарекох - финни настройки Wink

4. Замерване на РИКА настройки, след подобрението - 175 к.с. на колелата (не съм очаквал дори и толкова, мислех че 2-3 единици нагоре ще е подобрението) или около 229 к.с. Графиката беше супер! Има същите криви като при оригиналните настройки, но на по-високи стоности. Напълно удовлетворен се почувствах не защото колата е доста по-силна от преди, а защото знам точно с каква мощност е, как й изглежда графиката и т.н., а не просто "сложиха ми ремап и сега съм 300 к.с. ... по думите на ремапера :lol: ".

Сега предстоят най-важните тестове - тестовете на времето (разход, поведение на автомобила, DPF и т.н.).

Вече спокойно мога да препоръчам работата на Дани, защото се убедих и на живо, че знае какво и как да направи. Отделно работи с техника на най-голяма чип-тунинг фирма в Англия, с 24 часов съпорт и най-важното - технически грамотен като човек!
Разбрал съм се с него за колеги от ВОЛВО форума да дава преференциални цени, от една страна вече има готови карти, а от друга ще си гарантира повече клиенти Smile За мен - пия бира :mrgreen:

Качвам малко снимки, правени с телефона (забравих от емоция фотото и не успях да направя хубаво качество снимки :x ) на тестовете.
До ден-два, така ми обещаха, ще ми изпратят на имейл резултати от замервания, съпоставими с оригиналните Wink

Приятно гледане и дано не съм ви досадил много с моят безкраен изказ и писане 8-)


.mp4   WP_20130802_080116Z.mp4 (Size: 6.32 MB / Downloads: 5,900)

   

   

   


Attached Files Thumbnail(s)
           

.mp4   WP_20130802_080116Z.mp4 (Size: 6.32 MB / Downloads: 5,894)
BG VOLVO Member #00409
Reply

#2
Браво Влади!

Тази тема и това, което си направил внася доста яснота около ремапването. Нещо кето много ми липсваше беше систематизирана информация, когато аз реших да ремапвам xc70 то и ми се наложи да изчета тонове информация (къде полезна, къде безполезна) от форумите тук в Англия.
Volvo For life!
Reply

#3
JMI Wrote:Браво Влади!

Тази тема и това, което си направил внася доста яснота около ремапването. Нещо кето много ми липсваше беше систематизирана информация, когато аз реших да ремапвам xc70 то и ми се наложи да изчета тонове информация (къде полезна, къде безполезна) от форумите тук в Англия.
Да, и аз исках да видя всичко на живо и да спестя доста мъчения на останалите колеги Wink

Все пак затова е форумът и не е необходимо всеки да дава х 150 лв., за да си иземрва колата и да минава по трудния ни път Smile

Интересно ми е при теб какви ще са загубите и разликите, т.к. си ръчна кутия и AWD, но по-леко купе и друг сетъп Wink

Обади се, когато идваш в БГ, можем да направим и на нея едно замерване, за да я видиш на живо как е колата Smile
BG VOLVO Member #00409
Reply

#4
Аз се прибирам на 12 Септември, но ще летим, защото билетчетата за самолета ми излязоха 200 паунда и разликата при прибиране с колата би била огромна, пък и ще останем само 10 дни в България. Иначе и аз съм адски любопитен да видя как стоят нещата със загубите при мен. Както ти споменах съм доволен от E power към момента и получих това което търсих.

Като цяло се замислям за замерване тук, но просто нямам време и ми се струват някакси, безмислено много 200 кинта, особенно когато съм се нагласил да правя ново отопление в къщата в Швейцария през Октомври и парите мисленно се харчат в тази посока вече. Smile

Още веднъж поздравления за добрата тема.
Volvo For life!
Reply

#5
Качвам и очакваните графиките от стенда ... малко са трудни за разчитане, но показват разликите между различните настройки Wink
Сами ще видите, че РИКА следва кривите на заводските настройки, но на по-различно ниво, докато предишният сетъп на доста места е противоречив, т.е. разминава се, макар и не осезателно, но значимо. Разминаванията показват различно поведение на управлението в даден момент, което води до бедна или богата смес, високо ЕГТ (температура на газове), голям или недостатъчен аванс, и т.н. ... за съжаление лично аз не мога да определя в кой момент какво точно не става както трябва, за да се получава така, но е факт.

Легенда:

STOCK - заводски настройки (141 к.с.)
STAGE 1 - първият ремап на колата (158 к.с.)
STAGE 2 - RIKA ремап (171 к.с.)
FINAL - подобрената версия (175 к.с.)

