The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Шофиране през зимните месеци - гуми, съвети, случки!

#11
А, като падне първият сериозен сняг, ще видите, какво ще стане, в тая тема - <!-- l --><a class="postlink-local" href="http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewtopic.php?f=16&t=4083&start=50">viewtopic.php?f=16&t=4083&start=50</a><!-- l -->
Аз, много пъти съм пътувал през зимни условия! И, то, много тежки! Такива, при които снегът вали успоредно на земната повърхност, дори!... Сещате се, за какво говоря!
Веднъж, с Девятката, така закъсах, че нямаше файда от никакви принадлежности, които, горе, така прилежно изброявахте, колеги! В случая, най-важното е, да си имаш топличко, вода, евентуално и храна, докато те изринат... Задължително, пълна батерия на телефона, преди тръгване, както и зарядно устройство за кола. А, пушачите, да си имат и цигари, че да не се изнервят, евентуално...
Дори да спреш някъде, ако ти е здрава колата, какво ти пука? Ще поседиш, и ще се порадваш на зимата...
Но, случката, беше следната. Тривиално, един тир се беше усукал и запречил пътя... Позната до болка история. Действието се развива между Антоново, и едно близко село по път, дето, сега не се сещам името му. Но, както и да е.
Та, колоната спира и от двете страни. Имаше сняг и лед, достатъчно, като за минус два градуса. Така, няколко часа, сняг, вятър, и нищо... Стоим си...
По едно време, един възрастен мъж се зададе откъм мястото на тапата в колоната! С неговото тракторче... Оказа се, че бил шеф на някаква кооперация. видели хората трактора, та се опитали да се организират, да си помогнат сами!... Обаче, тракторчито, малко, и не може да мръдне оня тир... Отказъл се човекът... Ще се чака гражданската защита с по-сериозната техника...
А, аз, вече си представях, как ще спим в колата...
Но, с надежда, да ме упъти, поне до някоя кръчма наоколо, попитах човекът... Оказа се, че в едно селце наблизо, всичко си има...
Разбрах, от къде да карам, в подробности... И, рекох да обръщам, щото насрещната лента не беше заета...
Обаче, изненада! топлите гуми, потънали с около четири пръста в леда. Тръгвам, ама, не! Блокажът сработил. Двете задни колела си въртят, и, нищо. Просто лъскат образуваните легенчета. Наложи се да пробвам пясъка, щото, до вериги не ми се стигаше...
И, това не свърши работа.
Дойдоха двама души, да видят, какво съм се замъчил, толкова! И, с общи усилия, трябваше, само да излашкаме колата от потъването, и, обърнах. Добре, че имам блокаж, обаче...
С тях се наговорихме, като обърнат и те, заедно да пътуваме към селото, както ме беше упътил онзи старец с трактора...
Тръгнахме. Едвам видях разклона. Затрупан. Добре, че карахме с 20, че успяхме да реагираме всички, и да не се ударим, и да продължим.
Никой не беше минавал от там, откакто беше заваляло... Та, станах, като снегорин. Аз, като първа кола. Режа снега с бронята, и се моля, кората под двигателя да си стои, където и е мястото. С хубави нови гуми съм (наш Пепи ме уреди за без пари, тогава с тях), и съм спокоен.
Така няколко километра. И стигнахме.
Отидохме в селската кръчма, малко да опънем кокалите, че се схванахме, вече достатъчно. Разправихме на хората там, какво, как... И, за наша изненада, разбрахме, че има алтернативен път, през още едно село, което, пак води до главния път. Пихме по един чай, и се решихме и на тая авантюра.
Така, се и прибрахме. не висяхме по пътищата...
Изводът ми, след това премеждие беше, че, човек трябва да не бездейства. Да търси комуникация със всички, до които има досег! Решение, винаги има.
Сори, че се отплеснах, толкова...
Reply

#12
"Аз съм с гуми Gislaved NordFrost 5 - шведски."



Аз ги погледнах гумите, ами те изглежда,че имат шипове или поне според снимките в Гугъл. Много екстремно. Ама да гледам ти си в Канада, там както сняг не пада Wink !


