The following warnings occurred:
Warning [2] Undefined array key "dateline" - Line: 1000 - File: inc/functions_post.php PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/inc/functions_post.php 1000 errorHandler->error_callback
/inc/functions_post.php 834 get_post_attachments
/showthread.php 1121 build_postbit
Warning [2] Undefined property: MyLanguage::$thread_modes - Line: 58 - File: showthread.php(1621) : eval()'d code PHP 8.2.4 (FreeBSD)
File Line Function
/inc/class_error.php 153 errorHandler->error
/showthread.php(1621) : eval()'d code 58 errorHandler->error_callback
/showthread.php 1621 eval



 
Not a member yet? Why not Sign up today
Create an account  

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Въпрос за 945 с B200FT, което няма мощност

#31
Хубаво пише на плочката БРЦ ама много скопявка бе бате, то горкичката кола буквално въздух не може да си поеме.Личното ми мнение е че трябва да се смени.Пича за който ти говорех зад Свързочния Полк ще ти направи плочка по коренно различен начин.Първото е че ще си бъде с класически надупчен дифузьор който се захранва от две места като така ще има по-добро разпределение и смесване на газта с въздуха, и въпреки че е с две захранващи тръбички то всичко пак ще се регулира от винта но трябва да го смениш с тройник с един винт.Второто е че ще ти заработи извода за МПХ в плочката под дифузьора така че ще бъде свързан с единия вход за газта като по този начин МПХ когато ще регулира празния вход ще може доста по-добре да засмуква газ от сега.
Нещо не разбрахме обаче точно за двата затапени маркуча.Може ли пак да обясниш кой от къде идва и къде отива и на следващо място от къде се командва изпарителя, къде и как е закачен баланса му?
На инжекторите често се прекъсва само общата маса като идея си нямам дали компютъра на твоя мотор ги следи по отделно.Ако е така като е при мен примерно на B4204S то принципно би трябвало всеки инжектор да се прекъсва отделно понеже в моя случай се сърдеше компа че е прекъсната общата маса.Може би за това казваш че има няколко прекъснати кабела понеже всеки инжектор минава през реле (може да е едно с няколко крачета) и след това си има съпротивление за всеки инжектор.

Казваш:
bai_shefa Wrote:...Махнах плочката и възстанових оригиналната систем. Колата започна да върви чувствително по-добре...
Това гарантирано вече говори за проблем с газта и то както още в началото нарочихме плочката.Тъпо е да питам но предполагам че след като си свалил плочката си запушил всички маркучи свързани с газта с всмукателния тръбопровод.
Турбото погледна ли го как се държи?Повиши ли налягането, падна ли, запази ли се същото...

Ето ти принципна схема за обща култура да видиш какво трябва да ти представлява системата, това че е Ловато не означава че принципа не е същия.

   
V40 B4204S '97
Reply

#32
Евала ipdown, прав беше. Оправих връзките на LH-Jetronic 2.4 и просто разликата е огромна, все едно имам нова кола. Даже имам чувството, че на газ върви по-добре от колкото на бензин, колкото и да е странно. Когато са слагали газовата са прекъснали кабелите на изводи 18 и 21 на компютъра. Съответно са ги прекарали през електронния блок на газовата и когато е на газ прекъсва двете вериги. Възстанових ги, изчистих грешките и прекарах захранването на резисторите през газовата. Не знам дали това, което бяха направили майсторите, които са слагали газовата не е еквивалентно, имам в предвид, че са прекъснали номер 18, което е "-" на инжекторите, но реших да послушам ipdown и прекъснах "+" на резисторите. След това запалих колата, но когато превключих на газ оставаше да работи горивната помпа. За това реших да прекъсна веригата на релето й (извод 20 на компютъра) и да прекарам и нея през газовата. Резулата е всичко работи, ламбда сондата не свети, няма грешки по компютрите и колата върви супер спрямо преди. Остана единствено проблемът, че ако е угасена повече от 5-10 минути няма палена на газ, а на бензин стартера върти от 5 секунди нагоре докато запали. Когато вече запали пък, трябва поне 20-30 секунди да се поддържа с педала на газта, иначе падат оборотите и гасне, а когато мине това време с подаване на газ всичко е наред, държи си оборотите и работи без проблем. Оказа се, че не съм сменил горивният филтър, още утре ще взема нов само да успея, да мина през магазин. Да видим какво ще стане тогава. Също така в скоро време ще взема да отида при майстора, за който говори Karlsson да направи една нова плочка, да видим това дали ще подобри допълнително нещата.

