The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Бензин vs дизел

#11
Не мога да разбера какво имат против колегите, когато говорят за "извращение бензин-газ" и "бомба в багажника"?
Ние може да сме малко тъпи, но милиони немци, италианци и холандци сигурно не грешат. И те не карат преимуществено т.н. "заводски газови" - маркетингова измишльотина. Пък и аз да се похваля - карам извращение с бомба в багажника Smile. Че и няколко извращения при това.
А бомбата всеки си я има под задните седалки, даже доста по-опасна от газовите бутилки. Като имате пари да давате за бензин - давайте. Аз ще си карам извращението и ще си свиркам.
Reply

#12
Карай си! Със здраве... Smile
Това не пречи да си изразя мнението!
Всеки си прави избора. Моя е различен.
Поздрави!
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply

#13
С газ е сравнително по- евтино и дотам се изчерпват плюсовете, поне лично за мен. Освен това повечето майстори- газаджии успешно газифицират кола до към 2000-та година. Оттам нататък нещата стават сложни и са на късмет. Приятел наскоро си закупи пежо 207 и реши да му монтира газова уредба. От момента, в който я поставиха започнаха да излизат грешки по бордовия, колата влиза в авариен режим и т.н. Отделно от това е занижената мощност и недоброто смазване на клапаните на двигателя.
Reply

#14
vato Wrote:Не мога да разбера какво имат против колегите, когато говорят за "извращение бензин-газ" и "бомба в багажника"?
Ние може да сме малко тъпи, но милиони немци, италианци и холандци сигурно не грешат. И те не карат преимуществено т.н. "заводски газови" - маркетингова измишльотина. Пък и аз да се похваля - карам извращение с бомба в багажника Smile. Че и няколко извращения при това.
А бомбата всеки си я има под задните седалки, даже доста по-опасна от газовите бутилки. Като имате пари да давате за бензин - давайте. Аз ще си карам извращението и ще си свиркам.
Не случайно го написах с усмивка. Знам, че много хора са избрали да карат на газ. Аз също съм минал през този етап и съм направил изводите за себе си. Освен че са опасни и вървят по-мудно, отколкото на бензин, газифицираните автомобили са проблемни. Всеки газифициран от гаражни доценти Smile автомобил е проблемен. Не може учили-недоучили "майстори" да променят това, в което е вложен години труд от водещи инженери, и после да няма проблеми. Газифицираш ли колата, ставаш редовен клиент на газаджиите, защото все нещо не е наред. И проблемите зачестяват пропорционално на изминатите километри на газ. Някои хора не обръщат внимание на това, че автомобилът им вече придърпва, "гърми", започва да пали трудно, оборотите са непостоянни... И казват: "Само сипвам газ и карам и ми е много евтино!". Е, това че редовно минават през газаджията нещо ей така да пипне малко, не се брои Smile .
Аз държа преди всичко колата ми да е в перфектно техническо състояние. Иначе при мен я няма радостта от шофирането. С газифицирана кола това не може да се постигне и никой не може да ме убеди в обратното.
Reply

#15
Spurs Wrote:Карай си! Със здраве... Smile
Това не пречи да си изразя мнението!
Всеки си прави избора. Моя е различен.
Поздрави!

Проблемът е, че твоето не е мнение, а направо обвинение - бомби в багажника карат един определен тип хора Smile.
Мнението би трябвало да е обосновано на някаква фактология и причинно-следствени връзки, например: "Смятам, че монтажът на резервоар за газ в багажникът не е добро решение, защото...". Или: "Работата на двигателят на газ не е оправдана поради...". А другото си е тип "една жена каза".

