The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
V40-смяна на осветлението под управлението на парното.

#21
Koki4 Wrote:Благодаря ви, днес ги взех от Мото Пфое и ги смених. Наистина си идват с шапчиците, сега всичко свети на 6. Искам да ви питам и при вас ли светва таблото при даване на контакт? Не би ли трябвало да се случва при пускане на фаровете само. Така светят постоянно и съответно доста по-кратък ще е животеца им...
За инфо крушчицити при климатика са около 4 лв. без ддс а тези за ключа на фаровете - 13.хх без ддс Sad((( Това са цени за бройка, за всичките 6 , които взех, заплатих 63лв.

П.с. Благодарности на Роби (Moruna)!!! Видяхме се там и беше изключително добронамерен, като ми помогна със съвети , както и демонстрация как да направя подмяната на изгорелите крушки.

Поздрави!

Честити ти крушки колега Smile

Моето волво е 2001 г. и крушките ми изгоряха още преди година. Търсих много и наистина не намерих никъде. Тогава проверих и в МП но цената беше 18.30 за брой Confusedhock: и поради тази причина и аз минах на вариант диоди, /като LeecH/ само че по един на врътка. Пак си взех зелени да се върже с таблото и сега поне няма да горят. Явно МП наистина са свалили цените драстично. Днес си купих масло от там на доста прилична цена. Иначе и моето талбо свети постоянно.

Поздрави!
Reply

#22
Благодатя ти колега msmilev! Сега е красота таблото Smile
Значи си е нормално да свети при запалване на колата без да са включени фаровете. Не е особено разумно, защото така нон стоп ще горят крушки, но карай Smile Другия път и аз на диоди и готово Smile
Поздрави!
Reply

#23
Колега LeecH , моля те да направиш подробна схема на свързването на диодите за врътките, както и техните характеристики и характеристиките на другите звързани във веригата елементи, за да могат такива като мене дето не им свети нито една крушка по централната конзола, да можем да си ги направим по твоя начин. Мисля, че не би те затруднило това, нали? БЛАГОДАРЯ ТИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
Reply

#24
Еми добре... айде от мен да мине, ще драсна една схемичка и ще я кача в темата, но няма да е тази седмица, че събота и неделя съм в Калояново, да погледам малко дрифтове и да се оплаквам, че Волвото ми не е със задно задвижване Sad ! Та др седмица ще намеря свободно време, межд дипломната работа по ДВГ и проекта по ЖП техника.
Reply

#25
Колега, какво стана със схемичката. Ще имаш ли възможност да ни я предоставиш?
Reply

#26
Ами не съм я чертал още (имам доста задължения около университета, и проекта за количката за състезанието на Шел, 3 дни мисля как да се направят фаровете с диодиSmile ), но ще ти кажа в общи линии. Значи взимаш диоди, колкото броя си искаш, аз сложих на всяко отделение, което искам да се осветява по един. И така знаеш че напрежението в автомобила е 13-14V. Знаеш и закона на Ом U=I.R, V. Знаеш че един червен светодиод работи на около 1,5V. Какво още знаеш....ами да токът не трябва да надвишава 20mA. Извеждаш си от закона на Ом R=U/I. И ако слагаш примерно 4диода към един резистор се получава R=(14-4.1,5)/20.10E-3=400 Oм. т.е трябва преди тези 4 диода са свържеш резистор 400 Ом, или най-близката стандартна стойност. Сега на практика аз на 4 такива диода слагам резистор 270 Ом, (такива имах, пък и смятах с напрежение 12V) но тогава токът става по-голям и диодите светят по-силно, съкращава им се житота и в крайна сметка, климатика ми свети по-ярко отколкото километража и ме дразни (перфекционизма е лошо нещо). В този ред на мисли, ще е най-добре да подбереш следващата стандартна стойност на съпротивлението по-голяма от 270 Om. Мощността на резистора е без значение, така че може може да си вземеш от най-мизерните.
Свързването към напрежение, става към оригиналните места, за лампичките, за тази цел ще трябва да отвориш управлението на климата, да разбереш кое е + и кое - и да си свържеш там доидите. Самите диоди се свързват последователно и резистора също, а втората група диоди и резистор се свързват успоредно на първата (иначе или ще изгорят диодите или няма да светнат).
Монтажа на диодите го направих върху картонче, изрязано с размери че да се захване под врътката и да не прозира светлината на лампичката отдолу, ако се загледаш в снимките ще видиш как е направено.
Ми това е накратко, ако имаш въпроси- питаи. За ориентир цялата операция ми отне около 3-4 часа, ама аз малко се размотавах SmileSmile
Reply

#27
Понеже и аз имам същия проблем с изгоряли крушки, и не ми се дават по една камара пари за нещо което знам, че струват 18лв само че 100бр а не една... Confusedhock:

Свалил съм една крушка и подходих по следния начин.
Маха се крушката от пластмасовата фасунка.
Взема се светодиод в PLCC корпус
   
Аз използвах http://www.kwalityindia.com/PLCC.PDF този тип светодиоди, цвят син.
Имат добри характеристики за целта. Висока яркост и голям ъгъл на светене.
След което се директно към изводите се запояват два резистора по 200ohm.(стойността е съобразена с типа светодиод) корпус 1206.
   
Означението на този тип резистори за да са 200ohm. е 201 или 2000. Това на снимката е да покаже какви са на вид.
След което на другия край на резисторите се запоява по една тънка жичка(от многожилен кабел 0.2мм - 0.3мм) Вкарват се жичките в фасунката и се слагат по начина по който са стоели крачетата на изгорялата крушка.

За по добра механична стабилност след като се сложат нещата в фасунката, е добре да се залепи светодиода към пластмасата на фасунката. Аз лично ползвах монтажно лепило производство на Bison.
След което новата вече "крушка" остава само да бъде монтирана където и е мястото. :wink: Е ако не светне се вади завърта на 180 градуса и слага отново. Все пак на тази "крушка" има значение къде ще е плюс и къде минус. Tongue

По този начин се избягва всякаква интервенция в модула на който му се сменят крушките.

Снимки на произведението довечера. Smile Tongue
Reply

#28
Така изглежда сглобено. :wink:
   

Схема на свързване:
   
Reply

#29
На тази страница можете спокойно да си изчислявате без да пишете хиляда формули.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://ledcalc.com/" onclick="window.open(this.href);return false;">http://ledcalc.com/</a><!-- m -->, просто се въвеждат броя на светодиодите, напрежението на което ще работят и консумацията им (ако не я знаете като закарате мишката в/у въпросчето си пише кой цвят каква консумация има) и си ви чертае логическа схема на свързване и дори какви съпротивления ви трябват.

Надявам се да съм помогнал
S60 '02; 2.0T + ГИ Zavoli
Reply

#30
Tisho, в схемата няма смисъл да има 2 диода х 200ома, а един от 400Ом. Тока минаващ през диода и резисторите е един и същ - Закон на Кирхов.
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)