<!-- m --><a class="postlink" href="http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyres-Gislaved/tyre-Nord-Frost-5-00108-z.jpg">http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyre ... 0108-z.jpg</a><!-- m -->

Поздрави
Volvo For life!
Reply

#13
Аз съм рядко срещан фен на задното предаване и ми е кофти с това предно но се свиква, съдба де се вика :lol:
Преди време имах една случка.Празнувахме Нова Година на едно село (да ми се чуди човек на акъла) и като забуха един сняг два дена...викам тук си останахме.Да се не надяваш бяха минали да изчистят централната улица и се добрахме с колите до нея и аз като водеща кола карах по спомени от къде влязохме в селото.Гледам аз пресечката и хоп на дясно, е не е чистено ама чак пък толкова какво да стане.Изненадаааа, като започна да хрупти оня сняг под пода на колата, като започна да се качва по предното стъкло и викам май-май а?Ааааа аха, още 20 метра и излизаме на главния път ама греда, надигна се колата и пропадна, увисна си на пода и до там.Чесах се, мислих, чудих се и няма начин, само назад ама и това не помогна, беше си легнала колата по корем и това е.Лопатката, веригите, задна и нищо, мятат сняг и не помръдва.Тогава идва естествено решението да се бута колата ама друг път, хич си няма и идея да мръдне, стои като бетонирана.И последва варианта който винаги работи при задно предаване, всички пътници в багажника, задна с натисната ръчна до степен до която автомата колкото и газ да му даваш да не може да развърти мотора а бавно да върти гумите и хоп си излезе колата по следите.
От там следва веселото, ще минаваме Шипка но милиционерите запречили прохода и без вериги не пускат.Другите две коли бяха БМВ320 и Нисан Примера.Приятелчето с Примерата им се примоли и успя да ги убеди да го пуснат понеже е с четири зимни гуми с хубав грайфер, за мен с Мерцедеса нямаше проблем понеже съм с веригите и не стоеше въпроса дали да минавам или не въпреки че тогава карах с Варио 4 на Тойо и предвид че е всесезонна гума се държеше прекрасно на сняг.Но пича с БМВ-то изрично отказаха да го пуснат без вериги въпреки че беше с чисто нови зимни гуми.Думите им буквално бяха "Аааа, БМВ-та не пускаме без вериги, пумпали по пътя не щем" :lol: От там човека хайде до Габрово да купи вериги и газ обратно нагоре.Пуснахме естествено Примерата пред нас понеже е без вериги а ние отзад с двете коли си умряхме от скука защото веригата си е верига и не дава на задницата да мръдне.В същото време приятелчето с Нисана бая си позалиташе по завоите, просто се увличаше от нас и се наложи да го пуснем два завоя напред.После спомена че се е чувствал дискомфортно и като че ли сме го притискали и за това е натискал малко газта.На една права отсечка даде знак да го изпреварваме и го духнахме.Горе спряхме да си вземем по едно кафе, пушихме, наслаждавахме се на зимната картина, мотахме се, чистихме сняг от подкалниците и по едно време се появи горкичкия.Като слязохме от южната страна се мислихме че трудното свърши но се оказа голям кошмар, отсечката между с.Шипка и с.Дунавци буквално не се виждаше къде е платното и духаше много шибан страничен вятър, така навяваше че едва се виждаше къде е пътя.Това в комбинация с леко заледен път от предния ден и пухкавия сняг отгоре беше ужасно.Тогава за първи път видях кола както си върви направо при силен порив да я подмести настрани като на мен лично два пъти ми бутна предницата понеже отзад държаха веригите.Просто на лед няма гуми няма нищо, веригата или гуми със шипове са спасение но предвид е тук не се използват си остава вариант верига.Тогава вече се наложи най-нелогичното поставяне на вериги, не на предни или задни а на странични колела, спрях и прехвърлих от задна лява веригата на предна дясна и така с вериги на десните гуми се добрах без никакви проблеми до Дунавци, от там вече по подбалканския нямаше грижи понеже беше изчистено.Приятелчето с БМВ-то и за миг не съжали че се е върнал за вериги а пича с Нисана деше свалил 10 кила и му беше мокра блузата от притеснение понеже все пак още четирима човека са с него като едната беше дъщеря му а другата жена му.
От тогава колата ми е оборудвана за зимата с два комплекта вериги за да може ако се наложи да мога да сложа и на предните въпреки че не са движещи, ъъъъ в случая както карам вече V40 и на задните.Ако не е друго, ако не ги използвам и двата комплекта то поне ще мога да услужа на някой който е толкова сигурен в зимните си гуми че в един момент може да си остане на пътя.
V40 B4204S '97
Reply

#14
JMI Wrote:"Аз съм с гуми Gislaved NordFrost 5 - шведски."



Аз ги погледнах гумите, ами те изглежда,че имат шипове или поне според снимките в Гугъл. Много екстремно. Ама да гледам ти си в Канада, там както сняг не пада Wink !