Проблемът с газификацията в повечето случаи е породен от първоначалният избор и монтаж на система. И от нерешени проблеми с двигателя преди монтажът. За съжаление у нас първоначалната диагностика преди монтаж е направо табу, монтажът се извършва бързо и некачествено, а последващите настройки - ами за тях даже не са и чували. Да не говорим за извращения от тип обикновена газова на съвременен двигател.
Технологично монтаж се прави за минимум 2-3 дни, от които поне половин ден трябва да се отделят за първоначално определяне на състоянието на автомобилът и за настройка след монтажа. Иначе после се почва: колата не върви, компютърът записва грешки, няма мощност и т.н. Разберете, че пропан-бутанът и метанът сами по себе си не вредят на двигателя - иначе нямаше да има уредби, вграждани от производителите. Вреди начинът, по който се монтират. Всякакви компромиси са недопустими, но за съжаление при нас се допускат по цялата верига - собственик - монтажист - проверяващ.

А като факти:
1. Мощността намалява само при работа на метан, поради спецификата на използваното гориво. На пропан-бутан няма загуба на мощност, а при използване на течна фаза даже имаме повишаване на мощността.
2. Л-сондата и катализаторът може да се повредят при неправилна регулировка на сместа - обедняване или обогатяване. Което може да стане и при работа на бензин. При правилна настройка работният им режим не се различава.
3. Мазането на клапаните е нещо от типа градски легенди. Няма такова животно. А и в смукателният колектор в повечето случаи влизат достатъчно маслени пари от картера. Проблем с клапаните може да се получи при работа на метан, поради по-бавното горене на сместа. Решава се с поставянето на ТАП.
4. Грешките, появяващи се при работа на газ, са породени от неправилна настройка на системата. Бензиновият компютър има възможност да внася корекции до 45% на горивната порция, след което изключва цилиндри за да предпази двигателя. Грешки се записват при корекции над 20%. Обикновено причините са комплексни - неправилен монтаж, подбор на елементи неотговарящи на мощността на двигателя, некачествени елементи и липса на настройка.
5. Разходът на газ се повишава 0т 10 до към 20% като обем - пак обусловено от разликата във физическите свойства на горивото. Но като маса разходът не се променя. Считано като финансов разход на 100км, при използване на пропан-бутан имаме икономия от порядъка на 30-40%.
6. При правилен монтаж на горивната система не се нарушава взриво-пожаро безопасността на автомобила. Говорим за спазване на изискванията на нормативната уредба.

Извинявам се, че така оспамих темата, но считам, че изразяването на определено мнение изисква и способност да застанем зад него. И преди да се решим да подхвърлим нещо ей така - да помислим малко. Карам и бензин, и дизел и не съм от типа "газта е за готвене, нафтата за топлене". Какво ще кажете за двугоривните системи на Волво?
Reply

#16
Пропан-бутана е по-ниско калоричен от бензина, оттам идва понижената с около 10% мощност на двигателя и не съм виждал още кола на газ, на която да не и свети чек лампата след известно количество километри, което не винаги е свързано с аварийни режими. Цената е единственото предимство.
VOLVO Т4 - ex
VOLVO XC 70
VOLVO C 30
Reply

#17
BukToP Wrote:Пропан-бутана е по-ниско калоричен от бензина, оттам идва понижената с около 10% мощност на двигателя и не съм виждал още кола на газ, на която да не и свети чек лампата след известно количество километри, което не винаги е свързано с аварийни режими. Цената е единственото предимство.

Веднага ще ти покажа моята колега, по горе колегата е абсолютно прав, всичко идва от неправилен монтаж.
При мен проблемите се оказаха неправилен монтаж на газовите дюзи, и затова ми се наложи да изолирам клапите на всмукателните колектори.
Относно темата, реално дизела е по икономичен, но до тук с плюсовете, скъпоструващите ремонти изяждат тази икономия, отделно новите дизели зимата
загряват само след дълго каране, ако нямат печка, а печката е доста скъпа за подръжка, и икономията пак отива по дяволите.
Българите не сме свикнали да си правим сметката, все пак купуваме стари автомобили.
Изключение са старите дизели без електроника и скъпоструващи елементи.
Успех на колегата с избора.
Reply

