The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Турбиниран или атмосферен двигател?

#11
n0_m0r3_pa1n Wrote:Аз няма да изказвам мнение относно устройството, колегата momcho00 се е изказал много добре. За мен турбинираният двигател е по-добър от гледна точка на това, че допълнителната мощност, която дава турбото над определени обороти ме е спасявала много пъти от гадни ситуации (като изпреварванията) докато когато настъпя атмосферния го има онова плавно изпреварване, което ако не прецениш разстоянието до другия правилно може да ти създаде много главоболия...

Съгласен съм с теб. При извънградско шофиране повече се усеща това преимущество на по-вързото ускорение. При мен не ме е "спасявало" много пъти (само малко), но за мен вече турбото е безценно, например когато изпреварвам 2-3 тира, или дълга колона - обичам да се презастраховам и да изпреваря бързо, без да изложа на опасност себе си и другите участници в движението, дори и да няма опасност от насрещно-движещо се прев.средство. В градски условия си натискам плавно педала и си върви като "атмосферка", ееее понякога ако не преча на никой погъделичквам леко самочувствието си и показвам на пасажера/ката колко е добро Волво-то, но за кратко. Но преди да го купя поне година четене ми отне по форумите, и бях се навил за 2.0 140к.с., но тази ... просто се влюбих в нея от пръв поглед, макар да знаех за разбитото турбо и другите дреболии и "подводни камъни". И другото което е - малко разлика в цената на частите, сравнена с мотор със същата кубатура, но без турбо - има един консуматив за обслужване в повече, един двумасов маховик, един интеркулер и дреболии.
А доколкото "рязането на кръста", "чупенето на врата" - не съм ги усещал ча-а-а-ак толкова буквално, за разлика от един по-малък и по-лек германски автомобил, в който имах честта да се повозя, и там наистина главата ми се залепи за подглавника преди да успея да реагирам, а си беше дизелов...
Това са ми впечатленията. Поздрави.
Кило ракия сваля стреса от теб и го пренася върху околните.

Volvo V40 2.0T B4204T
Reply

#12
Аз лично много харесвам Т4-ките.Единственото което ме спира е турбината(като консуматив) и данъка(за Варна).Иначе съм супер доволен от двулитровия атмосферен двигател.Не бих казал,че му липсва динамика и мисля че е абсолютно достатъчен за това купе! Wink

п.п.Пък и антикрилото качва още 10 кончета!!! :lol:
VOLVO V40 2.0/96г. ГИ LOVATO
MITSUBISHI COLT V 1.3/99г.
Когато съдбата ти обърне гръб, не се отчайвай - изчакай я да се наведе!
Reply

#13
Който е карал автомобил със турбо не иска да слиза от него , или ако слезе си взема с по голямо турбо.
Както се казва кефа цена няма . А турбото определено дава много кеф.
Моето мнение е че никога повече няма да си купя кола без турбо. Smile
VOLVO 244 GL D24 TIC(ЧЕРНИЯ ОБЛАК)
VOLVO V70 AWD B5244T3
Reply

#14
В форума на Сааб има един лаф който е станал нещо като девиз на сааберите - "No turbo,no fun..." Big Grin .
1983 Volvo 244, B200E - carb., manual M46, 121hp., 158Nm.- Аврора
1999 Volvo S80, B5204T4, manual M56, 180hp., 240Nm - Албиноса
R.I.P. Холандецо
Неам нерви,за тва карам Волво! :-)
Reply

#15
Не чух, мнения относно турбинирането на атмосферен двигател, плюсове минуси, рискове, заслужава ли си или по-добре, цяла смяна с турбо двигател :?: :roll:
V90 97 200hp
S60 AWD 15 249hp
144 70 82hp
--------------------
     EX
V70AWD 97 193hp
S80 07 200hp
S70 97 140hp
V40 96 115hp
940 95 155hp
S80 06 170hp
940 95 122hp
Reply