<!-- m --><a class="postlink" href="http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyres-Gislaved/tyre-Nord-Frost-5-00108-z.jpg">http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyre ... 0108-z.jpg</a><!-- m -->

Поздрави

oфициално вече в България и страни от южната част на Европа не се внасят гуми Gislaved Nord Frost, a само EURO FROST, тъй като първите са за екстремни условия и каране предимно на сняг(те имати дупки за навиване на шипове), докато EURO Frost за просто зимни гуми , за сняг, лед, асфалт. Nord frost се износват много бързо тъй като са меки и може би са получили негативни мнения за износването и затова са сменили гамата за "по- топлите" страни Smile
Volvo S60 D5 163hp D5244T - automatic
[Image: ab192146.gif]
юзербары для форумов
Reply

#15
JMI Wrote:"Аз съм с гуми Gislaved NordFrost 5 - шведски."



Аз ги погледнах гумите, ами те изглежда,че имат шипове или поне според снимките в Гугъл. Много екстремно. Ама да гледам ти си в Канада, там както сняг не пада Wink !


<!-- m --><a class="postlink" href="http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyres-Gislaved/tyre-Nord-Frost-5-00108-z.jpg">http://images.rezulteo-tyres.co.uk/tyre ... 0108-z.jpg</a><!-- m -->

Поздрави
Ами имат отвори за навиване на шипове, та ако иска човек може да им сложи, но доста добре се справят и без тях.Както вече написах, сцеплението при спиране и потегляне е много добро.
По принцип за зимни гуми, най-добри ревюта и впечатления съм чел за Нокиан.Та ако искаш да си "обут" с висшата лига при гумите, това трябва да слагаш.Е, цената им също е доста висша де :lol:
Volvo V70 2002 Bi-Fuel

Volvo S80 2008 T6 AWD

Ex: Volvo V50 2005 2,4i
Reply

#16
... та като закачихте темата за "меки" гуми и аз да споделя мнение за един модел: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.margel.info/images/tire_model/img747_650x650px_1.jpg">http://www.margel.info/images/tire_mode ... 50px_1.jpg</a><!-- m --> ... марка:WANLI модел:WINTER CHALLENGER

.. миналата зима търсейки евтин вариант да си обуя четворката се спрях именно на тях след като мой познат ( гумаджия ) ме уреди много на далавера ...около 65 лв за брой (нови гуми с пресен DOT) ... та рекох си какво им плащам давай да ги взимам ... иначе вече щях да си монтирам старите yokohama-и (на три сезона бяха) ... и така сложихме ги и се запътих насам-натам да си върша работата и тук голяма изненада ... няма спиране с тях свирят и оставят яки черни следи при по рязко натискане на спирачката ... помотах се час-два и хайде да сменям масло и антифриз при моя майстор ... той се опита да ме зарадва че зимните гуми са така ... но на база yokohama-та знаех че не е точно така :mrgreen: ... макар и температурата да беше около 10 градуса успях още същия ден да хлъзна волво-то на едно кръгово с обратен вираж ... видях се в ужах дори бях намислил да ги пускам за продан и да си слагам старите ... тук обаче ме сполетяха едни здравословни проблеми и така се замразиха нещата за около месец .. подкарвайки го отново вече имаше задоволително количество сняг ... лед ... температурите рядко се дигаха мн. над нулата и тук въпросния модел показа учудващи качества ... та той се държеше по добре на лед отколкото на сух асфалт при 10-15 градуса (ако щете вярвайте) ... дълбок сняг над две педи не го усещаха гуменетките (тук може би се дължи на шарката и дълбокия протектор около сантим)

... та в заключение мога да кажа че тоя модел е силно подходящ за хора живеещи в някое балканско селце или махала ... за всичко останало е доста компромисен вариант Wink
Reply