На графиките няма финно разделение (мощност, обороти и т.н.) и малко е объркващо, затова записвах и правих снимки в края на самите проби, като постигнати резултати, от показанията на дисплея на диното.
После чинно описах всичко в темата, но и доказателствата бяха важни ... поне хората, които разбират (аз не съм много от тях) ще ги разчетат Smile

Ще се радвам да получа и градивна критика от хора, които са в "час" с тези неща, за да се изпипат още повече настройките, ако е необходимо Smile

Очаквайте продължение на темата ... след първо зареждане, поведение на дълъг път и т.н. Wink

   

   

   


Attached Files Thumbnail(s)
           
BG VOLVO Member #00409
Reply

#6
Малко да съживя темата с живи данни от пътя Smile

Така ... последните 5-6 дни ги обявихме за почивни и се натоварихме на "камиона" - 3-ма възрастни, 2 деца и доста багаж покрай тях - дрехи, легло и т.н. - пълен до горе багажник на ХС90 Smile

Заредих колата до горе (до капачката) и потеглихме.
Маршрутът бе София - Разлог - Катарино - Банско - Разлог (няколко пъти) - Катарино - София. Всичко = 400 км, точно пред нас. От всички км около 50-60 са тип "градско", около 50-60 тип "магистрала" и около 280-300 извънградско. Това са груби изчисления, т.к. нямам маймунка, която да ми цъка на всеки Х минути скоростта и т.н. Добавям и около 50-60 мин. задръстване на Е79 и 2 км, които минахме за посоченото време ... един моторист беше "премерил" сили с един СЕАТ, ама се беше ударил сериозно :?
През цялото време съм карал на климатик "Auto" и 22 градуса ... кога се е включвал, той си знае. При спиранията за кафе и WC по бензиностанции не съм гасил моторът - предпочитам да ми е хладно и да си хлопа на едно място, отколкото да мъча стартера или запека турбината след продължително каране на обороти. Волво ХС90 превключва м/у 1800-2200 оборота (при плавно скоение), по-новите мотори са на по-ниски обороти, предполагам, че това малко влияе на разхода, като цяло.
В градовете съм спазвал ограниченията, доколкото го прави всеки нормален човек.
На извънградско - до 110 км/ч максимално съм вдигал, но поддържам 100 ... на места и с 40.
На магистралния участък - 120 км/ч постоянно.
Повечето време карам на автопилот, защото съм мързел :mrgreen:

Тъй като си имам бензиностанция под носа, отидох да я напълня отново до капачката, за да видя какво се е случило с разхода, веднага след като разтоварих багажа в София :mrgreen:

Резултатът е 8,8л/100км - средно, за целият маршрут. Е, супер съм доволен, все пак колата е достатъчно тежка празна, а с целият "багаж" сигурно е достигнала 2700-2750 кг. Климатък си поддържаше 22 градуса през цялото време и т.н.

Като сравнение, макар и не 1:1, мога да кажа разходът със стандартния сетъп - 9,7л/100 км, преди около 1 година. Маршрутът беше София - Рупите - Мелник - София. Не съм въртял из малките градове толкова, колкото сега. Температурата навън достигаше до 36-37 градуса (колкото днес), не сме чакали в задръстване на пътя, а в колата имаше +1 възрастен, но пък никакъв багаж - направихме си разходка - еднодневка :mrgreen: Тогава ги нямаше новите 8-9км магистрала Wink

Като цяло разходът е по-нисък със сетъпа на РИКА, не с много, но достатъчно е 1л./100 км за кола над 2500 кг.
Но голямата разлика, сравнена спрямо стандартния сетъп, е: сега набира с лекота, изпреварвам сигурно и спокойно, не усеща допълнителният товар или включеният климатик, кара се по-скоро като кола, а не като SUV. Smile

Предполагам, че на D5 с ръчни скорости, и особено на кола без AWD, нещата ще са далеч по-приятни като разход и вървеж.

Продължавам да наблюдавам "ситуацията" и ще допълвам темата Wink
BG VOLVO Member #00409
Reply

#7
От графиките се вижда пълен хаос в оборотите между 2200 и 3500.Нещо определено не е наред.
Ще намеря моите или ще направя ново заснемане в градски,извънградски и състезателен режим.
Турбината тръгва от 1400 оборота и до 4250 няма колебание в мощността,като максимума гориво е 11,7 в състезателен режим.
Вижда се,че по бързо влиза в обороти и развърта,но това не е максимума от настройките.
Ще говоря с хората които правиха моите,ще им дам графиките и ще споделя за коментарите.
Нека говорят,а ние ще правим каквото трябва и каквото е редно.
Шампион за сезон 2011-2012 с Volvo S60 D5- Шампионат по издръжливост на пилоти и автомибили
Шампион към БФАС 2014 с Volvo 480 ES - Шампионат по издръжливост на пилоти и автомобили
Reply