Относно въпроса на Karlsson:
Quote:Нещо не разбрахме обаче точно за двата затапени маркуча. Може ли пак да обясниш кой от къде идва и къде отива и на следващо място от къде се командва изпарителя, къде и как е закачен баланса му?

Единият маркуч е свързан с едно Т-образносъединение, което е завъртяно за изпарителя и третия му извод свързан с маркуч, който идва от алуминиевия въздуховод на интеркулера (маркуча който захранва изпарителя с въздух). Другият е наркуча показан със стрелка на следващата снимка:

[Image: DSC00227_1.JPG]

Относно втората част на въпроса, искам де се извиня, но от няколко дни навлизам по-сериозно в материята с газови утредби и инжекциони и не знам какво има впредвид Karlsson с въпроса "от къде се командва изпарителя" (освен един електромагнитен клапан, който видях върху него, свързан с електронния блок на газовата). Също така не знам и какво значи баланс на изпарителя. Ако може да ми обясните малко по-подробно за да мога, да отговоря и на тези въпроси.
'91 945 B200FT
Reply

#33
Супер, щом колата е завървяла след пипане по електриките е много добре, пак остава факта че след сваляне на плочката се е подобрила работата на мотора и вървенето следователно можеш да си играеш с газовата вече спокойно.Намери къде са проблемите.А това че върви на газ повече от на бензин не се чуди, това е често срещан ефект или дефект в зависимост от гледната точка.С конвенционална уредба лесно се постига но влизаш в преразход и малко се намалява ефекта от добрата икономия.
При конвенционалната уредба за атмосферен мотор, изпарителя сам се командва колко газ да пусне към мотора, плочката се явява дифузьор през който се увеличава скоростта на въздушния поток и точно там се получава по-голям вакуум като с отваряне на дроселовата клапа се променят неговите граници.Колкото повече отваряш клапата и мотора се развърта толкова повече пада подналягането и се засмуква повече газ като това влияе на мебраната вътре в изпарителя, от една страна тя е свързана към плочката а от другата страна е отворена към атмосферното налягане.На база това колко се измества мембраната се отваря клапан който пуска газ.Значи единствената връзка между мотора и изпарителя е само и единствено маркуча на който имаш един винт за регулиране на максималното количество газ, този големия който е закачен от една страна към изпарителя а от другата към плочката.Тук не говорим за електрически клапани и т.н. те са просто кранове които определят дали да се пусне газ в системата когато включиш/изключиш на газ.
При ковенционалната уредба с турбо нещата стоят малко по по-различен начин.Пак си имаш плочка (смесител е точния термин) и изпарител но изпарителя е свързан и с още един маркуч към всмукателния тръбопровод към кулера и мембраните не са отворени към атмосферата а точно с този маркуч се следи работата на турбото понеже като започне да надува и се променя подналягането при плочката.Сместа може драстично да обеднее и за това служи този баланс.Това е самото управление на изпарителя за който ти говорих.Ако турбото надуе много може да смачка лостовата система ако е по-нежна и да издуе мембраната на втора степен.Нормалните изпарители са разчетени да работят на до 0.4-0,6bar и за това се използва и баланса който следи за разликата между наляганията при плочката и в смукателния тръбопровод.
Тук вече идват експериментите и пробите кое как да се пасне към мотора.Плочката с нейния отвор влияе доста, ако е по-малък дифузьора (дупката) то тогава колата ще държи доста добре малките обороти и ще има хубав преход към средните но ще се задъхва при високи обороти, това влияе и на работата на бензин.Ако дифузьора е с по-голям диаметър то ще имаш много хубави средни и високи обороти и хубава мощност, на бензин няма да усеща че има нещо по системата но пък ще са ти проблемни ниските обороти на газ.Примерно част от нашите мотори си искат високи обороти и започват тепърва да вървят тогава когато на повечето други коли вече са си в силата.В този случай ако искаш вървене просто ти е нужна плочка с по-голям дифузьор но както казах ще имаш малко проблеми с ниските.Примерно на B4204S трябва да му се осигури свободно работа на 5-6000об/мин за да е в максимална мощност и ако не е подбрана подходяща плочка то няма да работи качествено при такива обороти.По тази причина и Жоро74 в една друга тема за автоматици и ГИ въпреки че ставаше дума за ГИ а не за конвенционална уредба беше споменал че почти не е виждал кола с газ която да успее да държи тези високи обороти да не мирише на газ в ниските обороти или да работи плавно и добре при тях а там дори ставаше дума за обороти над 6000.
Сега, има и друго нещо, зависи къде е хванат маркуча за баланс, принципно се хваща след кулера но пък може да се хване и преди него като тогава изпарителя ще реагира по-бързо на работата на турбото.Идва и момента с какъв маркуч е свързан баланса и смукателния тръбопровод при кулера, ако е с по-малък диаметър се подобрява работата на изпарителя но не трябва да се прекалява, въпрос на проби е да се уцели защото тук се намесва и самата плочка с какъв диаметър е и дали е като твойта или с два входа за по-добро смесообразуване и не на последно място самата плочка с какъв диаметър маркучи е свързана с винта за регулиране на максималното количество газ.
Общо взето не може да се даде точна схема кое как да бъде защото факторите са много и промяната на един параметър повлича всички след него и просто трябва да се работи на принципа проба грешка колкото и брутално да звучи но е самата истина.За това газаджиите не им се хваща с газ с конвенционална уредба на турбо мотор понеже има много условности или просто нямат знанията кое къде да пипат.Но пък не си мисли че с ГИ работите си лягат на мястото, там пък проблемите с турбини са също на лице особенно ако става дума за барани турбини на бегачки и ако турбото работи на по-високо налягане.
Ако не си седнеш на гъза доволен от това че колата е заработила вече и ти се ръчка по газовата и си решил да сменяш плочка говори с пича да си оставиш вратичка да ти направи плочка така че да имаш възможност да си сменяш дифузьора с няколко различни диаметъра за да намериш оптималния за твоя мотор по причините описани по-горе за неаравномерна работа на празен ход или за задъхване при високи обороти, просто се търси компромисен вариант.
V40 B4204S '97
Reply