#18
Имал съм и дизел и бензин. Хонда с ГИ я карах близо 90000 км без да знам, че го имам. Разлика във вървенето беше относително пренебрежима. Чек никога не е светел. Единственно сменях филтри на ГИ периодически. В момента карам Бифуел на метан и пак никакви проблеми. За мощността...има компромис, но на мен ми стига как върви, все пак колата е 140 коня. Дизела ми беше Волво 940, 6 цилиндровия, но това е друго поколение дизел, така че не мога да сравнявам с новите. Помня само, че зимата имах проблеми със замръзнала нафта, трудно палене /свещите бяха изправни/Ако колегата иска икономично возене то моите разходи са 10лв - градско и 5-6лв извънградско, това е за автоматик. По магистралата 160-170 си ги поддържа без замисляне. Твърдо съм за бензин, бил той с газ или не. А и това тракане на дизелите не ме кефи.
Reply

#19
vato Wrote:Проблемът е, че твоето не е мнение, а направо обвинение - бомби в багажника карат един определен тип хора Smile.
Мнението би трябвало да е обосновано на някаква фактология и причинно-следствени връзки, например: "Смятам, че монтажът на резервоар за газ в багажникът не е добро решение, защото...". Или: "Работата на двигателят на газ не е оправдана поради...". А другото си е тип "една жена каза".....
.....Извинявам се, че така оспамих темата, но считам, че изразяването на определено мнение изисква и способност да застанем зад него. И преди да се решим да подхвърлим нещо ей така - да помислим малко. Карам и бензин, и дизел и не съм от типа "газта е за готвене, нафтата за топлене". Какво ще кажете за двугоривните системи на Волво?
Spurs Wrote:За голям автомобил - дизел.
За среден или малък клас - може и бензин.
Ама на 6-7/100 всеки се радва Wink
И стига с тази екологичност - всичко е пари и манипулация!
За газ/бензин - въобще не коментирам! Освен ако не е фабричен. И въпреки това, бомба в багажника не искам...

Прочети ми пак поста и кажи къде точно е обвинението..?! :roll:
Точно и ясно съм написал - кога дизел, кога бензин!
Аз не искам бомба в колата! Всеки друг да действа както сам прецени... Wink
И за двугоривните автомобили съм писал, ама кой да чете! Wink
Ако е мислен двигателя за газ или метан още от производителя, тогава има смисъл!
Надали има какъвто и да било майстор за газ тука, дето да знае повече от инженерите на Волво, или на който и да било друг производител, че да "модифицира" автомобили!
Ако шведите са го сметнали, ОК! И въпреки всичко, пак не бих си взел автомобил на газ.
Ще подчертая, че това е мое мнение, да не скочи някой пак да ме обвинява!
Никога в този форум, пък и в други в които пиша, не съм подхвърлял "нещо ей така"! Който иска да проверява и мненията ми назад.
Винаги съм си изказвал собственото мнение и съм заставал зад него (което е логично щом съм го написал), пък всеки да го тълкува както иска! ЕЖК е за бг-мама...
Тъй, че не ме поучавай на какво трябва да стъпва мнението ми! Wink
А това, че някой се връзва на нещо, което не споделям, си е лично негов проблем!
Поздрави!
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply

#20
Здравей Колега,
Видях, че в списъка ти фиругира и Мазда 6. Позволявам си да напиша за личните ми впечатления относно удобството на дълъг път с двете коли Мазда 6 и Волво В 70. Като пространство за водача горе долу еднакви. Като удобство на седалките съревнованието печели несъмнено Волвото. За непрекъснато седене 4 часа върху седалките на Маздата ме заболя г@за. Може би има значение човке какъв задник си е отгледал, но с Волвото 1200 км. за ден не са ми създавали чувството за некомфорт в задните части. Маздата вози по-твърдо. При Волвото усещането за лимузина е 100 процента (за големите модели споделям лични впечатления). При Маздата чувството е за спортен автомобил.
За газ или дизел направи каквото ти се иска на теб. Така ще знаеш, че удоволствието или грешката са си твои.
Поздрави
Андро
666 - The number of the Beast.
[Image: ab279758.gif]
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)