The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined variable $thumblist - Line: 1033 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1033 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined variable $thumblist - Line: 1033 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1033 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Turbo+ тунинг кит за бензинови турбо 9ки

#11
И аз реших да по-увелича мощността на моето Volvo 2.0T B200FT .
Започнахме с повишаване налягането на турбинта.Турбината работеше на 0.43 бара.Увелияиха го да 0.8 бара.
Дебитомера го понася добре,компютъра не отчита и не трупа грешки.Обаче турбината се оказа малка, максимума на налягането (0.8 бара) се оказа около 3500-4000 оборота и след това пада като към 5500 оборота спада до нормалното 0.4 бара.И от там мощността се повиши спрямо нормалната само в диапазона 3 000 - 4 000 оборота, а към 5500 оборота колата си е както преди.Усеща се повишението (не знам с колко коня е повече ), приятно ускорява , но реално при максимални обороти(5 600 об) = максимална мощност няма повишаване.
И реших да сменя турбината с по -голяма. Сега търся от 850 Т5 или 850 ТR . Ще сложа друга само ако не се налага да преправям нищо по двигателя . Не знам дали тази от 850 ТR няма да е голяма.
Ако някои продава или знае от къде да купя втора ръка да обади.
Ако намерим и пасне ще я пуснем на такова налягане на което удари таван дебитомера , но не по високо от 0.8 бара.
Нямам търпение.Катафалката ще литне Smile
Reply

#12
Vint_960 Wrote:И аз реших да по-увелича мощността на моето Volvo 2.0T B200FT .
Започнахме с повишаване налягането на турбинта.Турбината работеше на 0.43 бара.Увелияиха го да 0.8 бара.
Дебитомера го понася добре,компютъра не отчита и не трупа грешки.Обаче турбината се оказа малка, максимума на налягането (0.8 бара) се оказа около 3500-4000 оборота и след това пада като към 5500 оборота спада до нормалното 0.4 бара.И от там мощността се повиши спрямо нормалната само в диапазона 3 000 - 4 000 оборота, а към 5500 оборота колата си е както преди.Усеща се повишението (не знам с колко коня е повече ), приятно ускорява , но реално при максимални обороти(5 600 об) = максимална мощност няма повишаване.
И реших да сменя турбината с по -голяма. Сега търся от 850 Т5 или 850 ТR . Ще сложа друга само ако не се налага да преправям нищо по двигателя . Не знам дали тази от 850 ТR няма да е голяма.
Ако някои продава или знае от къде да купя втора ръка да обади.
Ако намерим и пасне ще я пуснем на такова налягане на което удари таван дебитомера , но не по високо от 0.8 бара.
Нямам търпение.Катафалката ще литне Smile

Да, B200FT e с малкото мицубиши турбо, което иначе е много хубаво, но хич го няма във високите обороти.
Иначе инжекторите са същите като на моя мотор, дебита им е около 330 куб.см/мин при 3 бара налягане на горивото. Така че те имат запас и то голям. Дебитомера е друг, по-малък и незнам при какво налягане ще удари таван. За турбото - може да търсиш някой Garrett T3/T04 от Volvo 7хх, защото резбите на маслените и водните им съединения се различават (имат водно охлаждане) от останалите Garrett-и, и фланците също.
Трябва да внимаваш да не прекалиш с налягането и да се ослушваш за детонации.
Лошото е че няма как да знаеш дали не ти обеднява сместа, понякога за кратко време компютъра няма да отчете грешка. Аз си играя сега да си правя електронен буст контролер който да следи детонациите и максималното налягане което си задавам предварително. Скоро ще кача малко снимки и повече информация по темата.
Reply

#13
Arrow
Reply

#14
Ето, аз какво направих:

Сложих си един саморъчно изработен, регулируем Буст Контролер, който се състои от един клапан със съчма и пружинка и един дросел. Клапанът съм го настроил да отваря на 0.8 бара, а дроселът има за цел да изпусне налягането между клапана и мембраната на Уестгейта, след като налягането на турбината падне под 0.8 бара, за да може Уестгейтът да се затвори и турбината да поддържа стабилно налягане, в рамките на 0.3 - 0.8 бара. Всичко това го вързах през един трипътен клапан, за да мога с едно ключе отвътре да си превключвам между двата режима на работа - нормален (до 0.3 бара) и спортен (до 0.8 бара). Ако се съди по характеристиките, които има този мотор, при налягания на турбината 0.7 и 0.9 бара, бих могъл да предположа с достатъчно голяма точност, че колата ми сега е около 180кс, при около 5100 оборота и разполага с около 270Нм, при около 3600 оборота.

