The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Обороти

#31
колеги и мойта бачка на 650 оборота на място 2.0/16 е мотора , миналата седмица ми чистиха дебитомера и ми гледаха моторчето за празния ход всичко е ок така че както каза колегата май по - добре да не търсим по вола теле ..... а относно колегата дето казва че мощността на колата е към 6000 оборота не мога да се съглася колега максималната мощност ( в моя случай 140 коня) се развива около 3500 - 4500 оборота после почва да пада Wink така че колега не я "помпай" до 6000 - 6500 само чупиш мотора и рискуваш некой ГоуФФ да те направи за смях Big Grin Big Grin Big Grin а ние гледаме да не го допускаме това
Reply

#32
:roll: Тази графика мисля че я качвам за втори път във форума, но обичам да говоря с факти и доказателства Wink. Колега ето това е кривата на мощността на твоят двигател(поне когато е излязал от завода), до колкото виждам, максимума от 100тина киловата се постига при около 100r/s т.е. 100оборота за секунда*60=6000rpm или 6000оборота за минута Wink По-ниската крива е тази на въртящият момент. Нейният максимум е около 70r/s*60=4200rpm Wink В този ред на мисли, твоето твърдение е невярно....освен ако не караш печка Smile А пък при 3500rpm, дори има спад на въртящия момент Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)
       
[Image: main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=27919]
Volvo V40 2.0 1998
Reply

#33
Без да претендирам че разбирам много от ДВГ, но според мен графиката която си постнал само потвърждава мнението на колегата преди теб. Може би ако разясниш какво представлява КПД и въртящия момент на мотора и ти самия ще се светнеш къде се заблуждаваш. А разликата между "печките" и бензинките е че при печките тази долната крива е по-плоска - т.е.,макс. въртящия момент го има на разположение много по-рано (по-ниски обороти). Това важи най-вече за TDI моторите.
1983 Volvo 244, B200E - carb., manual M46, 121hp., 158Nm.- Аврора
1999 Volvo S80, B5204T4, manual M56, 180hp., 240Nm - Албиноса
R.I.P. Холандецо
Неам нерви,за тва карам Волво! :-)
Reply

#34
prostsotadjiq Wrote:колеги и мойта бачка на 650 оборота на място 2.0/16 е мотора
Само така изгледа - и мойта показва даже 600, но като я вържа към софтуера на ГИ, там твърдо показва около 750 - толкова и трябва да са.

По отношение на "мощността" - Стефан е прав и графиката го показва, другото е погрешно използване на понятието мощност на двигателя и игра на думи.
Reply

#35
На мен лично ми е любопитно да разбера истината и затова казах че не твърдя че разбирам от ДВГ. Но имам и един въпрос към "знаещите" - имаше такова предаване преди време по "Съветската" телевизия - представете си че имате 2 автомобила 1-ви. с да речем 300hp и 180Nm и 2-ри. със 300hp и 250Nm - кой от двата автомобила е по-мощен и кой от двата ще е по-бърз при равно тегло на двата автомобила? :roll: :?:
1983 Volvo 244, B200E - carb., manual M46, 121hp., 158Nm.- Аврора
1999 Volvo S80, B5204T4, manual M56, 180hp., 240Nm - Албиноса
R.I.P. Холандецо
Неам нерви,за тва карам Волво! :-)
Reply

#36
Абе хора, едно е мощност, друго е въртящ момент(въпреки че са свързани). Не мога да разбера, как мощността ще е най-голяма при 3500оборота, като тя там е има няма 65киловата....а при 6000оборота е 100коловата :roll: Айде довечера ще ви обясня, че сега съм на работа и не мога да пиша....
[Image: main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=27919]
Volvo V40 2.0 1998
Reply

#37
Може би се изразих неправилно, мисълта ми беше че колата върви най-много при определен диапазон на оборотите когато се достига максималния въртящ момент. И съм съгласен със Стефан че са свързани - всъщност въртящия момент изразява "теглителната сила" ако мога така да се изразя на автомобила. Затова и производителите го дават като показател за мощността на автомобила и да се ръчка над тези обороти вече износва повече двигателя и се вкарва в преразход на гориво, макар че в някои ситуации е необходимо да се "намачка" мотора.
1983 Volvo 244, B200E - carb., manual M46, 121hp., 158Nm.- Аврора
1999 Volvo S80, B5204T4, manual M56, 180hp., 240Nm - Албиноса
R.I.P. Холандецо
Неам нерви,за тва карам Волво! :-)
Reply