#17
16.10.2011г. ..предишния ден слънце , топличко супер...на следващия ден (16.10) ..реших да отида до селото ми , то е на 80 км от София в Стара Планина..качвам баирите към селото..посрещна ме мокър асфалт..със изкачването стана все по-мрачно..значи колеги казвам ви за 7-8 завоя обстановката от мокър асфалт се измени във сняг на шосето (неизчистен) на всичкото отгоре бях първи аз (то там няма особен трафик) та..а аз със ЛЕТНИ гуми..как съм стигнал само аз си знам..18 километра съм ги минал за 45-50 минути..буксуване яко..по едно време някой беше минал преди мене и ми беше направил коловози..ай..ай..ай още по-лошо започна да вкопава гумите и да ме повлича по коловозите..тука мога да кажа едно голямо БЛАГОДАРЯ на АBS-a защото свърши много работа (пътя е само завои..) ..по едно време колата щеше да се завърти едвам я овладях..абе мъка само аз си знам как съм стигнал до там..а снегорин ? къде е ? - няма го както винагии..службите трябва да се наспят и да дойдат да чистят.Тук идва въпроса - ами ако имаше болен човек ? Как линейка ще се качи до него ? - И той трябва да драпа така като мене .. мисълта ми беше че трябва да обуеме колата със четири хубави зимни гуми.Някой колеги мислят , че ще минат със зимни гуми само на двигателните колела ? - В заблуда са.Четири зимни гуми - за своята безопастост , на детето ти , на семейството ти и на другите участници в движението.Но има някой шофьори дето се казва ''иди надпей радиото'' не слушат какво им се говори и слагат зимни гуми само на двигателните колела.Според мене трябва за тази порочна практика да има глоби и то сериозни.Съжалявам че се увлякох и аз ..
Sweden style , by momcho00
____________________________________________________________________________
Клубна карта №:00389
[Image: ab271105.gif]
пазлы trefl
Reply

#18
И при мен истории като разказаните дотук, че и доста по-сериозни и повече като брой, но не ми се разказва сега, че ще отнеме много време. Основното свързващо при всичките ми случки е, че никога не съм непотготвен за сняг зимата, освен това за мен е удоволствие да се налага да карам в каквито и да е снежни, ледени и други подобни обстановки и поради тази причина тези случки не са ме впечатлили особено нито когато са ми се случвали, нито сега - когато се мъча да си спомня за някои по интересни от тях. Много важно е да се знае че добрата и достатъчно прясна зимна гума и предното предаване са незаменими за обикновени автомобили при сняг, лед и т.н. - това е моят опит. Никога в шофьорския ми опит не съм поставял вериги / карам с книжка от 12 год./още 4 преди това, но те не се броят :lol: / и имам над 1 милион км - във всякакви условия и със всякакви автомобили и бусове/, макар че най-често при случките ми съм имал в багажника, в единични случаи ми се е налагало подлагане на клони или посипване с пръст, пясък или друго подръчно. За мен поставянето на вериги би било наложително при поне 20-25 см на пътя, а не отстрани и/или заледяване под снега и да се налага да карам така минимум 50-60 км, но тъй като това не ми се е случвало до момента, макар че ходя на ски из планините и съм постоянно на път из цялата страна и в Европа понякога - по работа, обикновено тежките участъци са не повече от 25-30 км и при тези случаи за нашите географски ширини и снега, който пада дори в планините ни, добре запазените или нови зимни гуми са повече от достатъчни за да нямам проблеми. Иначе правилата са няколко основни - 1. Зимни гуми, 2. гориво в излишък, 3. Зареден тел., 4. Подготвен за зимата автомобил, 5. вериги/за всеки случай/,6. при шофиране гледате колкото е възможно по-напред/дава ви повече време за реакция при евентуални проблеми по пътя пред вас - закъсали коли и т.н. и ако ще помагате на някого - не спирате на наклона или там където той е закъсал, а там където тръгването на вашата кола ще е възможно след това/, каране и спиране главно със скоростите, почти без употреба на спирачките/въпреки всички системи, против приплъзване, с които автомобилът ви евентуално разполага/ и използване на набраната инерция при изкачване на склонове, 7. Дори да няма сняг когато паркирате колата, в планини или места с вероятен снеговалеж винаги с мисъл за лесно излизане/не се знае сутринта какво ще е положението/. Има и други тънкости и правила за снежно шофиране, тези са основните, но ако смятате че автомобила ви или вие не сте подготвени за това по-добре не си правете експерименти, а се доверете на някого с опит и умения в снежни условия, ако ви е неизбежно пътуването в такива. Иначе зимните ми гуми в момента са Мастерстиил Уинтер плюс - 4 бр.- най-добрите зимни гуми заедно с тези на Гудиар, Гиславед, Нокиан, Семперит, Континентал и Дебица, които съм карал, чувам че и Дънлоп били добри от колеги, но не съм ги пробвал. Карал съм още Клебер Крисалп 2 и Малоия - ужасни/меко казано/, Спортива сноууин - средна хубост.
Reply

#19
Здравейте,

искам да поздравя колегата joro the driver 17 за чудния коментар по темата. Супер съвети, неискам да цитирам целият му отговор, защото е дългичък, но си струва да се прочете!
Volvo For life!
Reply

#20
Здравейте отново,

много малко хора споделиха за зимните гуми, които позват или поне кои гуми според тях са най- добрите!

Поздрави
Volvo For life!
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)