This forum uses cookies
This forum makes use of cookies to store your login information if you are registered, and your last visit if you are not. Cookies are small text documents stored on your computer; the cookies set by this forum can only be used on this website and pose no security risk. Cookies on this forum also track the specific topics you have read and when you last read them. Please confirm whether you accept or reject these cookies being set.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Скъсан пистов ремък - D5, 2008MY
Здравейте, колеги,

Колата е XC70, D5, 2008MY (от тази тема - https://volvoclub-bg.com/forum/showthrea...0%BA%D0%B0). Имам проблем с пистовия ремък, но реших да направя нова тема - може инфото, което споделите да е полезно и за други после.

Тази сутрин като се качих в колата пред нас, запалих я и излязох за 2-3 минути да пренеса багаж. Като се върнах на таблото светеше charging failure, сервото на волана беше изчезнало и климатикът не работеше - духаше топло. Изключих я веднага и като отворих видях, че пистовия ремък се е скъсал. Давам линкове за снимки от ремъка - извадих го целия без усилие.
http://store.picbg.net/pubpic/6A/8F/a4c9...626a8f.jpg http://store.picbg.net/pubpic/6A/E9/2eb8...d66ae9.jpg http://store.picbg.net/pubpic/88/EB/ef21...7288eb.jpg

Знам за проблема с пистовия ремък на този мотор и опасността при късане да засегне и ангренажния и от там да стане мазало. Моето питане сега е - мога ли според вас да закарам колата до сервиза на собствен ход (на около 5 км. е)? Крие ли някакви опасности това да влоша допълнително нещата или вече каквото станало станало (все пак ремъкът е свален)? Така като гледате снимките на ремъка смятате ли, че е възможно да са станали големи бели или е възможно да съм извадил късмет (не се е разнищил като го гледам)? Реално грешката ми се появи не в движение и веднага изключих двигателя. 

Благодаря ви предварително! Знам, че темата е обсъждана, порових в търсачката, но не видях конкретни отговори на чуденията ми, а до понеделник трябва да реша как да закарам колата.
Цитирай
Thanks given by:
Щом ремъка вече го няма значи няма да имаш и нещата които задвижва.
Например хидравлика, климатик, алтернатор, водна помпа. Последното е критично за дв.!!! Алтернатора не е голям проблем - зависи колко ти е читав акумулатора.
ex XC90
Цитирай
Thanks given by:
При D5 водната помпа е към ангренажния ремък.
Зареждаш акумулатора, и внимателно, че няма да ти работи хидравличната помпа, генератора и климатика. Карай на габарити, без радио, изключи и вентилатора на климатика.

И не забрававяй да си пуснеш тото, защото са много малко останалите здрави D5-ци след скъсването на този ремък.
Цитирай
Thanks given by:
Благодаря колеги, ще пиша какво е развитието и какви са щетите.
Цитирай
Thanks given by:
(07-24-2022, 06:44 PM)kynad написа: Благодаря колеги, ще пиша какво е развитието и какви са щетите.

Щом може да запали щетите едва ли са значителни. Извадил си късмет, че при скъсването ремъка не е отишъл при ангренажния. Ролките е ясно, че ще ги смените, но е силно препоръчително да проверите алтернатора и помпата за хидравликата на волана.
Цитирай
Thanks given by:
Извадих късмет - при скъсването нищо не е засегнато, всичко друго си е окей, включително и ролките. Очевидно при първото обслужване като я взех съм се заблуди и мислих, че съм сменил и този ремък освен ангренажния. Беше си оригинален на Волво (не знам Мото Пфпе какви слагат, първото обслужване след като я взех там го правих) и добре напукан, а не вярвам за 4г и около 80 000 км да се докара до такова състояние, че сам да се скъса.

Благодаря колеги. Отново се убедих че единственото правилно нещо е редовното обслужване.
Цитирай
Thanks given by:

Отваряне на:

Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)