#34
Благодаря за изчерпателното обяснение Karlsson, сега вече много неща ми се изясниха. След това, което казваш за сега ще си оставя тази плочка, която наистна си прав работи много добре при ниски обороти. Аз не я напъвам почти никога колата да стига високи обороти, така че това ме устройва за момента пък по нантатък ако реша ще направя друга.
Лошото е, че проблема с бензина стана по сериозен. Сутринта пак едвеам запали и дори след няколко минути рабоита като пусна педала на газта пак бадаха оборотите постепенно и гаснеше, също между 1000-2000 об./мин. имаше някакви прекъсвания и загуба на мощност, като че ли не работеше някой цилиндър (това обаче е субективно). Над 2000 об./мин. беше добре. Покарах така известно време никаква промяна. Превключих на газ работи перфектно. Стигнах до работа пак пуснах на бензин същата работа оборотите падат и колата огасна. След тези изпълнениея проверих компютрите - никакви грешки. Ще сменя филтъра на бензина, но не съм много убеден, че е от това, та отново ви моля за помощ. Не съм пипал нищо по бензиновата система, освен, че дори възстанових връзките на компютъра.
'91 945 B200FT
Reply

#35
Tук вече могат да се намесят запознатите с този мотор да кажат слабите места на бензиновата система като визирам специално как е конструиран клапана регулиращ налягането в рейката, дали прави проблеми и как се замерва налягането в рейката.Ако този клапан е неизправен то и налягането в рейката няма да бъде в норми и ще влоши работата на мотора, визирам инжекторите.Може да има инжектор за почистване, може и филтъра да ти е позапушен както вече стана дума, може помпата да не работи коректно ако се е наблъскала с всякакви боклуци като самата помпа може принципно да се свали, накисне с кореселин за една нощ и след това да се превърти няколко пъти да изкара гнусотиите.Виждал съм разкапсуловани помпи и съм се чудил въобще как са можели да работят, толкова л@йн@ с извинение имаше вътре че чудо направо.
Въпреки че в момента не е времето с тази лоша работа на мотора но и свещите са показател какво става вътре, ако някоя е опушена или има нещо различно от другите то поне на първо време може да ти е насока да търсиш проблеми в съответния цилиндър било то свещ, кабел, инжектор...
V40 B4204S '97
Reply

#36
Рейката има капачка с резба където може да се закачи манометър. Регулатора е на 3 бара. Не съм чувал често да дефектират горивните регулатори, но те се сменят много лесно - две болтчета и е долу. Инжекторите на този мотор са с дебит ~310 см2/минута при 3 бара и трябва доста да се постараеш за да ги запушиш, но всичко е възможно. Както писа Karlsson, виж си свещите и провери по горивната система какво става. Също виж дали не гълта нерегламентиран въздух отнякъде. Виж си също стъпковия мотор дали си го свързал както трябва (маркучите), дали буталцето вътре се движи лесно и дали ключето на дросела затваря както трябва - чува се едно цъкване когато дросела затваря или отвяря. Поразбутай конекторите на ключа на дросела и стъпковия мотор - имал съм често проблеми с ключето на дросела (т.нар. TPS - throttle position sensor/switch) - на този мотор той не е потенциометър който показва колко е отворен дросела, а само ключ показващ дали е отворен или затворен. Конектора въпреки че има контричка понякога не контактува и тогава колата гасне на тихи обороти. Ако подадеш съвсем леко газ колата си работи..