#16
В турбината е истината, атмосверния е само за шум. :mrgreen:
Reply

#17
bg_tiger1978 Wrote:Не чух, мнения относно турбинирането на атмосферен двигател, плюсове минуси, рискове, заслужава ли си или по-добре, цяла смяна с турбо двигател :?: :roll:
Атмосферните двигатели , са направени така че да издържат една мощност и един въртящ момент. Попринцип тези двигатели не са направени за турбо.Ако турбинираме атмосферен двигател , то следва да бъде увеличена и мощноста и въртящия момент.Разчитайки на знанията си , си правя извод , че с повишаването на мощността и въртящия момент , ще се ускори по един или друг начин триенето в двигателя съответно и износването на триещите се части (валове,бутала,лагери и прочие.).Поради това ускорено износване на детайлите , хората мераклии слагат - спортни валове , ковани бутала , олекотени маховици , подсилени мотовилки, с цел да предотвратят това ускорено износване на частите.Износване въпреки всичко има.Въпреки това, винаги има риск да стане някоя беля (виждал съм счупени мотовилки , пружини на клапани , валове счупени на 2 или повече места).Така че , според мен е по-евтино да си купи човек турбиниран заводски двигател , отколкото да дава цифра пари за турбо,интеркуулер и прочие..освен ако не е някое състезателче с много пари което се чуди къде да си дене парите и да се прави на гъзар... Поздрави Smile
Sweden style , by momcho00
____________________________________________________________________________
Клубна карта №:00389
[Image: ab271105.gif]
пазлы trefl
Reply

#18
Какво е турбина: Турбината нагнетява въздух. Съставена е от 2 части. Турбинна (или топла) и компресорна (или студена) част. Принципа на работа е следният - изгорелите газове от двигателя развъртат топлата част, която чрез ос развърта лопатките в студената част които засмукват голямо количество атмосферен въздух и го вкарват в двигателя. Идеята е - колкото повече кислород може да навлезе в горивните камери, толкова по-голямо количество гориво може да бъде възпламенено.

Какво е важно да знаем за нашият атмосферен двигател преди да предприемем каквото и да било сериозни стъпки към турбиниране?

Първо: Двигателят трябва да е здрав и в добра кондиция. Търсете информация от интернет и от хора дали двигателя към който имате намерения всъщност е подходящ за това. Дали има други изпълнени проекти с този мотор.

Подготовка на самия двигател: Сериозното налягане иска и сериозно укрепване. Ако не говорим за смяна на бутала с ковани, то нека кажем поне пълната базисна програма. Гарнитура на главата. Атмосферните двигатели имат по-голяма степен на сгъстяване от турбинираните. Задължително е това да се промени. Ако не слагате бутала с по-дълбоки чела, то eвтиния и лесен вариант е с така наречения "сандвич" от гарнитури. За максимална здравина и разреждане на двигателя, може да ползвате 2 броя стандартни гарнитури с изрязана от стомана по шаблон 3-та гарнитура между тях. За съжаление ако гоните по-високо налягане (тук имам впредвид налягания над 1 бар) е почти сигурно че ще избият гарнитурите. За подготовката на самият блок и "карантията" може да се изпише много, но вече всичко ще зависи от избрания от самите вас двигател.

Второ: Всмукателна и изпускателна системи.

Най-важното нещо... Къде ще стои тази турбина??? На изпускателния колектор. Като за целта ако за вашия двигател не става фабрично такъв от друг подобен мотор, но с турбо, то трябва да си направите по поръчка. Тук следват и промени по изпускателната система назад. Хубаво е да се пресметне и да се мине на по-широк диаметър на всички тръби до края. След като вече самото турбо си е на мястото на новия колектор, идва ред на мазането. Трябва да се "вземе" масло от някъде по блока и съответно да се "върне" това масло. Тук пак много зависи от самия двигател, но 99% е сигурно че ще трябва да се разпробиват отвори в блока и да се навиват накрайници за маслените маркучи. На пътя на засмукания въздух който отива към всмукателния колектор, задължително трябва да има междинен охладител на входящия въздух (интеркулер), в противен случай въздуха който отива към мотора ще е твърде горещ, и съответно твърде беден на кислород, което сериозно ще намали ефекта от турбото и е предпоставка за прегряване на мотора.

