The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Турботаймер?

#1
Наскоро по чуждите форуми засякох това чудо "турботаймер".
Идеята му е да пази турбината от работа в критични режими при спиране на автомобила. (най-честата причина за повреда и бързо износване)
Много колеги препоръчват, след привеждане на автомобила в покой, двигателят да поработи малко на празен ход за да се охлади турбото.
Идеята е, е когато двигателят се охлади, се спира мазането на турбината, а тя продължава да се върти още изместено време "на сухо". Освен това останалото масло в нея "прегаря " и т.н.
Идеята на въпросния "турботаймер" е че държи двигателя работещ, докато турбината не се охлади достатъчно.
Та въпросът е:
Някой има ли опит с подобна "джаджа"?
Волво имат ли някакъв "оригинален" софтуер със същите функции?
Reply

#2
Аз лично задължително след дълъг път оставям двигателя да поработи 2-3 мин. на място. Понякога и след продължително градско каране.
Такъв таймер чувам за първи път. Наистина би било интересно да се види що за чудо е това!
TO DARE IS TO DO

Volvo XC90, D5 240 hp, R-Design, Polestar, 04.2017
Volvo 960, 2.9i 204 hp, GLE, AT, 10.1992
Reply

#3
Една торба пари на вятъра според мен. Просто изчаквай колата да включи перките 2-5 пъти и си 6 . По евтино ще ти излезе да си монтираш уред за следене на температурата на маслото и така да прецениш кога да я газсиш. Другото което е от значение с какво масло караш..... Лично аз карам 10/60 - с висока горна температурна граница на моето T5. И температура над 100 градуса на маслото вдига супер рядко. .. Дори при тежка експлоатация ( яко ръчки хахах ).Поздрави.
Reply

#4
На стандартна кола (без сериозен тунинг) не е необходим. Още повече имаш и водно охнаждане на турбото което допълнително обесмисля турбо таймера.
VOLVO 244 GL D24 TIC(ЧЕРНИЯ ОБЛАК)
VOLVO V70 AWD B5244T3
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)