#38
Такааа, да за почнем от термодинамиката Smile....Та термодинамичното изчисление на двигателя принципно се прави за режима на номинална мощност. Избира се конструкция на ДВГ....и се започва с степен на сгъстяване, въздушно отношение...и куп неща, които не ви интересуват.... Изчисляват се параметри в отделните процеси (пълнене, сгъстяване, горене, продухване)...правят се диаграми , графики....Изчислявт се размери на работен обем, горивна камера, ход на буталото, охладителна система....и всичко това за наминалната мощност на двигателя. А въртящият момент се изчислява спрямо именно тази мощност като формулката е Ме=9550*(Ne/nN).... Ne e eфективна мощност а nN са обороти при които се достига тя (и изписах тооолкова глупоси, за да ви кажа каква е връзката между двете Big Grin ). На практика, сигурно няма да се получат точни числа...защото има и де фактори, като състояние на запалителан система, пълнене и де, които излизат от идеалния случай Wink След като сме изчислили термодинамиката....преминаваме към кинематиката на двигателя....тои си има определена мощност и въртящ момен....степен на сгъстяване, обем и др основни показатели....изчислени спрямо МОЩНОСТТА Wink Сега трябва спрямо вече известните индикаторни и най-вече ефективни показатели да изчислим газова и инерционна сила (силите които поемат главно бутала, мотовики, колянов вал....лагери)...и всичко това отново спрямо приятата още в началото мощност Wink ....т.е. стигаме и до извода че ДВГ е якосто изчислен да работи в режим на номинална мощност Wink

Ясно е че една кола с еднаква мощност и различен въртящ момент ще върви по рзличен начин...(при равни др условия). Но се съмнявам че една кола ако сменяш предавка на 4000rpm (max въртящ момент) ще набира по-бързо отколкото при 6000rpm (мах мощност)....ако някой иска може да се пробваме....аз ще карам на газ Big Grin
Все пак темата беше за празният ход... Преди седмица, ходих да ми премерят напрежението на бубините....стенда мери и обороти....та на празен ход варираха межди 740 и 760rpm....така че Cavalera e прав...не вярвайте на оборотомерите по колите...те са само за някаква индикация...точността им е малка, особено при ниски обороти Wink
Съжалявам ако съм ви отегчил....или не съм изяснил нещо...но в един пост не мога да напиша неща, които съм учил 4 години, а съм се интересувал от тях от както се помня... Big Grin Поздрави! ::beer::
[Image: main.php?g2_view=core.DownloadItem&g2_itemId=27919]
Volvo V40 2.0 1998
Reply

#39
Благодаря за "нАучното" Big Grin обяснение, ключа от палатката се оказа там където и подозирах. По принцип макс. мощност е по-висока за да има запас на мощност когато автомобила има нужда от него ( например наклон, натоварен автомобил и т.н). Но това не е константа или принцип, има мотори(за съответния автомобил :wink: ) които са конструирани така че макс. въртящ момент е по-висок от мощността Nm.>hp.,т.е. те са с по-високо КПД, но тук се намесват и други фактори и както Стефан е обяснил всичко е въпрос на изчисления. Така че ако видите някое Волво с ТХ .... .. да ви пресветква с ксенони, направете му път да мине, че не се знае дали не е чипосана "печка"power Big Grin Big Grin Big Grin .Човека в синьо ако има да добави нещо :roll: :wink: :?: Big Grin .

П.С. Моля за извинение колегата че му наспамих темата :oops: :oops: :oops: .
1983 Volvo 244, B200E - carb., manual M46, 121hp., 158Nm.- Аврора
1999 Volvo S80, B5204T4, manual M56, 180hp., 240Nm - Албиноса
R.I.P. Холандецо
Неам нерви,за тва карам Волво! :-)
Reply

#40
аз също като колегата споменах че съм на Вие с двигатели и съм далеч от това да "разбирам" от мотори както и да е и аз се извинявам за оспамването Wink мойта си е бензинова стрела не "печка" и с удоволствие демонстрирам на някой "печки" как на 5-та с 6000 оборота колкото твърди колегата е макс. мощност на мотора съм подминал 200-те , и още едно тъпо питане /понеже съм прост сотаджия/ просто ако може да ми се обясни за да го разбера , колега къде е логиката макс. мощност на колата да е в този диапазон на работа на мотора, в който тя почти не се кара :mrgreen: и още нещо ако съдя правилно от това което прочетох аз с моите почти 200Нм и 140 кончета + 6000 обората направо прескачам на бащата шведската "печка" с 3.0 TID мотор ..... :oops: Big Grin :lol:
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)