Всмукателен колектор: Тук ще трябва да има сериозни модификации. Първо, ако колата е с пластмасов такъв, то задължително трябва да се смени с метален който става от подобен двигател или пак да се прави нещо поръчково. Второ, да приемем че мотора ви е с многоточков електронен инжекцион. Тоест в ECU предварително са записани таблици с това при какъв режим точно колко гориво да се впръсква. Това е сметнато в съотношение на атмосферния въздух който може да влезне в двигателя, но таблиците няма да имат данни за свръхналягане. Ефекта който ще получите е бедна смес, липса на мощност, детонации и съответно разни неприятни ефекти върху бутала и други важни части... Лечението е или да смените изцяло горивоподавната система, или да ремапнете (ако позволява) ECU-то с нова карта, или да сложите нова система за управление. На пазара има куп програмируеми системи, една от най-известните и най-изгодните е MegaSquirt. Този модул позволява регулиране на реално почти всички параметри в управлението на двигателя. Горивни карти, аванс контрол, буст контрол, управление на всякакви ламбда сонди и т.н. и т.н. Друг момент вече ще дойде от това каква мощност търсите, ако гоните голяма, то ще трябва куп неща по мотора (бих казал всъщност че от мотора ще остане само блока) да се сменят. Но тъй като говорим за горивоподаване, нека кажа за самите инжектори. Те имат дебит, съответно всеки дебит си има съответното съотношение-лимит на това до колко конски сили може да захрани. За пример, по мои сметки стандартните инжектори на Пунто 1.2 16V които имат дебит от 154cc/мин. ще "издъхнат" при мощност над 100 коня (става въпрос за 4 цилиндров мотор, 4 инжектора). Примерно ако гоните мощност от порядъка на 200 коня ще ви трябват инжектори с дебит от около 330cc/мин. Друго което е задължително за подмяна са свещите. Те трябва да са с по-студено число. Тук всичко също много зависи от надува който се гони.

Разтоварване на турбината.

Когато двигателя е във високи обороти, респективно турбото, задвижвано от изгорелите газове които напускат горивните камери, се върти на изключително високи обороти. Какво обаче се получава когато рязко пуснем педала на газта? Например при смяна на предавка? Дроселовата клапа се затваря рязко и цялото налягане създадено от турбината няма къде да отиде освен да се върне назад. Тук идва момента на така наречения удар от обратно налягане, който може сериозно да повреди турбото. Тук на пътя след интеркулера и преди дросела се слага блоу-оф клапан. Неговата цел е да изпусне това налягане в атмосферата или ако е вътрешен блоу-оф, да изпусне налягането в тръбите преди турбото. Ако клапана изпуска в атмосферата, при всяко отпускане на педала на газта се чува силен "съскащ" звук, който може би мнозина от вас познават. Самата турбина обикновено има и вграден уейстгейт клапан който регулира налягането което турбината прави и не и позволява да вдигне прекалено високо такова.

Да кажем че вече имате сериозна мощност. Тази мощност трябва по някакъв начин да стигне до асфалта. Сигурно е че стандартният ви съединител няма да издържи на високата мощност за която далеч не е проектиран. Тук идва момента ако може да намерите съединител който става без преправяне на вашата кутия от по-мощен двигател или да си поръчате или направите керамичен такъв. Неудобството при керамичния съединител е че е почти невъзможен за всекидневно каране защото няма момента на "полусъединител", а зацепва моментално.
Нещо такова ли :?: , копи и пейстнато от друг форум Wink
V90 97 200hp
S60 AWD 15 249hp
144 70 82hp
--------------------
     EX
V70AWD 97 193hp
S80 07 200hp
S70 97 140hp
V40 96 115hp
940 95 155hp
S80 06 170hp
940 95 122hp
Reply

#19
От прочетеното дотук на мен и на всички колеги им става ясно чееее това си е скъпичка инвестиция..колектори , съединител и не само...така че пак казвам всеки си прави избора в зависимост от парите които има и желанието си.
Sweden style , by momcho00
____________________________________________________________________________
Клубна карта №:00389
[Image: ab271105.gif]
пазлы trefl
Reply

#20
Като цяло атмосверните мотори могат да станат турбо , но много зависи то мотора които се прави и с каква цел се прави .
Ако същия модел кола има версия с турбо по евтино да си я купиш от колкото да си я направиш.
А също така по малко главоболия.
Също така след като имаш турбо двигател след това много по лесно се надгражада .
А има мотори от по старите които са атмосверни но имат огромен потенциял в тях
като им се подменят някои части и се добавят допълнителни.
В повечето случаи атмосверните мотори се турбинират защото двигатела има потенциял , защото няма друг по подходящ ,
или защот имаш свободно време и желание, и най вече защото е дава кеф.
VOLVO 244 GL D24 TIC(ЧЕРНИЯ ОБЛАК)
VOLVO V70 AWD B5244T3
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)