#8
Kangalov Wrote:От графиките се вижда пълен хаос в оборотите между 2200 и 3500.Нещо определено не е наред.
Ще намеря моите или ще направя ново заснемане в градски,извънградски и състезателен режим.
Турбината тръгва от 1400 оборота и до 4250 няма колебание в мощността,като максимума гориво е 11,7 в състезателен режим.
Вижда се,че по бързо влиза в обороти и развърта,но това не е максимума от настройките.
Ще говоря с хората които правиха моите,ще им дам графиките и ще споделя за коментарите.
Аз много графиките не ги разбирам, камоли гориво и т.н. Smile
На самият стенд излизаха по друг начин ... виждам, че и при сток настройките има колебания ... дали не идва от това, че е автоматик, AWD, а стендът е с ролери :roll: Казаха ми, че дино с твърда връзка е най-доброто (на Проспийд), но от там отказаха да я качват, т.к. била автоматик и AWD.
Иначе това не е максимумът, защото все пак колата е с всичките си екстри и се кара всекидневно. Все пак са тип "стандартни" настройки, дори и засилени.
Аз лично не искам да я напъвам повече, т.к. на този Айсин му дават до 440НМ и не ми се експериментира ... поне така съм чел и затова не исках да правя глупости с колата
Любопитен съм да чуя и друго мнение и да видя твоите, със сигурност са доста подобрени, все пак ти я качваш и на писта Smile
п.с. Вальо, ти нали не гледаш графиките на "Stage 1" - това е предишният сетъп, при който ЕГТ-то сдостигаше 2-но и имаше голям буст от ниските и ми "клатеше" на около 1600-1800 оборота ... те със сигурност не са много в час.
Но определено колата върви по съвсем друг начин сега с настройките на РИКА Wink
BG VOLVO Member #00409
Reply

#9
Така ... последните засичания на разход, но този път градско - София :!:
Тъй като има доста големи градове в България, движението в София е необяснимо - има метро, градски транспорт и т.н., но всички си карат колите :mrgreen: Както и да е, това не е важно ...

След последното зареждане до капачката изминах 200 км само градско за 5 дни, през които температурата не падаше под 30 градуса през деня, т.е. климатикът на 22-24 градуса - "Auto". Задръствания - средна хубост. Моторът е работил на място около 30-45 мин., докато чаках жена ми пред няколко магазина в събота ... пак бързо се справи :mrgreen:
Днес я заредих до капачката, защото номерът със стрелката и разхода на борда го знаем всички - не е верен.
Разход - 13,8/100км ... повече от доволен Smile 8-)
Не искам да преизчислявам работата на едно място, защото в събота нямаше много движение, а в неделя пък малко я понастъпвах ... т.е. приемам, че горе-долу е карана колата нормално в градските условия на София.
С няколко думи - всичко е наред с разхода и определено е по-нисък в момента ... но не с много, около 1-1,5/100км, но достатъчно.
Оказва се, че явно маршрутът на жена ми (кратки разстояния) и стилът й на шофиране, не са могли да свалят колата под 15/100км до момента :mrgreen:
Преди РИКА-та, колата не падаше под 17-18/100км градско ... за съжаление не съм я засичал по този начин - да я карам само аз от зареждане до зареждане, т.к. смятах, че за над 2 тона кола, автоматик и с тези форми, е напълно обичайно.

Друго нещо, което наблюдавах ... тъй като си имам една "екстра", за която Ванката писа в една друга тема, мога да си гледам температурата на водата в цифри на DIM-a, постоянно, та с няколко думи - движи се м/у 88-92 градуса в града, т.е. от леко до агресивно каране. Доста добро охлаждане има този мотор Confusedhock:
Сега чакам да разработят и температура на маслото на DIM-a, за да го следя и него, но не мисля, че е извън обичайните стойности в движение, при положение, че водата няма рязки пикове.

Следващият тест е на DPF-a и ЕГР-а, да видим как ще се държат във времето Wink
Написах и ЕГР-а, защото на предишната ми кола с неподходящи настройки успях да го запуша за едва 2 000 км ... а колата беше на 45 000 (реални) Confusedhock: После нещата бяха коригирани и ЕГР-ът изчистен. Добре, че нямах DPF, защото сигурно трябваше да го изхвърля ...
Продадох колата на 70 000 км ... днес, след близо 2 год., още не е давала ядове на новата собственичка.

Както и да е, "сагата" продължава ... както се казва "...следва продължение..." 8-)
BG VOLVO Member #00409
Reply

#10
Ти явно си прочел повечко от мен, но наистина не ми стана ясно, защо се тревожиш толкова от DPF-a след ремапа. аз мисля че колата трябва да реагира нормално и да не запушва или създава, каквито и да е проблеми като цяло.

Ще ти бъда доста благодарен ако можеш да внесеш малко яснота относно ситуацията около DPF -a.

Поздрави
Volvo For life!
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)