P.S. Ако се спрявяш с английския прегледай това: <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.swedishbricks.net/700900FAQ/FuelSystem.html">http://www.swedishbricks.net/700900FAQ/FuelSystem.html</a><!-- m -->
Volvo 945 '97, B200FT, 155hp
Volvo 960 '93, B204FT, 190hp

savarturbo.se
turbobricks.com

It’s not the fart that kills, it’s the smell!
Reply

#37
Когато си оправиш грижите и колата работи добре на бензин, може да почне да ти светва ламбдата и да почнат да ти излизат разни грешки свързани с неправилна горивна смес когато караш на газ. С малко реглаж на изпарителя това се лекува и когато си отстраниш всички проблеми ми напомни да ти кажа как да направиш колата още по-пъргава на газ.. Компютъра за запалването има няколко пина които замасени в различни комбинации променят ъгъла на запалването... Ефекта на газ е много приятен Wink
Volvo 945 '97, B200FT, 155hp
Volvo 960 '93, B204FT, 190hp

savarturbo.se
turbobricks.com

It’s not the fart that kills, it’s the smell!
Reply

#38
ipdown Wrote:... Не съм чувал често да дефектират горивните регулатори, но те се сменят много лесно - две болтчета и е долу...
Сдухват се често и при други марки когато не се гаси помпата на газ и постоянно като работят.Това че работи помпата не означава че ще се прецака клапана но статистически колите с газ и неизключена помпа по-често ги хвърлят.
Шефче, благодарение на ipdown получи една бърза диагностика на помпата и състоянието на филтъра ти, ако не се подържа указаното налягане или не го задържа за около час-час и половина при изгасена кола вече ти е симптом да търсиш някъде нещо.
V40 B4204S '97
Reply

#39
Одеве си направих няколко експеримента. Запалих с 300 зора на бензин, след което подавах известно време газ така, че да е към 2000 оборота. След това отпусках постепенно педала докато стигна 300-400 оборота, в която позиция вече педала беше напъно отпуснат. Започнаха едни колебания около 300-600 оборота които продължиха известно време и сама пое и си дигна 750-800 оборота, които са й по принцип нормалните и изчезнаха проблемите. След това я огасих и пак я запалих, този път за 1-2 секунди стартира и проблема отново се появи трябваше да я поддържам и да я стабилизирам в ниските обороти и след известно време пак си пое, но ако отпуснаа рязко газта гасне директно. Ако подам газ рязко когат още не се е стабилизирала мотора отреагира мнгого бавно и с прекъсвания, докато не стигне 2000 оборота и оттам вече е добре. Много старнна работа. Сетих се и аз за ключето на дросела. Проверих го цъка, но нямах оммер да го видя реално какво дава. Също, докато мотора работеше, реших да му дръпна куплунга. Не стана нищ,о все едно си беше закачен и си го закачих обратно. Не успях да взема филтър днес утре се надявам да е и да видя как ще го сменям, че е на доста кофти място се оказа. Ако филтъра не помогне ще проверя всички останали неща, които ми изредихте едно по едно.
Относно свещите смених ги когато смених разпределителната капачка и палеца и са на не повече от 4000 км. Ако има проблем със свещите не би ли следвало да го има и на газ, където мотора работи супер без прекъсвания или каквото и да било, освен че като стигне 3200 оборота и изведнъж почва де не дърпа толкова а се ускорява много бавно, но това за сега не е проблем и не ме притеснява. Предполагам е от плочката или реглаж на изпарителя.
Благодаря ви за идеите и съветите, дано се окаже нещо по-елементарно. Ще пиша пак когато иамам резултати.
'91 945 B200FT
Reply

#40
Относно налягането, за момента нямам необходимите средства да го премеря и ако се наложи ще мисля нещо.

Quote:Сдухват се често и при други марки когато не се гаси помпата на газ и постоянно като работят.Това че работи помпата не означава че ще се прецака клапана но статистически колите с газ и неизключена помпа по-често ги хвърлят.

Аз за това и прекъснах захранването на помпата да не върти като е на газ, тя и преди не въртеше, когато бяха прекъснали захранването на системното реле. Така че не е въртяла излишно предполагам никога.
'91 945 B200FT
Reply



Forum Jump:


Users browsing this thread:
1 Guest(s)