Ето и малко снимки:


Attached Files Thumbnail(s)
                       
There's someone in my head but it's not me...
Reply

#15
Хехе, супер си го направил. Такива ръчни буст контролери в ибей вървят по ~50 USD и нагоре,
а в действителност могат да се направят за не повече от 20 лв с чаркове от магазина.
За без пари си си направил такъв тунинг за който повечето могат само да си мечтаят.
При доста от чипнатите атмосферни коли, само се хвърлят пари на вятъра тъй като ефекта е
почти незабележим, докато тук печелиш между 35-50 кс и то без почти нищо.
Аз да добавя, че мисля да си сложа широколентова ламбда сонда и индикация за детонации.

Широколентовата сонда (wide band lambda sond) показва през цялото време съотношението на горивото към въздуха (AFR - air-fuel ratio), като по този начин следиш дали сместта ти е богата или бедна. Най-лошото което може да ти се случи когато надуеш турбината е да не ти достига гориво - мотора прегрява бързо и стават бели.
Странното е че при дизела е точно обратното - богатата смес кара мотора да прегрее, а не бедната както при бензиновите.
Датчика за детонации си го има на всеки турбо мотор, закача се допълнителна джаджа, паралелно на кабела му, с индикация на таблото - един бял светодиод, който пресвятква ако се случи детонация, като силата на светене е пропорционална на силата на детонацията.
Reply

#16
Moxy това дето си го направил изглежда страхотно бре :wav:
Ти нали ще дойдеш на срещата в края на месеца,да видим"звяра" пак :wink: ,пък и някой акъл да дадеш Smile
Поздрави!
Тежко, брате, се живее
между глупци неразбрани,
душата ми в огън тлее,
сърцето ми в люти рани.
Reply

#17
Да се похваля вече съм на 1 бар налягане. Страшно е като надуе турбината. Сега чакам широколентова ламбда сонда с контролер - NAW_7S - възможно най-евтиното решение, не свети синьо и няма много куул циферблат, но работи точно и безпогрешно, а това е по-важно за мен. Като дойде ще видя как ми е горивната смес и мисля да надуя до 1.2 бара ако всичко е наред. Също така мисля да изкарам сигнала за детонации от EZK116 компа за запалване с един бял светодиод на таблото. Все пак съм малко по-смел защото имам резервна цилиндрова глава. Турбото ми повече от 1.2 няма да надуе, а и инжекторите ще дойдат малки. Ако останалото издържи.

Това което съм направил за съжаление не важи за друг турбо мотор освен B204FT/GT понеже
става въпрос за модифициране на заводския буст контролер който само на тези мотори го има.
Както и да е. Тук съм описал накратко какво и как
е направено. На английски е защото си пиша с хора от чужди форуми. Не искам да гадая за какви коне става въпрос, само дино тест може да покаже. Все пак подозирам че са не повече от 220.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply

#18
А, честито и добре дошил в БГ. Щом си се захванал отново с колата, значи си си дошъл вече, та ще трябва тия дни да ти звънна по онзи въпрос. Аз сега нямам много време, че моята каляска стана жертва на некадърни майстори и вчера се наложи да й сваля главата, та сега ме чака едно обикаляне по мъките, докато я оправя, а ми се иска до края на тази седмица да я подкарам. Пичовете от ФОБОС, които ми слагаха газовата уредба преди около 6 месеца са ми навили една свещ накриво и са скъсали резбата в главата. Онзи ден тръгнах да развивам свещите, защото исках да засека ГМТ на 1-ви цилиндър, че не бях сигурен в белега, като си сменях ангренажния ремък. След 30 минутни напъни, успях да развия свещта на 1-ви цилиндър, но естествено - заедно с резбата на главата. Иде ми да ида и да им запаля сервиза на тия олигофени, още повече, че от самото начало не съм доволен от газовата уредба, която ми монтираха.
There's someone in my head but it's not me...
Reply

#19
Реших да споделя тук за проблемите, които ме измъчват напоследък:

Иска ми се да използвам сигнала от детонационния датчик, за да може, при появата на детонации, магнетвентилчето да прекъсва и уестгейтът да отвори на стандартното налягане, за което е настроен. Проблемът е, че въпросният детонационен датчик, доколкото знам, е някакъв пиезокристал, който реагира на вибрации, с определени честоти, каквито се предполага, че ще се получат, при появата да детонационно горене. Лошото е, че сигналът от този датчик не е сигнал, който аз, с моите твърде посредствени познания по електроника, бих могъл да ползвам, нито пък дори да измеря с помощта на мултицет. Оригиналните Турбо+ китове обаче, ползват преработен сигнал, идващ от компютъра на запалителната система. Аз разбрах на кой кабел излиза този сигнал, но не знам, дали и той би могъл да ми свърши работа. В оригиналната инструкция за монтаж на този Турбо+ кит пише, че при работещ двигател, на този кабел трябва да излизат около +5 Волта, но какво излиза, когато се появят детонации. Затова мисля да си удължа въпросния кабел до вътре в купето и да меря с мултицета в движение, за да видя как се изменя въпросният сигнал, проблемът ще е, как да я накарам да детонира или по-точно - как да съм сигурен, че е детонирала, ако сигналът се измени в определени граници (нагоре или надолу)

Ето малко снимки на буксата, до която е изведен въпросният кабел. Би трябвало на всички модели след 95-а буксата да е като тази на снимките, а най-отдолу има и схема с положението на буксата и кабела, за моделите преди 95-а.


Attached Files Thumbnail(s)
                       
There's someone in my head but it's not me...
Reply

#20
Преди няколко дни си сглобих една джаджа, която изглежда долу-горе така:
   
Исках при детонации да ми светка един ярък бял светодиод, ама така че да те стряска за да пуснеш педала веднага Smile
Схемичката я направих хвърчащ монтаж (без платка), просто запоих крачетата на всеки елемент там където му е мястото, изпробвах я, залях я със стопен силикон и накрая я напъхах в едно парче термошлаух и го позагрях
с пистолета с горещ въздух. Получи се това:
   
   
В топчестото нещо е цялата джаджа. А тази черната кутия вероятно ти е позната, това е турбо контролера, просто ми беше по-лесно да се закача там, защото EZK-то при мен е така навряно че изпадам в ужас ако се наложи да го вадя. А пин 4 на EZK-то отива на пин 30 на турбо контролера. Така че се закачих тук.

При детонации EZK модула опитва да намали предварението докато детонациите изчезнат. Ако това не се получи,
той подава сигнал на пин 28 на LH 2.4 модула да обогати сместта. При мен е малко по-различно - този сигнал отива
в турбо-контролера да намали буста, а на пин 28 на LH 2.4 модула влиза сигнала от EGT датчика ако температурата на изгорелите газове надвиши 900 градуса. Както и да е, сигнала за детонации от EZK е такъв:

- при контакт е малко под 1V.
- при запален мотор е около 7-8V.
- при детонации пада на маса.


Предполагам че можех да мина и без компаратор, но понеже не бях сигурен не исках да рискувам.
Компаратора е LM393, едно чипче с 8 крачета, всъщност това са два компаратора в един корпус, аз ползвам
само единия:    

Струва 0.5-1 лв. Другите чаркове и те са около лев някъде - 3 резистора, кондензатора не е задължителен, и един светодиод. На отрицателния вход на компаратора се подава през делител на напрежение (с двата резистора) около
1V. Когато напрежението на положителния вход падне под това на отрицателния, компаратора отпушва изхода си и светодиода светва. Така ми свети и на контакт, и при детонации, и когато EZK модула загуби синхронизация от датчика за положението на коляновия вал започва да мига. Това последното ми се случва понякога когато спра много рязко, колата като че ли се задавя за момент, оборотите падат почти до нула и понякога гасне. Получава се така когато датчика се поопече и изолацията му се наруши. Веднъж вече го сменях, оправи се, но след половин година пак. Е да, аз сложих ползван датчик, не нов. Отплеснах се..

На мястото на светодиода мисля че може директно да сложих някакво малко реле. Така ще си управляваш соленоида.
А може и просто ти да реагираш като пускаш педала на газта.
Volvo 945 '97, B200FT, 155hp
Volvo 960 '93, B204FT, 190hp

savarturbo.se
turbobricks.com

It’s not the fart that kills, it’s the smell!
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)